את בן ציון גרדיס, נוטר בהגנה שעלה ארצה לבדו ונהרג באוקטובר 1938, מצא בן משפחתו אסי ניסלסון לוריא באתר BillionGraves, המשמש מאגר עולמי לחיפוש מצבות. כאשר ביקש לערוך אזכרה במלאות 80 שנה לנפילתו, הוא הגיע לכפר סבא וגילה לתדהמתו קבר מוזנח מאוד.

בן ציון גרדיס (משמאל) וקברו (מימין) | צילומים: פרטי

במשך תקופה ארוכה חקר לוריא את הנושא, ואף פתח קבוצת פייסבוק "יהודי לטביה", המונה יותר מ-2,000 אנשים. ביניהם מצא מאות קרובי משפחה אבודים. "לבן ציון היו חמישה אחים במשפחתו, והנחתי שכולם נספו בשואה בריגה, בירת לטביה", מספר לוריא. "להפתעתי, מצאתי את הקבר שלו בבית הקברות הצבאי בכפר סבא. הוא היה הגיס של סבא שלי, והם חיו כל חייהם יחד באותו הרחוב. כעבור כמה חודשים נסעתי לקבר שלו, וגיליתי שהוא מוזנח מאוד. לתדהמתי, התברר לי שלא מטפלים בקברים של חללים שנפלו לפני קום המדינה".

לאחר שניקה את מצבתו של בן משפחתו, פנה לוריא לכל מיני גורמים, ביניהם שרים וכן משרד הביטחון, ולטענתו כולם השיבו לו שמדובר בחוק, שעל-פיו קברי חללים מלפני קום המדינה אינם מתוחזקים. 

"אני חושב שחלל שנפל למען המולדת, מגיע שיהיה לו קבר מטופח", הוא אומר. "רוב החללים שנפלו לפני קום המדינה עלו ארצה בודדים, ואין להם משפחה שיכולה לתחזק את הקבר. בן ציון היה חבר בתנועת הנוער הציוני בריגה ובהכשרה, לקראת העלייה לארץ. הוא היה חקלאי במשק קלמניה הסמוך לכפר סבא, ושם הוא פגש את יצחק שדה, שהרשים מאוד אותו.

"הוא הספיק להיות נוטר בהגנה במשך תקופה של כחודשיים ואז נהרג. היה לו אח שנסע לאמריקה ורצה שיבוא אליו, אבל הציונות היתה חלק גדול כל כך ממנו, שהוא לא הסכים. אחרי שנתיים כל משפחתו נספתה בלטביה, כולל אחיין שלו שנקרא על שמו ונרצח בגיל שנתיים". 

באחרונה אף פירסם לוריא פוסט בפייסבוק, בקבוצת "כפר סבא שלנו", במטרה לאסוף אנשים ולארגן אזכרה לבן משפחתו, בחודש אוקטובר הקרוב, במלאת 80 שנה לנפילתו של בן ציון גרדיס. הארגון "לתת פנים לנופלים" כבר התגייס למען המטרה. "פנו אליי רבים שמעוניינים לסייע, וזה מחמם את הלב מאוד", הוא אומר. "פנו אליי גם שוטרים מתנדבים בעיר ואמרו שהם רוצים להגיע. ההתגייסות הזאת היא משהו מיוחד מאוד. חשוב לי שגם העירייה תשתתף בזה. גם בתור קרוב משפחה שרוצה להנציח את זכרו, וגם לזכר כל בני המשפחה שנספו".

נהרג מוקדם מדי

ממשרד הביטחון נמסר: "בשלהי שנות ה-70, ביוזמתו של שר הביטחון דאז עזר ויצמן ובאישור ראש הממשלה דאז מנחם בגין, הוחלט כי יש מקום להנציח את החללים אשר נפלו לפני פרוץ מלחמת העצמאות. עד אותה ההחלטה, החללים הובאו לקבורה אזרחית.

"משרד הביטחון מטפל באחזקת קבר צבאי ועל פי חוק בתי קברות צבאיים. תחזוקת קבר אזרחי היא באחריות המשפחה, מתוך רגישות לשימור רצונה והחלטתה באשר לסוג המצבה. משפחת חלל שנפל לפני קום המדינה, אשר תבקש להפוך מצבה אזרחית למצבה צבאית, תטופל על ידי משרד הביטחון".

מעיריית כפר סבא נמסר: "מדובר בחלקת קבר שתחזוקתה נמצאת באחריותו הבלעדית של משרד הביטחון. עם זאת, עיריית כפר סבא תנסה לסייע בטיפול מול הגורמים המקצועיים".