כ-1000 חתולי רחוב דרים ברחובות כפר סבא. הם נמצאים בסכנות שונות כמגיפות, מאבק יומיומי על מזון, כבישים הומים, התעללות וקרבות טריטוריה ביניהם. לא בדיוק החיים האידיאליים עבור אף בעל חיים. ובקרוב החיים שלהם צפויים להיות קצת יותר קשים.

הסיבה?

משרד החקלאות קיצץ בתקציב הסירוס והעיקור שהוא מעביר לכפר סבא. עתה תצטרך הרשות המקומית למצוא דרך למנוע את התרבות חתולי הרחוב בעיר, שכן חתולת רחוב יכולה להעמיד מספר דו ספרתי של צאצאים תוך מספר שנים ספורות. במילים אחרות, אנחנו עלולים למצוא עצמנו מוקפים בים של הולכי על ארבע משופמים שלא בדיוק מרוצים מהחיים שלהם. מה שבטוח, גם העכברים לא מי יודע מה שמחים מהבשורה.

בקרוב בפינות הרחוב הקרובות לביתכם | צילום: שאטרסטוק

יאיר אברהם, המועמד לראשות העירייה, ששמע על הבשורה, שיגר מכתב בקשה למשרד החקלאות על מנת שיישקול מחדש את ההחלטה. בין היתר כתב אברהם כי "אלפי חתולים נולדים מדי שנה בישראל, ואין להם דורש. רבים מהם מושלכים לרחוב, נדרסים, מושמדים או מתים ממחלות ומרעב. אחת הדרכים היעילות ביותר לעזרה הינה עיקור וסירוס. 

"לאחרונה קיבלנו הודעה כי משרדך החליט להפסיק את התקצוב לעיקור וסירוס שניתן מזה למעלה מ-10 שנים לעיריית כפר-סבא ולעיריות אחרות. ברצוני לומר כי החלטה זו תגרום סבל רב הן לחתולים והן לתושבים בעיר. אבקש איפוא לבדוק הסוגיה הזו ולשנות האת רוע הגזירה לאלתר". 

יש לציין שהקיצוץ לא חל רק על כפר סבא, אלא גם על רעננה והוד השרון השכנות, כך שהאוכלוסייה החתולית צפויה להרקיע שחקים בכל איזור השרון.

יאיר אברהם | צילום: פרטי

ממשרד החקלאות נמסר: "משרד החקלאות מעולם לא הפסיק לתמוך בסירוס חתולי הרחוב, אך האחריות לטיפול בבעלי חיים משוטטים ובמניעת התרבות חתולי הרחוב נמצאת בידי הרשויות המקומיות.

"לאור החשיבות הרבה שמשרד החקלאות רואה במניעת התרבות חתולי הרחוב, מוקצים בכל שנה 4.5 מיליון שקלים לטובת פעולות אלה, תמיכה זאת נועדה לתמוך ברשות המקומית בפעולות ולא להחליף את הפעילות העירונית. המשרד מממן את העיקור של כמחצית מהחתולים שהרשות מתחייבת לעקר בכל שנה, ומעודד את הרשויות להקים פינות האכלה לטובת חתולי הרחוב".

מעיריית כפר סבא נמסר: "מדובר בהחלטה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר. ההודעה התקבלה לאחרונה במשרדינו, ובימים אלה נבחנים הפתרונות המתאימים".

מזל. החתולה המפורסמת ממרכז כפר סבא. שוקלת להפגין מול הח'אן | צילום: יעל שרר

יאיר אברהם הוסיף: "מאות תושבים אוהבי בעלי חיים ממתינים בדאגה לתשובת השר, ואנחנו ניאבק על מנת להחזיר את התקציב".