צילום: מור כוכבי עיריית כפר סבא שבה לטפל בצמח המאיים והפולשני אמברוסיה באמצעות ראונדאפ - חומר שארגון הבריאות העולמי הכריז עליו לפני מספר חודשים כחשוד כמסרטן.

עוד ב-mynet:
פטנט חדש: כך תהנו מגינה ביתית, גם אם אתם גרים בדירה קטנה
שפכי טול כרם יפסיקו לזהם את נחל אלכסנדר

לאחר ההכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי, בחודש אפריל 2015, הייתה עיריית כפר סבא הראשונה בישראל שהפסיקה את השימוש בראונדאפ, אולם כעת מתברר שהעירייה שבה לעשות שימוש בחומר החשוד כמסוכן לבריאות.

האמברוסיה "היגרה" ארצה ככל הנראה מדרום ארצות הברית והפכה לסכנה ממשית לצמחייה במישור החוף התיכוני. הצמח התפשט בצורה מהירה ומדאיגה מגדות הנחלים, בעיקר מנחל אלכסנדר, אל המטעים והשדות המעובדים. רשויות הגנת הצומח הכריזו על הצמח מלחמה, משום שגרגירי האבקה של מיני האמברוסיה גורמים לאלרגיה אצל אנשים רגישים."אנחנו משתמשים בראונדאפ כי זו הדרך היחידה להיפטר מהאמברוסיה", מאשר סגן ראש העירייה ומחזיק תיק איכות הסביבה, עילאי הרסגור-הנדין. "אנחנו מגדרים עם שלטים, מציבים שלטים באזור ומדובר בשימוש מאוד חריג. זו הדרך היחידה למגר אמברוסיה. מדובר בפרח מאוד מסוכן שמשתלט על כל המדינה, וגם אחרי שעוקרים אותו וזורקים אותו, הגבעולים מפתחים שורשים ושוב צומחים. זה לא אומר שחזרנו לרסס בראונדאפ, זה רק לצורך הטיפול באמברוסיה ואנשים לא יכולים להתקרב לזה".

בעירייה אומרים, כי לאחר שהגורמים המקצועיים בחנו את החלופות מול המשרד להגנת הסביבה והיחידה האזורית לאיכות הסביבה, ואחרי פנייה לאנשי מקצוע, הוחלט לבצע ריסוס והדברה נקודתית לחיסול התכנסויות הצמח ברחבי העיר, וכל זאת, טוענים בעירייה, ללא הפרעה לאורח החיים של התושבים. כמו כן, מוסיפים בעירייה, הטיפול הנקודתי מבוצע תוך נקיטה באמצעי הזהירות המחמירים ביותר בארץ, באמצעות חומרים מונעים התפשטות, ביניהם גם ראונדאפ.

לעומת זאת, לדברי פעיל איכות הסביבה באזור השרון, דרור עזרא, וחבר הנהגת מפלגת "הירוקים", "אפשר להשתמש בכלים מכניים או באידוי להסרת הצמחים הבעייתיים.

בעירייה אומרים שהשימוש בחומר מאושר, אבל השימוש בריסוסים האלה מאושר רק בשטחים חקלאיים, לא באזורי מגורים. אני חושב שזה מאוד בעייתי שעירייה עושה שימוש בחומרים שעלולים לסרטן את התושבים. זו אווילות, ואני מתקומם על זה כבר הרבה זמן".

לטענת הרסגור-הנדין, העירייה אינה מרססת לאחרונה בחומר, וייתכן כי יתבצע ריסוס ממוקד בעתיד, אך "אין בכך נסיגה ממדיניות אי הריסוס ברחובות העיר".

ממשרד החקלאות, האחראי על הנושא, טרם נמסרה תגובה.