בינואר 2016 נשלחת לעשרות מובילי דעה בעיריית כפר סבא במייל קבוצתי, תוכנית תב"ע 2035 העוסקת בתכנון עתידה של כפר סבא לעשרות השנים הבאות. חברי מועצת העיר עוברים על התוכנית, דנים בה, מצביעים בה על שינויים שונים ומאשרים אותה. אחד מחברי מועצת העיר מדפיס אותה כדי לקרוא אותה ביתר נוחות. בשער התוכנית לא מופיע מספרה (4050412890) גם לא שמה (כס 2035) וגם אין עליה חותמות מים (כאמצעי לזיהוי זיוף). 

בניין העירייה

ביוני 2016 מתקבלת החלטה בוועדה המחוזית בלוד להפקיד את התוכנית ועיריית כפר סבא מפקידה אותה. היא מתקבלת בחודש ינואר 2017 ומפורסמת באופן פומבי דרך מערכת הנקראת מבא"ת וניתן להדפיס אותה.

בשל כך, יכול "מיינט כפר סבא" להציב את שתי התוכניות זו לצד זו ולבדוק אותן. ציפינו לגלות שהתוכנית שהוצגה לחברי המועצה היא בעצם טיוטה מוקדמת של התוכנית שהופקדה בועדה בלוד, אך גילינו שלא כך הדבר. מדובר בשתי תוכניות שונות: אחת שאישרה מועצת העיר ואחת שאישרה הועדה המחוזית.

צילום: תומריקו

כדי להבין איך זה עובד ואיך קרה שהגענו למסקנות שהגענו אליהן, נסביר קצת על תוכניות בניה עירוניות בסדר גודל כזה וכיצד הן נכתבות במערכת מבא"ת. בעצם, מדובר בעבודת צוות הדומה במובנים מסוימים לעבודה על ערך בויקיפדיה. התוכנית נפתחת במערכת ומוזנת, אז היא "ננעלת" וגורמים רבים עוברים עליה, בודקים אותה ומבקשים שינויים. עד שהם לא סיימו היא לא נפתחת שוב לעבודה. יכולים להיות עשרות סבבי הגשה, נעילה, תיקונים, כתיבה מחדש ושוב הגשה, נעילה, הערות ותיקונים וחוזר חלילה. כל גרסה ממוספרת. מרגע שהתוכנית עלתה למערכת וננעלה כך שהועדה המחוזית תעיר עליה, מופיעים עליה מספרי הגרסאות וגם חותמות מים לאמור שהיא מסמך רשמי של המדינה. עד שלא הופקדה, העבודה עליה לא הסתיימה. אם לא ננעלה, העבודה עליה אפילו לא נמצאת בתהליך.

כפר סבא מבט מהאוויר. צילום: טריגו

בחינה של התוכנית שנשלחה למליאת מועצת העיר מעידה חד משמעית שזו תוכנית שמעולם לא הועלתה למערכת מבא"ת ועבודה התבצעה עליה בנפרד. לו היו מבקשים להגישה לוועדה המחוזית והיא היתה "ננעלת" היו עליה חותמות המים, כיוון שאינן אנו יודעים בודאות שהתוכנית כפי שהיא, הינה מסמך שהועדה המחוזית לא הכירה בנקודה שבה היא נשלחה לחברי המועצה.

יכולנו לומר שאולי מדובר בטיוטה שהעיריה עוד לא הראתה לוועדה המחוזית כיוון שהיתה בשלבים ראשונים של ההכנה אלמלא במערכת מבא"ת כבר הוזנה תוכנית אחרת חודשיים קודם לכן. תוכנית שעלתה למערכת וננעלה וועדת התכנון והבניה המחוזית בלוד כבר עיינה, ועליה כבר העירה הערות. התוכנית שחברי המועצה ראו מתוארכת בתחתיתה דצמבר 2015, אך התוכנית שנקלטה במערכת מתוארכת אוקטובר 2015.

חברי מועצת העירייה. אישרו תכנית שונה לגמרי

חברי המועצה שבחנו את התוכנית שהוצגה להם, הציגו את ההשגות שלהם וביקשו לבצע בתוכנית שינויים. אחרי שהצביעו נגד בניה גבוהה במרכז העיר וסעיפים נוספים נאמר להם על ידי מהנדסת העיר וגורמים נוספים בעיריה כי הועדה המחוזית לא קיבלה את השגותיהם וכך הם הופתעו לגלות שבתוכנית שהופקדה סעיפים רבים שלא היו מקובלים עליהם או שלא הופיעו כלל בתוכנית שהוצגה להם: בניה של יותר מ-22 קומות, איזור תעשיה מזהם, דיפו פסולת ועוד וביקשו למשוך אותה לועדה המקומית בחזרה על מנת לבצע בה שינויים לאחר שלטענתם לא היו מודעים לסעיפים בה.

רחוב ויצמן. בניה לגובה

כיצד יכלו לדעת עליהם כאשר התוכנית שהוצגה להם כלל לא כללה אותם? בפועל, מעולם לא הצביעה מליאת התכנון והבניה של עיריית כפר סבא על תוכנית המתאר האמיתית וחברי מועצת העיר מעולם לא קיבלו אותה לעיונם. לא, הם לא קיבלו גם טיוטה של התוכנית שהיתה קיימת כבר במערכת, אלא תוכנית חיצונית, שונה ולא מוכרת על ידי הרשויות.

חבר מועצה שהצגנו בפניו את הנתונים נדהם "אני מבין מזה שהגישו לוועדה המחוזית כל מה שאנחנו הוצאנו מהתוכנית ולא אישרנו. יש בתוכנית שהוגשה דברים שלא הופיעו אצלנו, שהם מהותיים. זה חמור. זה הרבה מעבר ללהשתין מהמקפצה אבל כנראה שיסבירו שזה 'טכני'."

מירית שקד-ברק מובילת המאבק כנגד תוכנית המתאר הופתעה גם היא "זו שערוריה. מחדל. דברים מאין אלו נעשים במשטרים אפלים. האם חברי המועצה הם רק חותמת גומי? כאן ניתן לראות בברור כיצד פועלת שיטת ההסתרה והעלמת מידע מנבחרי ציבור. אם יתברר שאכן אלו פני הדברים בכוונתינו לא להרפות ולוודא פניה לגורמים הרלוונטיים לחקירת הנושא. נעשה כאן עוול". 

מירית שקד ברק

גורם בכיר בעיריה אישר בפנינו שתב"ע 2035 היא בין הנושאים שעליהם מסרה מהנדס העיר, ענת צ'רבינסקי עדות ביחידת להב 433 וגורם נוסף מסר כי בעקבות החשיפה הוא שוקל פניה למשטרת ישראל.

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מדובר במידע שיקרי ולא נכון עיריית כפר סבא תגיב בערכאות המתאימות".