שנת 2003 היתה השנה האחרונה של יצחק ולד בתפקיד ראש עיריית כפר סבא. כעבור כ‑22 שנה כראש עירייה, ידע ולד שאין בכוונתו להתמודד שוב על התפקיד, שאותו החל למלא לאחר מותו של ראש העירייה המיתולוגי, זאב גלר. לפיכך פתח את הדרך למתמודדים אחרים — בין היתר למי ששימש כאופוזיציה חזקה נגדו, ושלבסוף אף זכה בתפקיד — יהודה בן חמו.

ולד אז והיום. "כל תקופה הייתה נהדרת בפני עצמה" | צילומים אסף פרידמן

היום, כשהוא בן 79, ולאחר שכיהן כמה שנים כיו"ר הוועדה הקרואה בבאקה אל גרבייה, הוא מדבר בגילוי לב על תקופת כהונתו, על פרשת הכרוז המסריח ועל הבחירות הקרובות בעיר, שצפויות להיות סוערות מתמיד.

ההתחלה

ולד (79) מוותיקי כפר סבא, נשוי לוורדה קרוב ל-50 שנה, אב לשניים, אלי ז"ל ותומר. אלי, בנו הבכור, נהרג בהיותו בן 23, במהלך טיול לפפואה-גינאה החדשה, לאחר שהידרדר במורד הר. אלי נסע לפפואה מאחר שרצה להכיר את מאות השבטים באיזור שחיים כמו פעם", מספר ולד בעצב.

בשנת 1974 נבחר ולד למועצת העיר כפר סבא, מהמקום התשיעי ברשימת מפלגת העבודה. בהמשך מונה לסגנו וממלא מקומו של ראש העירייה המיתולוגי, זאב גלר. בשנת 1982, בעקבות פטירתו של גלר, נתמנה ולד לראש העירייה.

"חלום חיי לא היה להיכנס לפוליטיקה, אבל מנערותי הייתי פעיל בנוער העובד, בקיבוץ ובשליחות", הוא אומר. "אחרי קדנציה אחת כחבר מועצה ביקש ממני גלר לכהן כממלא מקומו. הוא נפטר באמצע הקדנציה שלו בשנת 1982, ובאופן טבעי נבחרתי לתפקיד במקומו". 

ולד המשיך לכהן בתפקיד ארבע קדנציות נוספות, עד לשנת 2003. "הייתי ממלא מקומו של גלר במשך שנים מספר, וחשבתי שזה יהיה הכי טבעי שאכנס לתפקיד בצורה חלקה", הוא מספר.

"התברר לי שלהיכנס לתפקיד של ראש עירייה זה עולם אחר. נדרש זמן של שנה וחצי או שנתיים לקרוא את המפה ולהבין איך לקבל את ההחלטות הנכונות, במסגרת החזון שאתה בונה לעצמך. הכניסה לתפקיד איננה פשוטה כל כך כמו שחושבים. האחריות מוטלת עליך, אין אל מי להסתכל הצדה או למעלה, ואתה בודד בצריח. יש אמנם עזרה, אבל זה לא אותו הדבר".

 "רפי הוא בעצם גם המועמד היחיד שניהל עיר". ולד על סער | צילום: באדיבות רפי סער

 לדבריו, "בתקופת כהונתי לא בכדי טבעתי את הסיסמה 'כפר סבא הראשונה בשרון', ומי שהגיע אחריי מחק אותה. כפר סבא היתה הראשונה מבחינת רמת הפיתוח ורמת החינוך, וזוגות צעירים העדיפו להקנות חינוך לילדיהם כאן. כמו כן, היא היתה ראשונה עם האדריכלות המיוחדת שפותחה כאן".

 בקדנציה האחרונה שלך נמתחה נגדך לא מעט ביקורת.

"לא הכל היה הכי מוצלח, היו גם דברים שנתונים לביקורת, אבל בשורה התחתונה כפר סבא פרצה קדימה. בתקופת כהונתי עשינו רוויזיה, בניצוחו של אדריכל העירייה יוסי קולודני, והפחתנו את צפיפות הבנייה בכפר סבא באופן ניכר. לאחר סיום כהונתי היא פרצה קדימה, אולי פי שלושה ממה שהיה בתקופתי.

"החזון שלי הוא לא שכפר סבא תהיה העיר הכי גדולה בשרון, אלא שתושבי כפר סבא יקבלו את השירותים הטובים ביותר במקום, וגודלה של עיר אינו בהכרח גורם מכריע בעניין הזה. גם בנושא התרבות, הפכנו את כפר סבא למרכז תרבות לכל האיזור.

"החלום של גלר היה שבהיכל התרבות יהיו עשרה אירועים בחודש. בסיום תפקידי כבר היו יותר מ-30 מופעים בחודש בכל מיני תחומים, וזה שימש אבן שואבת לאוכלוסייה. אני לא זוקף את זה בהכרח לעצמי, אלא לצוות שלם שעסק בזה. אני יכול רק להצטער שחלק מהזרעים שזרעתי לא נבטו".

ממה אתה הכי מאוכזב היום?

"כפר סבא עמדה באותה התקופה בראש הפירמידה בסולם ההישגים הארצי בנושא החינוך, ובשנים האחרונות היא נעדרת משם".

 

המתנגדים

 

בשנת 1998, חמישה ימים לפני הבחירות המקומיות באותה השנה, סבבה סביב ולד פרשה שהסעירה את העיר. ברחבי העיר פורסם כרוז מזעזע, שעשה שימוש במות בנו של ולד, וקרא לבוחרים לא לרחם על ולד בשל היותו אב שכול.

הכרוז נחתם על ידי "חברי אמת למען עמירם מילר", שהתמודד אז מול ולד על תפקיד ראש העירייה, ובסוף מערכת הבחירות ניצח ולד. מאוחר יותר התברר בפסיקת בית המשפט, כי מי שעמד מאחורי הדברים הוא דווקא מנהל מסע הבחירות של יצחק ולד עצמו, שמואל כהן, שאף נדרש לשלם פיצויים. 

"גם לי יש נקודות חובה". ולד על בן חמו | צילום: מוטי קמחי

"אני חושב שזה לא היה צריך לקרות", אומר ולד השבוע, לאחר שכבר הכחיש כל קשר לפרסום הכרוז. "בית המשפט דן והחליט לגבי הקמפיינר, שהוא היה אחראי בנושא. לא האשימו אותי ולא כרכו בי שום דבר שקשור בעניין הזה. בתקופה שבה התנהל הדיון בנושא, עמדנו לפני החתונה של בני השני, וחשבתי שלא ראוי לי לדון בנושא הזה. רציתי להילחם עד הסוף, מאחר שהאמנתי בצדקתי, ולבסוף שיכנע אותי מגשר שפניתי אליו, שלמען המשפחה אסגור את הנושא. הגענו לפשרה בעניין, אבל לא מתוך הודאה באיזושהי אשמה".

יש בך חרטות על כך?

"ברגע שהכרוז התפרסם היתה לי תחושה קשה מאוד. לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות ועד היום קשה לי להאמין, אבל בית המשפט פסק מה שפסק. גם כשיש בחירות יש גבולות שצריך להציב, וחבל שכאן לא היו גבולות.

"אני לא הייתי מעורב בכך, לא נתתי אישור לשום דבר מהסוג הזה, וזאת היתה לי הפתעה גדולה מאוד, שלא יכולתי שלא לגנות אותה. גם לא יכולתי להאמין שעמירם מילר אחראי בנושא הזה".

איך זה השפיע עלייך?

"זה לא היה משהו שהשפיע על הפעילות שלי. היו טענות כלפיי, אבל בגדול הציבור לא האמין שאני קשור לכך. יש לי חוסן נפשי גדול מאוד, ויכולתי לעמוד בכל מיני לחצים ובכל מיני השלכות של המקרה".

הקדנציה האחרונה שלך היתה סוערת במיוחד, עם אופוזיציה לוחמת.

"תמיד יש כאלה שרוצים כך או אחרת, אך זה לא הפריע למהלך העניינים של פיתוח כפר סבא. גם אם היו מתנגדים כאלה או אחרים, לי זה לא הפריע לקבל את ההחלטות. היו ישיבות שבהן סערו הרוחות, כי כל אחד רצה לשים את עצמו על המפה, על ידי כך שייצא בראש חוצות. אני התנהלתי וניהלתי את העיר בדרך הטובה ביותר למיטב הבנתי, ואני חושב שכך גם העיר התקדמה. זה לא השפיע עליי באופן אישי. גם לאחר שבני נהרג המשכתי לתפקד כרגיל, למרות הכאב הגדול". 

ראש העירייה, יהודה בן חמו, היה בין מתנגדיך הגדולים והיום הוא מואשם בפרשת שוחד.

"לראשונה קרה בכפר סבא אירוע כזה, וחבל שהוא קרה. בן חמו עשה דברים גדולים בעיר, ולכל אחד יש גם נקודות זכות, ולא רק חובה. גם לי יש נקודות חובה, אבל לעניות דעתי, נקודות הזכות שלי עלו על החובה". 

חשבת לחזור?

"בשנה האחרונה, כשהתחילו לדבר על בחירות בפתח, היו אליי כל מיני פניות מתושבים, שחלקם גם העבירו עליי ביקורת בעבר, בבקשה שאחזור. זו בעבורי מחמאה גדולה מאוד".

 

הבחירות

 

בשנת 2005 מונה ולד באופן זמני לתפקיד ראש עיריית נהריה, למשך חודשים ספורים בתקופת הבחירות. שנה לאחר מכן הוא מונה על ידי משרד הפנים לתפקיד יו"ר הוועדה הקרואה בבאקה אל גרבייה, תפקיד שמילא במשך חמש שנים. "זה היה ניסיון מדהים", נזכר ולד.

"גם כשהייתי בכפר סבא היו לי יחסים מצוינים עם השכנים ועם הרשויות הערביות בסביבה, אבל עד שלא מכירים מבפנים, לא מודעים לכל הנהלים והמנהגים. זה היה אתגר בלתי-רגיל בעבורי, והגעתי להישגים ששנים לא הגיעו אליהם בעיר, בין היתר כי באתי מבחוץ ולא הייתי מעורב בפוליטיקות הפנימיות. 

"מערכת החינוך שם לא היתה מפותחת דיה. לא היו מספיק מבנים, ונלחמתי מול משרד החינוך לקבל תקציבים. בתקופה הזאת בנינו יותר מ-20 גני ילדים וכחמישה בתי ספר. זאת עיר מדהימה, ויש בה תושבים יוצאים מן הכלל. אשתי ואני יצאנו משם מלאי סיפוק על כל מה שנעשה שם, עם המון מכרים וחברים וידידים, שעד היום אנחנו שומרים אתם על קשר.

"אני חושב שממשלת ישראל לדורותיה נהגה שלא כראוי עם המגזר הערבי. במקום להשקיע בפיתוח, נתנו ליישובים להידרדר".

 יש היום ריבוי מועמדים לראשות עיריית כפר סבא. במי תתמוך?

"פנו אליי כמה מהמועמדים כדי שאתמוך בהם, ואמרתי להם שלא ראוי שאביע עמדה בנושא. אמרתי לכמה מהם שאני מוכן לייעץ להם, אך כרגע אני נמנע מלהצהיר תמיכה פומבית".

מה בנוגע להצהרתו של מי שהיה מנכ"ל העירייה בתקופתך, רפי סער, לספח את הוד השרון לכפר סבא?

"לכל מועמד יש רעיונות משלו, אבל רפי הוא בעצם גם המועמד היחיד שניהל עיר. לתקופה מסוימת הוא היה מנכ"ל בעיריית כפר סבא ובמשך כמה שנים גם מנכ"ל בעיריית הוד השרון, וזה נותן לו נקודות זכות".

מה היית ממליץ למי שייבחר?

"להחזיר את כפר סבא לראש הפירמידה ברמת ההישגים בנושא החינוך, ובתחום של תכנון ופיתוח העיר מכל בחינה שהיא. בין היתר, להפחית את צפיפות הבנייה בעיר. מראש העירייה שייבחר הייתי מצפה לתת גם משקל לרצון הציבור, להיות קשוב ולנהל מדיניות של דלת פתוחה".

חשבת לפנות לפוליטיקה הארצית?

"כן, והתייעצתי עם חברים שלי שהיו אז שרים בממשלה. שוחחתי גם עם יצחק רבין ז"ל, שהיה אז ראש הממשלה והיינו מיודדים מאוד. בסופו של דבר ויתרתי על הרעיון, כי ראיתי שצפוף מאוד שם למעלה, ועשייה היתה בראש סדר העדיפויות שלי".

לפני כשנתיים הידרדר מצבו הבריאותי של ולד והוא עבר ניתוח מעקפים, שכלל אשפוז ותהליך החלמה של כמה חודשים. "זו הייתה התמודדות לא פשוטה", הוא מספר. "תהליך ההחלמה ארך זמן, אבל היום, תודה לאל, הכל בסדר".

באיזו פעילות אתה ממשיך היום?

"אני פועל בעיקר מחוץ לעיר, במסגרת המועצה לישראל יפה ובמרכז השלטון המקומי של ראשי רשויות לשעבר, בנושאי גישור וכדומה. חשוב לי להמשיך את העשייה הציבורית. כל תקופה היתה נהדרת בפני עצמה. היו עליות וירידות, אבל בסך הכל נהניתי. המגע עם הציבור, לשבת בראש פירמידה ולקבל החלטות, להתייעץ עם אנשים ולהיות מעורב בפעילות חברתית, זה חלק מגישתי לחיים ומעניק השראה לאחרים".