לשיחה הזו ניצן אליעד מוקדנית מהמוקד העירוני 106 לא בדיוק ציפתה. בני זוג בשנות ה-20 לחייהם, פנו למוקד בחרדה גדולה לאחר שנכלאו בחדר השינה של יחידת הדיור אותה הם שוכרים, הנמצאת במרתף בית בשיכון ותיקים.

הפקחים טל ברון ויאיר פרץ (מימין) והמוקדנית ניצן אליעד | צילומים: יהודה אוסטרוביאק, עיריית כפר סבא

לכאורה, לא בדיוק הנושאים עימם המוקד העירוני עוסק ביום יום, אלא שיחות שבדרך כלל מגיעות למוקד המשטרה. אלא שלאחר שיחה קצרה במהלכה הסתבר כי בני הזוג הלחוצים לא הצליחו לרתום את הרשויות האחרות לעזרתם, החליטה ניצן בסיוע הפיקוח העירוני לעשות מעשה ולחלץ את הזוג הכלוא.

בשלב זה היא יצרה קשר עם יאיר פרץ וטל ברון מהסיור העירוני, אלו הגיעו לבית בו נכלאו בני הזוג, ולאחר מאמצים לא קטנים וזמן לא קצר, הצליחו לחלץ את בני הזוג המסכנים מהסיוט הלילי שאליו נקלעו. 

ניצן, מה בדיוק קרה?

ניצן: "התקשרה אישה באמצע הלילה, בסביבות השעה 2:00, אמרה שהיא ובעלה נמצאים בתוך חדר נעול כבר מספר שעות. מדובר ביחידת דיור של מרתף מתחת לבית. בעל הדירה לא ענה להם לטלפון. היא נשמעה מאוד לחוצה. בתור מי שגרה במרתף, הבנתי מאיפה מגיע הלחץ הזה. עם זאת, במקרים כאלה המשטרה היא בדרך כלל זו שמתערבת כי מדובר בשטח שהוא פרטי. ובכל זאת, התייעצתי עם השיטור עקב הלחץ של האישה והסיור החליט שבכל זאת יגיעו ויינסו לסייע לה".

העירייה לא נוגעת בדרך כלל בשטחים פרטיים.

ניצן: "בדיוק. אמרתי לה לפנות לכיבוי אש או למשטרה, אבל כיבוי אש אמרו לה שמבחינתם אין חשש לחיי אדם אז הם לא יכולים לסייע. היא פרצה בבכי בטלפון ואמרה שהיא חסרת אונים, הזדהיתי עם המצב שלה. אז יצרתי קשר עם הפקח יאיר פרץ, והוא אמר ש-'אין לנו יותר מדי מה לעשות כי מדובר בשטח פרטי', אבל הם יגיעו עם השוטרת שהייתה איתם בצוות והם יראו מה הם יכולים לעשות".

יאיר, אז מה בדיוק קרה כשהגעתם למקום?

יאיר: "בהמשך למה שניצן סיפרה. כשהגענו למקום, ניסינו לדפוק בדלת של בעל הדירה והוא לא ענה לנו. יצרנו קשר עם התושבת, והיא הייתה בחרדה גדולה. הצלחנו לתקשר איתה דרך החלון למעלה. ניסינו להעיר את בעל הבית במשך 40 דקות, ללא הצלחה".

אוקיי, אז מה עושים כשדופקים 40 דקות בדלת ולא מצליחים להעיר את האיש.

יאיר: "דיברנו עם ניצן ואמרנו לה שצריך לארגן מפתח אפס, כי הם ננעלו בתוך חדר השינה ולא היה מדובר בדלת הראשית של יחידת הדיור. צריך להבין, היום אפילו לא מייצרים יותר מפתח אפס".

סיוט לילי| צילום: Freepik

אז מה עשיתם?

יאיר: "טל ברון, הפקח שהיה איתי, הרגיע את האישה. אני דיברתי עם ניצן ויצרנו קשר עם הסיור המקביל שלנו. הפקח שעבד שם, מתן מורי מ-'בן ביטחון', הצליח לארגן מפתח אפס והביא לנו אותו, השלכנו את המפתח דרך החלון לבני הזוג. לקח להם קצת זמן אבל הם הצליחו לבסוף לפתוח את הדלת".

כל הכבוד. אלו מקרים שנתקלתם בהם הרבה במוקד?

ניצן: "האמת שלא. אלו בדרך כלל קריאות שהולכות למשטרה. אבל בגלל הסיטואציה והלחץ שלה, אמרתי שעדיף שננסה לעזור לה. והם באמת הצליחו לעזור לה".