מדורה ברחוב תרי עשר פינת ישעיהו, בצמוד לחווה החקלאית (צילום: שירותי מיינט כפר סבא)

בערים רבות ברחבי הארץ נאסרה הבערת מדורות, אך בכפר סבא לא ניתנה הנחייה כזאת והן צפויות להתקיים כמתוכנן. ההורים קוראים לבטל או לדחות את מדורות ל"ג בעומר לנוכח גל החום והרוחות העזות. התושבים מבקשים מהעירייה  לתושבי העיר שלא להדליק מדורות כל עוד מזג האוויר המסוכן נמשך.

הנחיית עיריית כפר סבא: "עקב תנאי מזג האוויר הקשים ועל מנת למנוע פגיעה בסביבה- צמצמו את הדלקת מדורות ל"ג בעומר".

איסוף קרשים לל"ג בעומר (צילום: ויקיפדיה)

לדברי שי שטרן, תושב שכונת קפלן ואיש חינוך במקצועו: "באסון הנוראי בשבוע שעבר בנחל צפית, היינו עדים לארוע חריג במימדיו שלא השאיר עין אחת יבשה במדינה. מאז יום חמישי שעבר אני שואל את עצמי לאן נעלמה האחריות ההורית? אני לא מעלה את השאלה לדיון אלא קורא לכולנו כאזרחים שאכפת להם, לעשות תיקון, לגלות אחריות ולמנוע רק בגלל השכל הישר וההיגיון (ללא קשר להנחיית הרשויות המגומגמת) את הדלקת המדורות המסורתית. האסון שיכול להתרחש מהשריפות שייגרמו הוא בלתי צפוי (זיכרו את אסון הכרמל) ובדיעבד כולנו נגיד שהכתובת היתה על הקיר (אם ובלי קשר לזיהום האויר הבלתי נסבל). הסבירו לילדים, קראו להם להתכנס ולחגוג רק הפעם בלי אש ועשן.

לדברי המועמדת לראשות העיר, מירית שקד-ברק: "הורים, ביום זה, בראש ובראשונה קחו אחריות על ילדיכם ותאסרו עליהם להשתתף במדורות ענק שכאלה. כמו כן, אני קוראת לעיריית כפר סבא להוציא הנחיות ברורות לגבי מה אסור ומה מותר ביום שרבי ומסוכן שכזה".

מדורה ברחוב תרי עשר פינת ישעיהו, בצמוד לחווה החקלאית (צילום: שירותי מיינט כפר סבא)

עילאי הרסגור-הנדין: "מדורות ל"ג בעומר הן מנהג שאמנם מאוד חביב על ילדים, אך הוא מסוכן וגורם לזיהום אוויר קשה. עוד בתקופת שירותי כסגן ראש העירייה הוריתי להגדיר מתחמים מסודרים למדורות ולצמצם את היקפן באמצעות איחוד מדורות בבתי הספר ובגנים. אני מאמין שבאמצעות תהליך חינוכי נכון ניתן להפוך את המדורות לקומזיץ מהנה עם אש קטנה במקום להבעיר מכל הבא ליד. השנה הסכנה היא מאוד קונקרטית ולכן אני קורא לתושבי העיר שלא לסכן את עצמם ואת סביבתם."