ספיר ניסני הורשעה בגרימת מוות ברשלנות של אמה (צילום: יריב כץ)

בית המשפט השלום בפתח תקוה קבע היום (15.5) כי ספיר ניסני ביצעה את המעשים המיוחסים לה בכתב האישום המתוקן - גרימת מוות ברשלנות, למעט סוגיית הקשר הסיבתי.

כזכור, כתב האישום המתוקן מייחס לנאשמת גרימת מוות ברשלנות של אימה, מרים ניסני ז"ל.

ניסני, עיתונאית במקצועה, נחשדה כי שפכה שמן רותח על אמה מרים ז"ל לפני בביתן בכפר סבא. האם נפצעה קשה מאוד ומתה מפצעיה בבית החולים. בבקשת פרקליטות מחוז מרכז להארכת מעצר יוחסו לה עבירות של גרימת מוות להורה בזדון וגרימת חבלה חמורה.

על פי הסדר דיוני אליו הגיעו הפרקליטות וההגנה, הנאשמת הודתה בכל עובדות כתב האישום המתוקן ותכפור אך ורק בקיומו של קשר סיבתי בין הכוויות שגרמה למנוחה לבין תוצאת המוות ועל כך ינוהל הליך הוכחות.

לאחר קביעת בית המשפט בנושא הקשר הסיבתי, תוכל הנאשמת להעלות טענות הגנה מן הצדק. ההסדר אינו כולל הסכמה לעניין העונש.

הבית בכפר סבא (צילום: יריב כץ)

ריב בין האמא לבת על רקע תבלינים

על פי כתב האישום המתוקן, הנאשמת התגוררה עם המנוחה בכפר סבא. במהלך השנים האחרונות, היו בין ניסני ואמה ויכוחים חוזרים ונשנים גם בנושא הקפדה על ניקיון וסדר הבית, וזאת לאור קפדנותה הרבה של המנוחה בנושא.

היבט זה בא לידי ביטוי גם בתחום הבישול, כאשר למרים הייתה ביקורת רבה כלפי הנאשמת, לפיה הנאשמת נהגה להותיר את אזור שיש המטבח מלוכלך לאחר שבישלה, לרבות בתבלינים שונים בהם עשתה שימוש לתבשיליה.

על רקע זה, החל ממועד שאינו ידוע במדויק, הרחיקה מרים מהנאשמת את כל התבלינים, בכך שנעלה אותם בחדר הארונות שמצוי בחדר השינה שלה בסמוך למיטתה, והותירה בחזקתה את המפתח לדלת חדר הארונות.

בין מיטתה של מרים לחדר הארונות וקיר החדר קיים מעבר צר לאורך המיטה, והגישה אל חדר הארונות היא דרך מעבר זה בלבד. בשעת לילה, לפני השינה, נהגה מרים באופן גלוי למקם את המפתח לחדר הארונות מתחת לכרית עליה הניחה ראשה במהלך השינה, אשר הגישה אליה אף היא דרך המעבר הצר בלבד.

בכמה הזדמנויות טרם האירוע המתואר בכתב האישום, בשעות לילה, ניסתה הנאשמת להתגנב לחדר השינה במטרה ליטול את המפתח ממקום הימצאו מתחת לכרית, כדי לפתוח את חדר הארונות ולקחת לעצמה תבלין איתו רצתה לבשל, אך מרים התעוררה וסיכלה הדבר.

במהלך התקופה האחרונה, החלה הנאשמת להתעניין בתחום הנטורופתיה והתזונה, ובכלל זאת, נהגה לעתים לרקוח תבשילים ניסיוניים שונים, לעתים בשעות הלילה המאוחרות בהן המטבח היה פנוי.  

העיתונאית ספיר ניסני בבית המשפט (צילום: יריב כץ)

החליקה על שואב אבק רובוטי  

ב- 21.4.16, בשעה 01:10 בערך, נשכבה מרים לישון במיטה בחדר השינה בעודו חשוך. במקביל, ניגשה הנאשמת למטבח הבית לצורך רקיחת תכשיר נטורופתי ניסיוני, שמרכיביו הם שמנים ומינרלים כגון מלח. הנאשמת העמידה על הכיריים סיר לתוכו שפכה כמות של תערובת שמנים שונים, אותם חיממה ובחשה ברציפות.

לאחר כ-20 דקות רצתה הנאשמת להוסיף לתכשיר מלח. לצורך כך, החליטה הנאשמת לנסות להתגנב לחדר השינה החשוך, לקחת את המפתח לחדר הארונות, ולקחת ממנו את המלח מבלי שמרים תתעורר.

כיוון שרצתה להשלים את ההתגנבות בגיחה אחת כדי להפחית סיכויי תפיסתה על ידי מרים, וכיוון שעל פי הבנתה של הנאשמת ערבוב מתמיד של תערובת השמנים היה חיוני לאחידות התערובת ולשמירה על ערכו התזונתי של התכשיר המיועד, החליטה הנאשמת לקחת עמה את הסיר עם תערובת השמנים הלוהטת לעבר המלח, במקום להביא המלח לעברו.

בטרם צאתה להתגנבות, לרגע קל, התלבטה הנאשמת בינה לבין עצמה בדבר, נוכח מודעותה לסיכון הבטיחותי הכרוך בדבר, בעיקר כלפי עצמה, זאת למרות שבעבר הייתה מרים מזמינה את הנאשמת אל חדרה עם סירים בידיה כדי להראות לה את תבשיליה.

ספיר ניסני הורשעה (צילום: יריב כץ)

בשעה 01:34, התקשר אל הנאשמת בן זוגה לשעבר, לאחר חודשים ארוכים של נתק, והנאשמת החליטה שלא לענות לשיחה. התרחשות זו גרמה לנאשמת סערת רגשות, אשר הסיחה דעתה מן ההתלבטות.

הנאשמת, נטלה את הסיר בו תערובת השמנים הלוהטת, החזיקה אותו באחת מידיות הפלסטיק שבו באמצעות יד שמאל בלבד תוך כדי השענת ידית הפלסטיק השנייה שבו על בטנה, במקביל ערבבה באמצעות כף את תערובת השמנים הלוהטת באמצעות ידה הימנית, וצעדה כך אל חדר השינה.

עם הגעתה לחדר השינה, כדי שמרים לא תתעורר ולנאשמת תתאפשר ההתגנבות, לא הדליקה הנאשמת את אור חדר השינה אלא הסתפקה בתאורה חלשה שיצרה אלומת אור שהגיעה מהמטבח.

עם כניסתה לחדר השינה, בקרבת פתח הדלת ובתחילת המעבר הצר, נתקלה הנאשמת בשואב אבק רובוטי שהיה מונח אותה עת על רצפת המעבר הצר ואשר לא הבחינה בו, מעדה לפנים לכיוון המיטה, ואיבדה אחיזה בסיר בו תערובת השמנים הלוהטת, אשר חלק ניכר מתכולתו נשפך על איברי גוף שונים בפלג גופה העליון של מרים. בנוסף, נשפך שמן לאורכו של המעבר הצר.

כתוצאה מכך, נגרמו למרים כוויות קשות ועמוקות. הנאשמת הדליקה מיד את נורת חדר השינה, נבהלה למראה מרים, הבהילה אותה מיידית לחדר המקלחת, וניסתה לטפל בה על ידי התזת מים קרים על גופה. בהמשך הזמינה הנאשמת את מגן דוד אדום.

מרים נותרה מאושפזת, מורדמת ומונשמת, עד שב- 19.6.16 נפטרה.