לפני ארבע שנים יזם עודד צינגר הפועל מארכיון גרמניה פרויקט ראשון מסוגו בארץ, "האנשים שמאחורי האבנים". במסגרת הפרויקט נוצר שיתוף פעולה בין כ-16 תלמידי שכבת י"א מתיכון דלברג שבאשפנבורג בגרמניה לבין תלמידי שכבת י' בתיכון רבין בעיר. מטרת הפרויקט היא הנצחת סיפורי הנספים מאחורי לבנות הזכרון הפזורות בגרמניה.

התלמידים משמרים את ההיסטוריה | צילום: סיגל אוסטרייכר  

התלמידים מישראל מצוותים לתלמידים מגרמניה, ואחראיים על חיפוש חומר בארכיון הגרמני על אותן "אבני הנגף" מרוקעות במדרכה, ומייצגות את הכתובת האחרונה של היהודים שנספו במקום.

כל תלמיד גרמני מעביר את המידע בגרמנית, אותו מצא בארכיון על אותו נספה החקוק באבן, ובשיתוף פעולה התלמיד מישראל מתרגם את המידע לעברית ולאנגלית, בסיועה של ורדה פז המאתרת עבורם שורדי שואה ומתרגמים. לאחר מכן התלמידים מכפר סבא מקלידים את המידע בתוך האפליקציה המותאמת לאנדרואיד - "אבני נגף האנשים שמאחורי האבנים" 

בסופו של דבר האפליקציה הופכת לשימושית עבור עוברי אורח ומטיילים שרוצים לגלות מידע על אותו אדם החקוק באבן הנגף, כך שהם יכולים לסרוק אותה ולגלות מידע נוסף על אותו אדם בגרמנית, עברית או אנגלית 

התלמידים מאחורי הפרוייקט | צילום: סיגל אוסטרייכר

הפרויקט השנה נעשה בליווי המורות סיגל אוסטרייכר וגלית הרשקוביץ, ובמסגרת פרויקט מעורבות לקהילה. מלבד התרגום, התלמידים מבקרים במוזיאונים, שומעים סיפורי עדות ועוברים פעילויות שונות בנושא.

בעוד כשבועיים יטוסו התלמידים מתיכון רבין להתארח בתיכון הגרמני, שם יעבירו סדנאות לתלמידים בנושא השואה, יגיעו לראות את אבני הנגף אותם חקרו, ויבקרו בבית הקברות היהודי באזור. באוקטובר הקרוב יגיעו התלמידים הגרמנים לביקור בארץ ויקיימו טיול משותף והיכרות עם מדינת ישראל.  

נועה קינן (16), תלמידת כיתה י' בתיכון, ושותפה בפרויקט, מספרת על החוויה: "זה היה כל כך מרתק שניתנה לנו האפשרות לשמוע את הסיפורים האלו ממקור ראשוני ולהעביר אותם הלאה. אני ממש שמחה שאני בפרויקט הזה. אנחנו שומרים על קשר עם הנוער מגרמניה ומדברים איתם ביום יום. בטיסה הקרובה נתארח אצלם ובאוקטובר הם יגיעו להתארח אצלנו. זה היה מאוד מיוחד לדבר איתם, משהו שלא עושים כל יום. יש לפרויקט ערך מאוד גדול בשבילי, חוויה מדהימה ומעניינת".  

מכירים תרבויות נוספות | צילום: סיגל אוסטרייכר

"אני חושב שלא הרבה תלמידים חווים את זה", מוסיף איתי אלירז (16) תלמיד כיתה י' בתיכון, ושותף בפרויקט. "זה משמר את ההיסטוריה, אנחנו אחד הדורות האחרונים שיכול עדיין לראיין שורדי שואה פנים מול פנים, וזה חשוב לשמר את זה לדורות הבאים".

אני חושב שברגע שמוצאים את השפה המשותפת בין שני אנשים, אפשר ליצור קשרים גם במרחק, מתרבות אחרת. כשחקרתי על הנספים בפרויקט, התוודעתי לזה שיש להם נכד שגר היום בארצות הבריתיצרתי איתו קשר והוא העשיר אותי במידע, ושמח לגלות שיש בני נוער שמתעניינים בנושא. בעקבות הפרויקט גם התחלתי לחקור על המשפחה שלי, שבמקור הייתה בפולין בתקופת השואה".  

הפרויקט נועד להנצחת הנספים בשואה ובשיתוף עם יד ושם.