"סלחי לי אהובתי, לא הצלחתי להציל אותך": ספד צרפתי לזוגתו מינה נקוש ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

בחמישי בלילה הלכה לעולמה מינה נקוש ז"ל, אשתו של ראש העיר הנוכחי צביקה צרפתי, בעקבות מחלת הסרטן בה חלתה לפני כשנתיים. מאות ליוו את הדרכה האחרונה של מינה נקוש, וזרים רבים הונחו להנצחתה.

ביום ו' האחרון (11.5), נפרד צרפתי מזוגתו בהספד קורע לב. "מינה שלי, תם המסע הארוך שלנו, תם מסע מאבקנו. המאבק במחלה שלקחה אותך מאתנו, בתהליך ארוך עד כאב, כואב עד דמעות. אני אומר את המילים הללו ועדיין לא מסוגל לעכל שהן אכן אמתיות".

צרפתי בהספד קורע לב לזוגתו מינה נקוש ז"ל (צילום: חן זמיר)

 "המעמד הזה, שפחדתי ממנו כל כך הרבה זמן אבל גם התכוננתי אליו בלי להודות בכך, אכן קורה כעת לנגד עינינו. שכל אוהביך הרבים, שבט חבריך ומוקיריך, אכן הגיעו לכאן כדי ללוות אותך לדרכך האחרונה. ואיך נפרדים מאדם נדיר שכמותך? איך נפרדים מאהבת חיי?"

תמונה משפחתית מפסח האחרון (צילום: פרטי)

אחרי 23 שנה מהיכרותם במשרדי אגד, שם עבד צרפתי באותה תקופה, נפרד צרפתי בפעם האחרונה לצד המשפחה וארבעת ילדיהם מנישואיהם הקודמים. "עשרים ושלוש שנים חלפו מאז ראשית צמיחת אהבתנו, מתחילת הסיבוב השני שלנו. עשרים ושלוש שנה חלפו, ואני עוד זוכר, ולא אשכח מעולם, את היום שבו סיפרו לי עליך לראשונה. מילאת את ליבי באור שלא הכרתי ובאהבה שלא האמנתי שהיא עוד אפשרית".

צרפתי מחבק את בנה של נקוש ז"ל (צילום: חן זמיר)

על המחלה שהובילה למותה של מינה ז"ל אמר צרפתי בהספד: "סלחי לי, אהובתי, שלא הצלחתי להציל אותך. לפני כשנתיים נשברה לה שגרת היום השקטה שלנו עם הבשורה הקשה על המחלה".

 "היו אלו שנתיים קשות, מלאות תהפוכות, עליות ובעיקר מורדות. בטיפולים הארוכים בבית החולים, שהחלו והפכו קשים יותר, ידענו שנינו שזמננו קצוב. את המשכת להילחם בכוחות האדירים שלך. שמרת על האופטימיות והאמונה שתמיד הובילו אותך".

 "אך לצד האופטימיות, דאגת מהסוף, מהכאוב והקושי. כמו תמיד, גם בשלהי המאבק, דאגת לאחרים לפני שדאגת לעצמך. הבעת את דאגתך מעתידנו, מאיך שנסתדר לאחר שתלכי. אני עדיין לא יודע לענות על כך. אני לא יודע איך קמים בבוקר בלי הידיעה שיש אותך לצידי".

דור ופז ילדייה של מינה נקוש ז"ל (צילום: פרטי)

האחיינית שרון, שהייתה קרובה אל מינה במיוחד, ספדה לה: "ב-11 בספטמבר לפני 53 שנים, בישר המלאך על הולדתך. הבת הקטנה של סבתא וסבא, האחות הצעירה והאהובה על כולם. לפני פחות משנתיים חזר המלאך והפעם הביא איתו את המחלה הקשה. נלחמת בכל כוחותייך, באצילות שמייחדת רק אותך, עד לפני כחודש, למרות הכאבים והפחד, שמרת על החיוך היפה שלך. היית מקור להשראה, נתת כוחות לכולנו. לא רצית להכאיב לנו ושמרת לעצמך את הכאב".

"החודש האחרון היה קשה מנשוא", המשיכה האחיינית שרון. "לראות אותך סובלת ועדיין נלחמת במלחמה שאי אפשר היה לנצח. דודה שלי, עברנו הרבה ביחד. גרתי אצלך שנתיים, היינו צמודות והקשר שלנו רק התהדק. היית בשבילי יותר מדודה, היית החברה הטובה, אשת הסוד שלי, הכתף שלי והשותפה שלי בהכל. לא היה יום שלא דיברנו. כשאני חליתי, אמרת לי 'אין ברירה את חייבת לנצח'. ועשית הכל כדי שאני אנצח, וניצחתי והבראתי. היינו בטוחים שזהו, רק טוב לפנינו. ואז התבשרנו על המחלה הארורה שלך ואמרתי לך 'דודה, את חייבת לנצח' ואמרת לי 'ברור', ונלחמת, נלחמתי איתך, תמכתי בך, רציתי שתנצחי. סליחה דודה, סליחה שלא יכולנו לעזור לך לנצח. עשינו כל שביכולתנו, וזה היה גדול מאיתנו".

האחיינית שרון, שהייתה קרובה אל מינה ז"ל במיוחד, ספדה לה (צילום: חן זמיר)

טלי בלומנקרנץ, שכנה וחברה טובה, סיפרה על מינה נקוש ז"ל: "היא הייתה עקרת בית וגידלה את הילדים במסירות רבה. הייתי שותה איתה קפה כל בוקר. היא אהבה מאוד חיות, אישה מדהימה, תמיד אופטימית. צביקה דאג לילדיה, דור ופז, כאילו היו ילדיו שלו. כשחלתה, היא לא סיפרה לאף אחד על הכאב שלה, תמיד היה לה חיוך על הפנים. אני עדיין לא מעכלת שהיא איננה, לא יודעת איך ממשיכים. הלוואי שהיא תקום פתאום ותגיד לכולם 'סתם צחקתי'".

 המשפחה יושבת שבעה ברחוב ארבל 5/5, קימה מהשבעה ביום חמישי ה-17.5.18