כבר התרגלנו שבתי חולים מונעים הכנסת אוכל לא כשר לפסח בזמן החג לתחומם, אך נדמה שבבית חולים מאיר הלכו קצת יותר רחוק. תושבת אחד המושבים בשרון, הגיעה הבוקר (שישי) לבקר את בעלה המאושפז בבית החולים "מאיר" וביקרה בסניף ארומה הסמוך. כאשר ראתה שהסניף מציג מגוון מוצרים גדול, שהינם כשרים לפסח, פנתה אל הקופאית וביקשה ממנה אחד מהכריכים הכשרים לקחת עבור בעלה המאושפז. הקופאית המליצה דוקא על הסלט. כשהאישה התפלאה ענתה לה הקופאית שבית החולים אוסר הכנסה של אוכל מהסניף, אף על פי שהמוצרים כשרים לפסח, רק מכיוון שהסניף פתוח בשבת. סניף ארומה בבית חולים מאיר. צילום: רשת ארומה

"לזכותם של השומרים ייאמר שהם לא עשו בדיקות מעמיקות" משחזרת תושבת העיר, "פתחו וסגרו, אבל עקרונית ברור שהם יכולים. הכל כשר לפסח אז מה הבעיה? הבאתי מאפים כשרים לפסח לבעלי, פשוט החבאתי אותם בחולצה. על ההוראה שלא להכניס חמץ לתחומי בית החולים כדי שיהיה כולו כשר, נדמה שכבר אין ויכוח והציבור התרגל למצב אבל האם הדקדוק בנוגע לפתיחת עסקים בשבת הוא ניצול של החג על מנת להחמיר עם החולים שלא לצורך?". 

לתושבת הוד השרון השרון, י.ב, דווקא לא התמזל מזלה, והשומרים אכן פשפשו בחפציה לבדוק אם היא 'הבריחה' בתוכם חמץ. "זה פשוט היה משפיל", היא אמרה, "אני אומנם לא דתייה, אבל שומרת כשרות לפסח, השומרים שאלו אם הבאתי אוכל, ועניתי להם שכן, אז הם ביקשו לפתוח את הקופסאות. היה ממש הרבה אנשים. התבישתי נורא. מה צריך כל העולם להציץ לי במזון. ובכלל, מה זה מאסטר שף? מאיפה הומרים יועים שטיגנתי את השניצלים עם קמח מצה לא פירורי לחם. זה אבסורד". 

צילום: הכללית

י. ב, הוסיפה, כי מה שחרה לה יותר מכול, היה היחס המזלזל כלפי האוכלוסיה הערבית: "הייתה שם משפחה מורחבת, מה לעשות מוסלמית, שבאה לבקר את בת המשפחה בבית היולדות. הם הביאו לה מטעמים, בקלוואות וכאלו. אמרו להם להשאיר את זה בשער. הם השיבו שהיולדת רק עכשיו ילדה, והם רוצים לתת לה דברי מתיקה, ובכלל הם מוסלמים, והיולדת לא חייבת לשמור כשרות. אני לא מבינה", מוסיפה, י.ב, "יש כמות של מוסלמים רבים בבית החולים 'מאיר', גם עובדים וגם מאושפזים עם בני משפחותיהם, אי אפשר להתחשב בהם? מה, ברמדאן בית החולים אוסר להכניס אוכל למרכז כדי להתחשב ברגשותיהם?". 

תגובת בית החולים מאיר: "המרכז הרפואי מאיר כמו שאר הגופים הציבוריים בארץ מחוייב לשמור על כללי החג ולכן אין אפשרות להכניס מזון לשטח בית החולים. ישנה אפשרות להשאיר את המזון בשער ולאסוף אותו בסיום הביקור". 

את תגובת סניף ארומה לא ניתן היה להשיג.