"אחד הפלאיירים היה זרוק על הרצפה ביום האחרון של אפריל, ועל פיו במהלך מאי יוקם חניון חדש לכלי רכב כבדים במקום". כך לטענת אורן, עובד בכיר בחברה באיזור התעשייה, גילו חלק מבעלי העסקים ומהעובדים במזרח איזור התעשיה על תוכנית שמטרתה הפקעה של 40 אחוז מהחניונים הציבוריים במקום לטובת חניון בתשלום לכלי רכב כבדים.

החניון במתחם יד יצחק. עמוס גם ככה | צילום: פרטי

לפי אורן החניון הצפוי לקום בין רחוב השיטה לבין רחוב אלי הורביץ, עלול לגרום לנזק כלכלי ולוגיסטי לעסקים רבים באיזור וביניהם חברת "יס", "יינות ביתן", "מ.נ.מ עשה זאת בעצמך" מוסך "עד לוי", ואחרים.

"על הפלאייר היו חתומים ראש העירייה, מנכ"ל החברה הכלכלית כפר סבא ומהנדסת העיר שפרשה", מתאר אורן את ההודעה שהכניסה לפאניקה רבים מהעובדים באיזור התעשייה ועברה מפה לאוזן בקרב בעלי עסקים באיזור, ומפרט את טענותיו:

"המשמעות היא צמצום חנייה של לקוחות של עובדים ושל עובדים באיזור תעשייה. החניון עמוס בימים רבים במהלך השבוע, וביום שישי הוא מפוצץ אל מעל לכל שיעור. זה הולך להעמיד אותנו במצב של אובדן מקומות חנייה, בלי חלופה אמיתית. לאורך זמן מדובר בגזר דין מוות לעסקים במקום".

יש לציין, לפני כ-4 שנים הפקיעה כבר העירייה חלק מחניון סמוך לטובת חניון לכלי רכב כבדים, והחשש הגדול הוא שבנוסף למחסור החניות הצפוי, כל האיזור צפוי להיות בעומס תחבורתי יוצא דופן עקב שטף המשאיות.

את הלקוחות יחליפו משאיות. לא להיט גם עבור השכונות הסמוכות | צילום: פרטי

"בעצם הם יחסמו יציאות מהחניון, ויצמצמו את כל היציאות לנקודה אחת כשכבר עכשיו היא בעייתית מאחר שהיא מפנה לצוואר בקבוק בצומת דרך הפועל/כביש 55", מדגיש אורן את הבעייה התחבורתית. "בנוסף, יש שתי שכונות מגורים צמודות של הדרים וגבעת אשכול שהולכות לסבול מרעש והפרעה תחבורתית חמורה".

אדם המנהל חניון סמוך לחניון הצפוי מוסיף את מה שמכונה באיזור התעשייה כלא פחות מ-'מחטף': "אף אחד לא הודיע לנו בכלל. גילינו על זה במקרה. אם התוכנית הזו תתממש לעובדים שלי לא יהיה איפה לחנות. מעבר לזה, על פי מה שידוע לי על חלק מהחניון יש איסור לבנות מאחר שהוא מוכרז כנתיב לחירום בלבד, וחניון יחסום אותו".

"כששכרתי את המבנה, העובדה שהיו הרבה חניות ממולנו הייתה אחד השיקולים המשמעותיים", מנמק אורן את הדאגה המרכזית של בעלי העסקים במקום. "ועכשיו יגרמו למצב שפשוט לא יהיו חניות. צריך להבין, בימים רגילים החניון נהנה מתפוצה של 75 אחוזים וביום שישי הוא עמוס לגמרי. עכשיו לא ישאר מקום לחנות בו גם בימים רגילים".

הפלאייר (משמאל) והשטח הצפוי להפוך לחניון כבד (מימין) | צילום: פרטי

תגובת עיריית כפר סבא: "הטענות אינן מדויקות, שכן ההודעה שקיבלו העסקים הינה חלק מהליך שיתוף הציבור, והודעה מוקדמת תצא לפני התחלת העבודות במקום.

"חשוב לציין כי, מדובר בחנייה ציבורית, שרק חלקה המזרחי יוסדר לחניית רכבים כבדים. חניון זה יצטרף לחניונים נוספים ברכבי העיר שהוסדרו לחניית רכבים אלה ומטרתם לתת מענה לתושבי העיר".