רעידת אדמה (צילום: באדיבות עיריית כפר סבא)

לאור גל הרעידות אשר פקד את צפון הארץ ומרכזה לאחרונה, מדענים מזהירים כי קיים חשש לרעידת אדמה גדולה בשבר הסורי אפריקאי, המתרחשת על פי החוקרים וההיסטוריונים מידי מאה שנים לערך, כשהמוקד הוא אזור טבריה וסובב כינרת.

בראיון למיינט כפר סבא, מסביר מנהל אגף ביטחון בעיר, שי זייד, בין היתר גם אחראי על הערכות לשעת חירום, מה הדבר הראשון שצריך לעשות בזמן רעידת אדמה, איך נערכים מראש לקראתה והאם כפר סבא ערוכה מספיק לרעידת אדמה בדרגה גבוהה?

רעידת אדמה (צילום: דובר צה"ל)

מדענים אומרים שאנחנו קרובים לרעידת אדמה עוצמתית - איך כפר סבא נערכת?

"העירייה נערכת למגוון תרחישי חירום, בניהם גם רעידת אדמה. רעידת אדמה אכן מהווה אתגר משמעותי, תפיסת העבודה העירונית מתבססת על ההנחה שנאלץ להתמודד לבד עם תוצאות הרעידה במשך 72 שעות לפחות, זאת מכיוון שרעידת אדמה עזה תשפיע על חלקים נרחבים במדינת ישראל, וזמינות כוחות החילוץ וההצלה ויחידות פיקוד העורף, תהיה מוגבלת", אומר זייד.

"על פי ההערכה הזו העירייה נערכת בתפיסת העבודה, נהלים ותרגול, מיפוי איומים, הכנת ציוד, הכנת היחידות העירוניות וגיוס מתנדבים", הוא מוסיף. "השנה תרגלנו הערכות לרעידת אדמה ותרחיש רעידת אדמה שכלל בתוכו את מאמץ הצלת החיים, פעולות המודיעין הדרושות על מנת לאתר לכודים ונעדרים, טיפול בנפגעים ודאגה לשגרת החיים בימים הראשונים לאחר רעידת האדמה.

"במסגרת הזו העירייה הגדירה אתר סיוע לאוכלוסיה בפארק העירוני להתאוששות, שבו יוקצו השירותים הדרושים. בנוסף לכך, קיימת יחידת חילוץ והצלה שעברה אימונים מטעם פיקוד העורף ומוסמכת לביצוע חילוץ קל ושימוש באמצעים שונים, יחידת לוגיסטיקה ומנהלי אירועים, יחידת מתנדבים שמפעילה רחפנים לצילום ביום ובלילה בכדי לקבל תמונת מצב מדויקת ככל הניתן בזמן אמת, צוותי חירום בשכונת עליה וקפלן, חלוקת מים במידת הצורך על ידי צוות מתנדבים, ציוד שגרה וציוד חירום. כמו כן, אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך להקמת צוותים נוספים בשכונות הירוקות".

מנהל אגף ביטחון שי זייד (צילום: דוברות עיריית כפר סבא)

במידה ותהיה רעידת אדמה באזור השרון יש הערכה באיזו עוצמה?

"אנחנו לא יודעים להגיד מה תהיה עוצמת הרעידה, אך התרחיש הייחוס מתבסס על רעידה בעוצמה מסוימת ועל פיה נבנו כל המודלים הלאומיים. תרחיש הייחוס הלאומי ונקודת ההערכות מתבסס על רעידת אדמה בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר בעמק בית שאן, ובהתאם לכך נערכנו.

"בנוגע למועד, קשה לחזות את מועדה של רעידת אדמה אבל על פי מודלים אנחנו נעזרים בחלון זמנים שבו קיימת אפשרות לרעידת אדמה עזה בישראל. כך למשל, מבנים שנבנו לפני 1980 נמצאים ברמת סיכון גבוה יותר, מכאן ששכונות ישנות יותר הן שכונות שאנחנו כבר יודעים להתכוונן אליהן מבחינת רמת הסיכון".

כיצד מתכוננים נכון לרעידת אדמה?

מנהל אגף ביטחון מסביר כי בכדי להיות ערוכים מראש בצורה הטובה ביותר, כדאי להכין ציוד חירום משפחתי, הכולל: אמצעי תקשורת שיעזרו לכם להשאר מעודכנים, כדוגמת מחשב קל לנשיאה או רדיו על סוללות, טלפון סלולרי הכולל סוללת גיבוי ו/או מטען נייד, 3 ליטר מים בבקבוקים סגורים עבור כל אחד מבני המשפחה – מומלץ להכין מים עבור 3 יממות.

עוד מומלץ להכין מראש: מזון באריזות סגורות, תאורת חירום, פנס וסוללות, ערכת עזרה ראשונה ותרופות, מטף לכיבוי אש, העתקי מסמכים רפואיים, מסמכי זיהוי, מסמכי תרופות בשימוש קבוע, מסמכים אישיים ומסמכים פיננסיים ותיק לציוד אישי.

באדיבות דוברות עיריית כפ סבא

מה עושים בזמן רעידת אדמה?

אם אתם נמצאים בתוך מבנה בעת שמתחילה רעידת אדמה, עברו במהירות למקום בטוח על פי סדר העדיפויות הבא:

  1. 1. אם ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות – צאו מהמבנה אל שטח פתוח (בעיקר השוהים במבנה חד קומתי או בקומת קרקע).

  2. 2. אם לא ניתן לצאת מהמבנה במהירות, היכנסו אל מרחב מוגן קרוב והשאירו את דלת הממ"ד פתוחה.

  3. 3. אם לא ניתן לצאת מהמבנה במהירות ואין מרחב מוגן, צאו אל חדר המדרגות, ואם ניתן המשיכו לרדת אל היציאה מהבניין.

  4. 4. רק אם אינכם יכולים לפעול כפי שפורט – תפסו מחסה תחת רהיט כבד, או שבו על הרצפה בצמוד לקיר הפנימי.

  5. 5. אם יש באפשרותכם לסגור את מפסק החשמל וברז הגז בכדי למנוע התפרצות שריפה – עשו זאת בהקדם. לשם כך מומלץ לדעת מראש היכן ממוקמים המפסק וברז הגז.