יומיים סוערים עברו על עיריית כפר סבא. העירייה שקיבלה את רוע הגזירה ממשרד החינוך שהחליט לצמצם את התמיכה בתוכניות יום הלימודים הארוך (היול"א), נפגשה שלשום (ג') עם הורי הילדים ובראשם ועד הורי הגנים, בכנס שיתוף ציבורי שנועד להציג את תוכניות היול"א לשנה הנוכחית ולקדם דיאלוג עם ההורים. מנגד, התקבצה אתמול (ד') מול מועצת העיר, קבוצת האמהות "שומרות על היול"א" בשביל להעביר את מחאתם על המתווה המתוכנן השנה.

הפנימו את הדאגה של ההורים. מנכ"ל העירייה איתי צחר בכנס | צילום: עיריית כפר סבא

המפגש התקיים על רקע ההתאמות אותן מבקשת להטמיע העירייה בצהרוני היול"א בגנים ובצהרוני ניצנים בבתי הספר. את המפגש הוביל איתי צחר, מנכ"ל העירייה, שהפנימה את הדאגה שהתעוררה בקרב ההורים.

על פי המודל המתוכנן, עלות צהרוני ניצנים תעלה 785 שקלים לתלמידי כיתות א'-ב' ו-935 לתלמידי כיתות ג'. הצהרון עתיד להמשיך במתכונת של השנה שעברה ובין שאר מרכיביו - פעילות עד השעה 17:00 ללא תוספת תשלום, ארוחה חמה ובריאותית, חוגים והעשרה פדגוגית. בנוסף, יינתנו 14 ימי פעילות בחופשות, ויוקצה איש צוות שני על פי כמות המשתתפים.

בצהרוני גני היול"א, תעמוד עלות ההשתתפות בצהרונים על 935 שקלים. כמו כן, נשקל שינוי שעת ארוחת הצהריים ותוספת תוכן פדגוגי. במהלך החופשות יינתנו 14 ימי פעילות עד השעה 16:30. תוכנית ההעשרה המוסיקלית תמשיך גם השנה.

ועד הורי הגנים מסר בתגובה: "לפני כחודש הודיעה עיריית כפר-סבא לוועד הורי הגנים על השינויים המתוכננים במתווה הפעלת היול"א, עדכון שהועבר להורים. בימים האחרונים נמצא וועד הגנים בשיחות אינטנסיביות אל מול העירייה. ובסוף השבוע הבא הוגדר כתאריך לסיום השיחות ולהחלטות סופיות.

"במהלך הדיונים הציג הועד דרכים יצירתיות והוכיח שאין צורך בקיצוצים ולמעשה שימור המודל הוא אפשרי. אנו מקווים כי הנהלת העירייה קשובה, וכי למרות הצו, אשר מגביל את מחיר היול"א, תפעל העירייה למציאת פתרונות יצירתיים ומקורות מימון מתאימים כדי לשמר את היול״א במתכונתו הנוכחית".

ובינתיים הפגנה מול מועצת העיר: "חפיפה זה לא רק במקלחת"

המחאה מול מועצת העיר אתמול | צילום: חן זמיר

עשרות הורים התייצבו אמש (ד') מול בניין העירייה בו נערכה ישיבת מועצת העיר, והפגינו במחאה על הכוונה לקצץ בתכנית היול"א – יום הלימודים הארוך.

ההורים מחו כנגד הקיצוץ הצפוי. במהלך ההפגנה נשמעו קריאות מצד ההורים: "לא נוותר, את היול"א נשמר", "די לקיצוצים ודי לתרוצים", "כפר סבא דורשת יול"א איכותי", "בקלפי זוכרים את כל הקיצוצים" ו-"חפיפה זה לא רק במקלחת"

לדברי טובה קדוש, יוזמת ההפגנה ותושבת העיר מזה 15 שנה, "בשנה שעברה בעקבות החלטת העירייה להיכנס לפיילוט בגני היול"א, אני ועוד 10 אמהות הקמנו את הקבוצה 'שומרות על היול"א' ויצאנו להפגנות ברחבי העיר, הגענו לישיבות מועצה, לקחנו חלק בהשבתת הגנים ועשינו כל שביכולתנו על מנת להשפיע על הגזרה. אני חייבת לומר בביטחון מלא שהמאבק שלנו צלח בהרבה מהפרמטרים שהוצגו. אני מאמינה בדמוקרטיה, מאמינה שאנו תושבי העיר בעלי יכולת השפעה על מקבלי ההחלטות, וכן שהממונטום שאנו נמצאים בו בשנת בחירות, יכול להכריע".

ליעד סייג סטרולוב, אם נוספת שנכחה בהפגנה ותושבת העיר מזה 6 שנים, הוסיפה לדבריה של קדוש: "אנחנו נאבקים נגד הקיצוצים בגני הילדים. בשנה שעברה נאבקנו כאן באותו נושא וקיבלו חלק גדול מהדרישות שלנו, אבל מסתבר שכל מה שהעירייה הבטיחה זה הבטחות לשנה. ופתאום אחרי שנה היא מצאה תירוץ לקצץ ולקצץ. יש אלף ואחת דרכים לשמור על מתווה היול"א והכסף לא צריך לבוא מההורים. יש כאן בכפר סבא חינוך טוב והעירייה מתעקשת כבר שנה שניה ברציפות להרוס אותו".

עוד נכחו בהפגנה המועמדת לראשות העיר הדר לביא, המועמד לראשות העיר יובל לוי, המועמד לראשות העיר משה נח, המועמד לראשות העירייה יאיר אברהם, פעילת מרצ לירית שפיר שמש וחברת המועצה פליאה קטנר.

בעקבות ההפגנה אמרה המועמדת הדר לביא: "המצב בגני הילדים שלנו אינו מספק ואינו מכבד את מה שכולנו היינו רוצים לראות כאן. לצערי האמון של ההורים במערכת נמוך, מה שגורם למאבקים רבים ולפגיעה באיכות החיים שלנו. מדיניות של הקשבה, שקיפות ושיתוף אמיתי ועמוק של התושבים בנעשה בעיר הם חלק מרכזי בדרך לפתרון. אני מחזקת את ועד הגנים שפועל בהתנדבות מול העיריה במטרה לשפר ואת עשרות ההורים שבאו מכל רחבי העיר להפגין כדי לסמן שוב למערכת שנדרש פה תיקון עמוק".

"החיסכון שרוצה לעשות העירייה בקופותיה לא יכול לבוא על חשבון החינוך", הוסיף המועמד יובל לוי. "וגם לא על חשבון הילדים ועל חשבון משפחות שהאימהות בהן תורמות לכלכלת הבית ועובדות. זאת זכות ולא פריבילגיה שנותנים להם. פגיעה ביול"א - לא תהיה במשמרת שלי כראש העיר. עד ה-30 באוקטובר, אני וחבריי לסיעה ניתן רוח גבית ונילחם כתף אל כתף עם כל האמהות והאבות נגד הקיצוץ המתוכנן".

המועמד לראשות העירייה יאיר אברהם אמר: "טענות ההורים הרבות נובעות מחוסר שקיפות שהתקיים במשך תקופה ארוכה. נוצר חוסר אמון ואפעל להחזיר את האמון".