העצים שנכרתו. "אי אפשר להחזיר את המצב לקדמותו" (צילום: אסף פרידמן)

עשרות עצים נכרתו בשבועיים האחרונים ביער אוסישקין, בין כפר סבא להוד השרון, במסגרת העבודות להקמת מחלף סוקולוב על תוואי כביש 531. זאת, לאחר שבסוף חודש מאי התקבלה החלטת בית המשפט המחוזי בלוד, שבה נדחתה בקשת העירייה לצו ביניים נגד כריתת 170 העצים ביער.

 מקביעת בית המשפט עולה: העירייה הייתה מודעת לכריתה המתוכננת, בכך שחתמה על נספח העצים של התוכנית כבר במאי 2017, ואיחרה מאוד בהגשת העתירה.

בעקבות כריתת העצים שהתבצעה לאחרונה, מביעה תושבת, המתגוררת בסמוך ליער, את דאגתה מההשלכות הסביבתיות. "חלק מהעצים יצרו מחסום נגד זיהום ונגד רעש. בבת אחת כל הנוף השתנה ואין חציצה. חלק מהעצים שהיו שם היו בני מאה שנה ויותר, עוד משנת 1917. אי אפשר להציע לשתול עצים במקומם במקום אחר, כי הם לא יספרו את הסיפור של המקום הזה".

"המרגיז כאן הוא שהיתה דרך אחרת", מוסיפה תושבת נוספת מהאיזור. "תושבי רחוב ארלוזורוב בכפר סבא, הצמוד ליער, נאבקו נגד הקמת המחלף צמוד לבתיהם, הביאו מהנדסים שהציעו הצעות חלופיות, שמונעות את כריתת העצים ומאפשרות גם להקים מחלף, גם להשאיר את העצים, גם להרחיק את זיהום האוויר מהתושבים, ולא ברור מדוע התנגדו להצעה הזאת.

 "זה אולי היה נמשך זמן ארוך יותר או עולה יותר כסף, אבל זה היה הדבר ההגיוני והנכון לעשות. מהנדס עיריית כפר סבא לשעבר חתם על ההחלטה, ובדיעבד ראש העירייה הנוכחי, צביקה צרפתי, ערער על כך. זאת התנהלות חלמאית. המלחמה להצלת היער נכשלה, מבחינת העצים שנכרתו, אין דרך חזרה".  

חבר ועד טיילת הטייסים, ירון סטולרו, מוסיף ואומר: "בשבועיים האחרונים נכרתו עשרות עצים, והכריתה נמשכת עד שיגיעו ל-170 עצים. התוכנית תוכננה כבר לפני כמעט 13 שנה, ובמהלך השנים הללו ניסינו לשנות אותה ולהסביר שאפשר אחרת. אי אפשר להחזיר את המצב לקדמותו, אבל אנחנו מנסים לשכנע את משרד התחבורה להרחיק את המחלף מהבתים, כי אפשר לתכנן את זה אחרת, וזה אבסורד שזה לא נעשה". 

"זה סיפור עצוב מאוד", מוסיף לדבריו פנחס כהנא, יו"ר המועצה לפיתוח מקיים בעיר. "המערכות כולן לא תיפקדו, החל מתכנון התוכנית ועד אישור העירייה לכריתה. לא ברור לי איך מאשרים החלטה של כריתת 170 עצים בצורה כזאת. אין ספק שיש כאן טעות מערכתית". 

מעיריית כפר סבא נמסר: "עיריית כפר סבא הביעה פעמים רבות את התנגדותה הנחרצת בנוגע לכריתתם של עצי יער אוסישקין, שנמצא בשטחה המוניציפלי של הוד השרון. במסגרת זו, פנתה העירייה לערכאות משפטיות, אך לצערנו העתירה וכל הפעולות הנוספות נדחו. אנו נמשיך לפעול בנחישות לשמירה על האיזון בין פיתוח תשתיות עירוניות לבין השמירה על איכות החיים, ערכי הטבע והסביבה".

מעיריית הוד השרון נמסר: "הקמת המחלף מבוצעת בהתאם להחלטת בית המשפט ולתוכניות שאושרו לפני יותר מעשור, לאחר בחינת כלל החלופות האפשריות".