כך הופרדו תלמידות ותלמידים חילונים בהצגה לציון יום ירושלים  (צילום: עילאי הרסגור-הנדין)

יום ירושלים ייזכר כיום הפרדה על רקע דתי מגדרי, בעבור תלמידות כצנלסון בכפר סבא: הבנות הופרדו מהבנים עם כניסתן לאולם בידי המורים, בטענה שיש תלמידים דתיים באולם.

"הייתי בטוחה שזה אירוע דתי ובגלל זה בקשו מאיתנו לשבת בנפרד – אבל זאת הייתה בסך הכל הצגה וטקס ליום ירושלים - הייתה אפשרות לעשות את זה אחרת" אמרה אחת התלמידות מבית ספר כצנלסון.

התלמידות היו בטוחות שזה עניין נקודתי אך התבדו, והבינו זאת ברגע שהסבירו להן שהכיבוד והפעילות היצירתית מתקיימות גם בהפרדה.

אמא של אחת התלמידות פנתה למיינט כפר סבא ושיתפה את הפוסט של ביתה: "לקחו אותנו להצגה בהיכל התרבות בנושא יום ירושלים. אנחנו ובית ספר דתי. והפרדה. כפייה דתית. מתאפקת לא לצעוק. עד מתי? עד מתי נכבד בלי לקבל כבוד בחזרה? עד מתי נשתוק ולא נילחם על הזהות שלנו?".

כתבה התלמידה בעמוד הפייסבוק שלה ועד מהרה הפוסט הפך לסערה ברשת החברתית, היא מוסיפה: "עומדת כאן אישה ומדברת על איזה יופי שאנחנו כאן ביחד. אבל אנחנו לא באמת ביחד. פילגו אותנו. די לשתוק".

חבר המועצה עילאי הרסגור-הנדין שמע על המקרה מאמא של אחת התלמידות מכצנלסון והגיע להיכל התרבות בכפר סבא לדבריו: "הוזעקתי למקום ולתמימותי חשבתי שמדובר בשורות נפרדות לבנים ובנות, אך לא ציפיתי לראות את כל הבנים בשורות הקדמיות ואת כל הבנות מאחור, ממש כמו בקווי האוטובוס החרדיים שנאסר על הפעלתם". הרסגור-הנדין תיעד בווידיאו את כל הנעשה באולם. כך פורסם לראשונה בערוץ 10.

לטענת העירייה מורה פעלה בשיקול דעת מוטעה (צילום: עילאי הרסגור-הנדין)

תגובת עיריית כפר סבא: "לא מדובר בהנחיה עירונית אלא במורה שהפעילה שיקול דעת מוטעה בעת שסידרה את התלמידים באולם. ההנחיה היחידה היתה להושיב את התלמידים לפי בתי ספר. אנו נחדד את הנהלים בנושא זה".

תגובת משרד החינוך:"מדובר באירוע נקודתי, שלא תוכנן מראש. בית הספר אינו דוגל בהפרדה מגדרית ולא היתה לו כל כוונה ליצור הפרדה באירוע. בית הספר ידון במקרה ויפיק את הלקחים לעתיד".

חגי לובר, מנהל תיאטרון אספקלריא שההצגה מבית התיאטרון "איזו מדינה" הועלתה באירוע הגיב ואמר: "עובדתית זה לא נכון. היו כאלה שישבו מעורב והיו כאלה שישבו בנפרד, כדרכן של אולפנות להיות נפרדות". הוא הוסיף כי "אנשים מסויימים מחפשים כל מקום את הזאב הנורא ששמו הדתה. חבל שמחפשים בכל מקום לראות איך אנחנו יוצרים פלגנות במקום ובכנס שכל עניינו היה אחדות. הפרדה בין בנים לבנות הולמת את שיטת החינוך של אולפנות וישיבות תיכוניות ואם יש כאלה שמעוניינים לעשות פעילויות משותפות לבנים ובנות, לא כל כך נורא שהם בחרו לשבת בנפרד, חבל להפוך דווקא אירוע של קירוב לבבות ואחדות בין דתיים לחילוניים, בין דתיים לחילוניות, לאירוע מפלג".

תגובת ועד ההורים העירוני: "ביום ירושלים נערך מפגש בין בתי ספר ממגזרים שונים בעיר, שהיווה את שיאו של תהליך מעגלי שיח וקירוב לבבות בין התלמידים השונים. מסתבר, כי במפגש התבקשו התלמידים לשבת בהפרדה בין בנים לבנות.
מבירור שערכנו, עולה כי לא נתקבלה כל בקשה כזו מצד בתי הספר הדתיים, אלא בשיקול דעת של הצוות החינוכי במקום, שככל הנראה רצה לעשות מחווה של רצון טוב. לצערנו, קרה פה מצב של "בא לברך ויצא מקלל". כהנהגת הורים עירונית אנו דוגלים בשוויון, בפלורליזם ובכבוד הדדי. הללו יכולים להתקיים רק זה בצד זה ולא זה במקום זה. אנחנו מעודדים את השיח בין המגזרים ורואים בכך חשיבות ראשונה במעלה ליצירת חברה ישראלית שיודעת להכיל את חילוקי הדעות שלה באופן אחראי ובוגר.
ההנהגה ממליצה להפוך אירוע זה לבסיס ללמידה ולשיח ערכי".

המועמד לראשות עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין: "מדובר בחצייה ברורה של קו אדום, ומערכת החינוך כפי שאני מתכנן אותה לא תגיע לקו הזה וגם לא למקרים גבוליים. אני לא מוכן שיפילו את האחריות על מורה זו או אחרת, משום שהיא לא היתה חושבת לעשות זאת אם היתה מדיניות ברורה שמועברת לצוות החינוכי". תגובת העירייה גם לא מסבירה את העובדה שחלק מהתלמידים המשיכו משם לפעילות נוספת בהפרדה מגדרית בהוראת מורה אחר ובפרסום לקראת שבוע החינוך, שבו נכתב שיהיו פעילויות בהפרדה. מדובר בכשל חינוכי וערכי ברור."

תגובת המועמד לראשות העיר יובל לוי: "לא ארשה הפרדה בין בנים ובנות והושבת בנים מלפנים ובנות מאחור. עם זאת, מכיוון שמדובר בטעות והעניין בבירור הגורמים המוסמכים, אני קורא לאחראים שלא לשפוט לחומרה את מי ששגה. מתפקידם של מנהלי מערכת החינוך לקבוע כללי התנהגות לפי המדיניות שנקבעה בעיר, לקחת אחריות לטעות בשטח ולא להטיל את מלוא האחריות על העובדים. הלקח ראוי שילמד ותמנע הישנות המקרה".