תלונות חוזרות ונשנות של הורים בכל שכבות הגיל בגנים ובבתי הספר היסודיים בכפר סבא הביאה אמש (שני) בשעת לילה את הנהגת הורים העירונית לצאת בהודעה חריגה: "בחנוכה יוצאים למבצע 'חפיף'". 

צילום המחשה: shutterstock

הנהגת ההורים מבקשת לנצל את היומיים שנותרו לחופשת החנוכה כשהילדים בבית כדי שההורים "ירימו את הכפפה', כהגדרתם, ויטפלו בראשם של ילדיהם: "בחנוכה הזו מגרשים את הכינים". 

עוד הוסיפו בהנהגת ההורים את הוראות של משרד החינוך בנושא הטיפול בפרוטרוט:  "בודקים את שיער הראש בצורה שיטתית ובקביעות. מקפידים על סירוק יומי במסרק סמיך, כך גם אם נבדקנו נוכל לטפל כאשר יש כינים בודדות על הראש.

צילום המחשה: shutterstock

מסרקים את השיער במסרק סמיך לשם הרחקת כינים וביצי כינים. משתמשים רק בתכשירים שאושרו לשימוש על ידי משרד הבריאות ומקפידים לפעול על פי הוראות השימוש. לא משתמשים בנפט, או בחומרים כימיים אחרים. הטיפול מחייב טיפול בסביבה כולה ובאבזרים העלולים להעביר אותה (כגון מסרק, ביגוד, כלי מיטה וכד')

"על המורים לנהוג בקיום בשגרה של פעילות חינוכית הכוללת הסברה על תופעת הכינמת, על הגורמים לה ועל האופן שבו אפשר למנוע אותה, תוך שימוש בחומרי למידה קיימים ומותאמים לגילאים הצעירים ובחומר מקצועי-מדעי לגילאים הבוגרים יותר.

במקרה של חשד להימצאות תופעת הכינמת בכיתת הגן או בית הספר יש לדאוג כדלקמן: במקרה פרטי: יש ליידע את הורי התלמיד בדיסקרטיות תוך הקפדה כבודו של התלמיד ועל צנעת הפרט. במקרה של התפשטות והדבקה: יש ליידע את כלל ההורים בכיתה ולגייסם לשיתוף פעולה. אין לפגוע רגשית בתלמיד הנגוע בכינמת או לגרום לו תחושה של בושה. אין לבדוק את ראשו של תלמיד ללא אישור הוריו. אין להרחיק ממוסד חינוכי תלמיד הנגוע בכינמת".