מימין: לנדסמן ופרוטר בכניסה לעירייה (צילום: פרטי)

מועדון הגמלאים 60+ בכפר סבא הירוקה, פעיל כ-3 שנים, מונה מעל 140 חברים ומפעיל כ-17 חוגים שונים, הרצאות וטיולים בכל שבוע. במהלך פעילותו, הספק לנדוד שלוש פעמים למקומות קטנים ולא נוחים בעיר.

כיום הוא ממוקם בקומה השניה של המבואה לאולם הספורט ע"ש אריק איינשטיין בכפר סבא, כאשר הגישה העיקרית אליו היא דרך גרם מדרגות חיצוני ולא מקורה, שבימי חורף אף נרטב מגשם. "חברים כבר החליקו שם כמה פעמים", מספר משה פרוטר, חבר בוועד המועדון.

"אמנם קיימת מעלית אך הגישה אליה היא מתוך ביה"ס הירוק הצמוד לאולם הספורט, ולכן בשעות היום בהן מתקיימים חוגי המועדון, הגישה למעלית חסומה, וחברים נכים ובעלי מוגבלות מהמועדון לא יכולים להשתתף בפעילויות".

בנוסף לבעיית הנגישות, גובה המבואה נמוך מאוד, ולכן מסך ההקרנות עבור ההרצאות גם הוא מאד נמוך, כך שמעבר ליושבים בשורה הראשונה, אין אפשרות לראות את המסך והקשישים נאלצים לעמוד בכל זמן ההרצאה. "גם כשאני כבר מצליחה להגיע", מספרת אחת המשתתפות המתניידת בכיסא גלגלים, "האקוסטיקה נוראית ואני נשארת בקלנועית, כדי להצליח לראות את המצגות". 

בעיה נוספת היא העובדה שההורים הצעירים של הילדים המשתתפים בחוגים, יושבים במבואה הזו עם התינוקות וילדים קטנים וממתינים לסיום החוגים כדי לקחת את הילדים הביתה, והרעש שנוצר בעקבות זאת לא מאפשר שום פעילות במועדון עד שעות הערב.

פרוטר פנה לעירייה בנושא מספר פעמים ולא קיבל שום פתרון חליפי, ולאחרונה, קיבלו חברי הועד הבטחה משמחת ממנכ"ל העירייה לבנייה מואצת, אשר על פיה תוך 3 חודשים בלבד, יעבור מועדון הגימלאים 60+ למבנה יביל, שיוצב בסמוך למנהלת בפינת מנחם בגין ומשה סנה.

פתרון ביניים (צילום: פרטי)

המבנה ישמש כבית זמני, עם נגישות טובה לכל פעילויות המועדון. "עבור 140 חברי המועדון, ראינו חובה לעצמנו להודות לראש העירייה מר צביקה צרפתי, למנכ"ל העירייה מר איתי צחר, ולנציג העירייה אלמוג אייזנמן, על תמיכתם ועזרתם במציאת פתרון ביניים סביר, שישים קץ ל-3 שנים של נדודים ולסבל שנגרם לנו, מכול הפתרונות הארעיים שחווינו עד עכשיו", כך נכתב במכתב תודה לעירייה בשם חברי המועדון.

"הועד מאוד מקווה שזאת לא הבטחת בחירות, אלא הבטחה שתמומש בזמן הקרוב", מוסיף פרוטר. "אנחנו רוצים לגדול, יש לנו הרבה חברים שרוצים להצטרף בשכונה הירוקה ובמיקום הנוכחי אנחנו לא קולטים אנשים. ואם יהיה לנו פתרון נוכל לקלוט עוד לפחות 100 חברים נוספים. יש לנו תוכניות רבות לפעילויות, וחברים רבים מחכים בכיליון עיניים לפתרון. היום יש אור בקצה המנהרה אחרי 3 שנים של מאבק עיקש, לכן חשוב לנו מאוד שהעירייה תעמוד בהבטחה שלה בזמן שהקציבה".

מעיריית כפר סבא נמסר: "אנו שמחים לבשר כי בימים אלה מקדמת עיריית כפר סבא את בנייתו של מבנה זמני עבור פעילות מועדון הגמלאים בשכונה הירוקה ובמקביל פועלת למציאת פתרון קבע בשיתוף עם ועד המועדון. יש לציין כי כיום ניתן מענה זמני לגמלאים בשטח ייעודי, שהוקצה לפעילות באולם ע"ש אריק איינשטיין".