תיעוד מטריד של השמדת מאות תרנגולות במושב גבעת חן הצמוד לרעננה פורסם השבוע בפייסבוק. בסרטון נראים מספר פועלים משליכים תרנגולות חיות אל תוך צינור לאחר שהיו דחוסות האחת על השנייה במשאית שהביאם למקום.

יש לציין כי חוק צער בעלי חיים שנחקק בשנת 1994, מורה כי "המתת בעל חיים תבוצע תוך מניעת סבל מיותר". העונש המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר בפועל.

מי שתיעד את המקרה הוא רועי שפרניק מכפר סבא, אחד ממייסדי עמותת "קירות שקופים" הפועלת למען בעלי חיים וחשיפת ההתנהלות בתעשיית המזון בארץ. "הגעתי לשם לאחר שקיבלתי מידע מודיעיני שזה מקום שנערכת בו השמדה, עוד השמדה מיני רבות שמוסתרות מעיני הציבור", אומר שפרניק למיינט רעננה.

לדבריו של שפרניק, השיטה ידועה: התרנגולות מוסעות למקומות שנמצאים בלב שטחים חקלאיים במשאית, כשחלקן לא שורדות את הנסיעה בשל הדוחק שבו נערמות. כשהן מגיעות למקום הן נזרקות בעודן חיות במורד צינור מגובה רב. אלו שלא מתות לאחר הנפילה, מחושלמות לבסוף על ידי הפועלים. "זה היה מזעזע לראות איך הוא דחס שלושים תרנגולות לתוך הצינור ביחד, איך תולים אותן ומחשמלים אותן. אני נחשפתי להרבה זוועות בחיי מאז שהתחלתי ב'קירות שקופים' ולצערי זה קורה הרבה. הפעם הצלחנו לתפוס את ההרג בעדשת המצלמה, אך היו אלפי פעמים שזה קרה בלי שהם נתפסו".

בשלב מסוים ניסה שפרניק לגשת לפועלים ולשאול אותם מדוע הם עושים זאת, אך לטענתו הם הפגינו כלפיו אלימות ולכן החליט לעזוב את המקום. "אמרתי להם שצילמתי את הכל והם התחילו לזרוק עליי אבנים אז עזבתי די מהר".  

ממשרד החקלאות נמסר: "מועצת הלול אמונה על פיקוח על התהליך. המועצה הינה גוף סטטורי ואינה רשאית לחרוג מהוראות החוק והנחיות המשרד בנושא של צער בעלי חיים.

"משרדינו מקבל תלונות בנוגע לפעילות צער בעלי חיים, ומבצע בדיקות וחקירות לאימות העובדות ולהעמדה לדין של האחראים לכך. איננו בית דין שדה, ועל כן הועבר הנושא לחקירת יחידת האכיפה של המשרד. משרד החקלאות רואה חשיבות רבה בשמירה על רווחת בעלי החיים ועל חוק צער בעלי חיים". 

ממועצת הלול נמסר: "פינוי המטילות התבצע באמצעות קבלן חיצוני אשר מחויב בהסכם לפעול לפי הוראות צער בעלי חיים. המועצה לענף הלול בודקת את הסרטון והאירוע ותבדוק באיזה מידה חרג הקבלן, אם בכלל, מהוראות צער בעלי חיים".

ממועצת דרום השרון, שהשטחים החקלאיים נמצאים בתחומה, נמסר: "משרד החקלאות הוא הרשות המוסמכת לקביעת שיטות המתה של בעלי חיים והפיקח עליהן. השירותים הווטרינריים או המועצה האזורית אינם מדווחים או מאשרים הליכי המתה של בעלי חיים במשקים חקלאיים. דיווח הועבר למשרד החקלאות לטיפולו".