שישה שבועות לאחר ששנת הלימודים במכללת "בית ברל" החלה רשמית, נכנסו 400 חברי סגל ההוראה הזוטר לכיתות, והפעם כדי ללמד.

צילום: אתר המכללות

עד לאחרונה עשו זאת המרצים רק כדי להסביר לסטודנטים את נסיבות שביתתם וכדי לאכוף את ההשבתה גם על אותם מרצים שהחליטו להפר אותה. ביום חמישי שעבר הפסיקו כל המרצים הזוטרים את שביתתם הממושכת, לאחר שהושג הסכם קיבוצי שיבטיח להם 12 משכורות בשנה (לעומת שבע משכורות כיום), תוספות שכר, הכרה בוותק ועוד.

"מדובר בהסכם פורץ דרך, הכולל אמירה סולידרית ברורה", אומרים בוועד הסגל הזוטר, "הבטחה למשכורת לאורך כל השנה, לכל קבוצות המרצים. המורים מן החוץ אינם 'שקופים' עוד".

ועד  הסגל הזוטר במכללה, המאוגד בארגון "כוח לעובדים", הודיע על קבלת מתווה ההסכמות מול הנהלת המכללה, משרד האוצר והוועדה לתכנון תקציבי (הוות"ת). המתווה, שאושר בהצבעה על ידי חברי סגל ההוראה, יוביל לחתימה על הסכם קיבוצי במכללה. אישור ההסכם הביא לסיומה של השביתה הארוכה ביותר במערכת החינוך בחמש השנים האחרונות.

400 חברי הסגל הזוטר במכללה (מרבית סגל ההוראה במכללה) הועסקו עד כה לטענתם בתנאי העסקה פוגעניים, ללא ביטחון תעסוקתי - פיטורים בסוף כל סמסטר וללא הבטחה לתעסוקה בתחילת סמסטר חדש, ללא מתן כל משמעות לוותק ושכר שנמוך בכ-50 אחוז משכרם של המרצים במכללות המתוקצבות. באחרונה, הוחלט על העברת המכללה ממעמד של מכללה לחינוך למעמד של מכללה אקדמית, המצויה תחת פיקוח ות"ת, אך עד כה לא הוסדרו תנאי העסקתם של חברי הסגל. "לא ייתכן שמעמדה של מכללה ישתנה ושכר המרצים לא יעודכן", אומר חבר ועד הסגל הזוטר, הלל רומן.

במסגרת ההסכם הקיבוצי, יזכו המרצים לתנאי העסקה משופרים: 12 משכורות בשנה, תוספות שכר של עד 40 אחוז, מנגנוני ביטחון תעסוקתי הכוללים פיצוי למרצים בגובה של 45 ימי משכורת בגין הודעה על ביטול קורס עד חודש לפני תחילת שנת הלימודים, וכן הכרה בוותק.

לדברי רומן, "זהו ההסכם הראשון שבו ייהנו כל המרצים - גם כאלה שימשיכו ללמד תחת ההגדרה 'מרצים מן החוץ', מ-12 משכורות. כל זאת לא היה מושג אלמלא נחישות סגל ההוראה, שנכון היה לעמוד בשביתה ארוכה, וללא האמון שנתן לוועד".

"הסכמים כאלה מתקנים את העוול הבסיסי שבתנאי ההעסקה במכללות שתחת ות"ת, המאפשרים העסקה רבת שנים ללא כל אפשרות קידום או מחויבות לעובדים", מסביר רכז ענף ההשכלה הגבוהה בארגון "כוח לעובדים", יורי אמינוב. "המאבק המרשים של הסגל הזוטר במכללת 'בית ברל' הוא דוגמה נוספת לגל ההתאגדויות של סגלי הוראה זוטרים שאנו עדים לו בשנתיים האחרונות, שאומרים 'די למדיניות הדלת המסתובבת' בסוף כל סמסטר ולהפיכת ההוראה האקדמית לעבודה ארעית ללא אופק".  

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת בית ברל, יותם ידיד, הביע שביעות רצון מהפסקת השביתה: "כסטודנטים במכללה, אנו שמחים שהמאבק הגיע לסופו ושחזרנו לספסל הלימודים. המכללה והמרצים השובתים יצטרכו לעמוד לצידנו בהקלות ובצעדים גמישים, היות שנפגענו מספיק מהמאבק בינם".

מהנהלת המכללה נמסר: "אנחנו שמחים שהשביתה מאחורינו ושהצלחנו להגיע להסכם עקרונות מצוין, שאושר על ידי משרד האוצר, הוות"ת וועד הסגל הזוטר. חבל לנו שהסטודנטים נאלצו לספוג עוד שלושה שבועות של שביתה, למרות שהמאבק של ועד הסגל הזוטר לא נגע ישירות למכללה, אלא להסכם ארצי עתידי של כלל המכללות המתוקצבות על ידי ות"ת. על פי סיכום עם ועד המרצים ומשרד האוצר יוחזרו לסטודנטים 5-4 שיעורים, הסמסטר הראשון הוארך בשבועיים ופתיחת סמסטר ב' תידחה. בנוסף, ניתנו הקלות רבות לסטודנטים, כדי לעזור להם בהתמודדות עם השינויים הללו".