לוי עתר לקבלת צו ביניים שיקפיא החכרת קרקע הציבורית ליזם פרטי ברחוב רוטשילד 55. לטענתו ההצבעה על ההחכרה פסולה מאחר שהמועצה הצביעה הצבעה כפולה עליה בניגוד לחוק. לטענתו ברגע שהעירייה לא הצליחה להגיע לרוב הנדרש של 10 חברים בהצבעה הראשונה, היה עליה לדחות את ההצבעה למועד מאוחר לפחות בחצי שנה.

יובל לוי (מימין) מול צביקה צרפתי. האשמות לא פשוטות | צילומים: פרטי

אלא שבפועל לוי מתאר מצב בכתב העתירה שלו לפיו לאחר שהיועץ המשפטי כבר קבע שההחלטה לא עברה, ראש העירייה החליט שתהיה הצבעה חוזרת, תוך כינויה ספירה חוזרת.

אז לטענתו של לוי, סגן ראש העיר איתן צנעני שלא היה נוכח בהצבעה הראשונה, ונשמע מאוד מסויג לגבי הסוגיה לכאורה ואמר: "צריך גם עוד אחד בלעדיי בכל מקרה, צריך עשרה" (ההצבעה הראשונה עמדה על 8, א.י.), מחליט להצביע בעד.

על פי טענותיו של לוי, לפני ההצבעה החוזרת, חבר המועצה עמירם מילר ניגש לחבר המועצה אמיר גבע שנמנע מההצבעה הראשונה, ואף הוא שינה את הצבעתו לבעד. בכך עוברת ההחלטה ברוב של 10.  

אלא שהטענה הכי קשה של יובל לוי היא שההחלטה להחכרת הקרקע ליזם פרטי, התקבלה תוך ניגוד עניינים מובהק. שכן, הוא טוען, שהיזם הפרטי שההצבעה התייחסה אליו, הוא תורם של סיעתו של ראש העירייה צרפתי. כך מתוך כתב העתירה:

"הסתבר לעותר (ללוי, א.י) כי קיימת זהות בין היזם ובעל זכויות במקרקעין, מר אלי סבאג ובעלי חברת איתנים סבאג, וכן בין מספר בעלי זכויות במקרקעין, ישראל דורי ודוד אלבז, אשר נמנים למעשה על התורמים לסיעת ראש העיר".

לטענתו של לוי, היו צריכים צרפתי וחברי סיעתו לפסול את עצמם מההצבעה וליידע את שאר חברי מועצת העירייה שהם מצויים בניגוד עניינים, אך הם לא עשו כן.

נכון לעכשיו, הנושא בדיונים כשבית המשפט המחוזי, כשהעירייה ביקשה דחייה בדיונים תוך כדי המנעות מהמשך ההליכים הנוגעים להצבעה הבעייתית לכאורה. הדיון הבא צפוי להתקיים היום (ד').

תגובות

מעיריית כפר סבא נמסר:

"טענות חבר המועצה יובל אהוד לוי מעלות תמיהה בעיקר על רקע העובדה שבמהלך שני סיבובי ההצבעה שינו ו/או חברי סיעתו את הצבעתם. בסיבוב הראשון הצביעה חברת המועצה ענת קלומל כנגד התכנית אך חברה לסיעה אחז בידה והורה לה להצביע כנמנעת.

"בספירה החוזרת שינו כלל חברי הסיעה את הצבעתם. מדובר ככל הנראה בניסיון נוסף של חבר המועצה לוי להכפיש ולהשמיץ את מנהלי ועובדי עיריית כפר סבא אשר עובדים למען הציבור בעיר. 

"מהות הנושא הוא עמדתם של חברי מועצת העיר בנושא הפרויקט ובעניין זה חברי המועצה אמרו את דברם והצביעו לאשרו. רק לחברי המועצה הסמכות להחליט בנושא זה ואלו אמרו את דברם. לעצם העניין, הוויכוח האם מדובר בהצבעה חוזרת או בספירה חוזרת של הקולות, הינו סתמי, שכן על פי תקנון ישיבת המועצה ועל פי החוק, לראש העיר נתונה הסמכות להחליט בנושא.

"להבנתנו המשפטית מדובר בהחלטה תקינה, שהתקבלה בהמשך לתוכנית בניין עיר ובקשה להיתר שאושרו הן בועדה המחוזית והן בועדה המקומית לתכנון ובניה, ולאחר שכל החומר הדרוש ללימוד הסוגיה, לרבות חוות דעת שמאית ומשפטית וכן הסכם החכירה, נשלחו מראש לכלל חברי המועצה.

"הניסיון לחפש פגמים טכניים בהחלטה, ולהאשים עובדי עירייה הפועלים בתום לב, הינה פעולה בלתי ראויה, ודאי כאשר היא נעשית על ידי נבחר ציבור.

"בכל מקרה כפי שהובהר זה מכבר על ידי מנכ"ל העירייה, איתי צחר, ההסכם לא ייחתם עד לאישור מלא וסופי של משרד הפנים לנושא חוקיות ההצבעה".

המועמד לראשות העיר יובל לוי אמר:

״פניתי לבית המשפט לכדי לתקן את התנהלות העירייה. בית המשפט אמר את דברו בחריפות. הקפאת ההליכים ולו זמנית, הוא ניצחון הצדק. יש כאן אמירה שעירייה לא יכולה לעבור על החוק. מזה עשור אני מוביל נורמות בלתי מתפשרות לטוהר המידות ומנהל ציבורי תקין במועצת העיר. זאת הנורמה אותה אוביל כראש העיר״.