מועדון חצב הוא מסגרת שיקומית, תעסוקתית וחברתית, פעילה עבור נכי צה"ל הזקוקים למסגרת חברתית שיקומית בעלת אופי יצירתי.

עבודות חברי חצב | צילום: אבי לוין

במועדון מתקיימות מגוון סדנאות המונחות על ידי מדריכים מקצועיים: נגריה, פסיפס, עיסת נייר, קרמיקה וזכוכית. בנוסף לכך, מתקיימים חוגים עיוניים כגון  מחשבים, בישול בריא, אקטואליה ועוד. במועדון אף מתקיימים טיולים ברחבי הארץ וסעודות חג למיניהם לחברים בו.

"פחדתי לעצום עיניים"

בתחילת ספטמבר תתקיים מכירה ראשונה לרגל ראש השנה של תוצרי האומנות שהכינו חברי המועדון. יצחק רבני (71), תושב כפר סבא מזה 56 שנה, הוא חבר במועדון ונכה צה"ל מאז מלחמת ששת הימים. "כלוחם בגולני, נקראתי לחזית", נזכר רבני.

בסופה של המלחמה איבד רבני את המג"ד שלו ועוד תשעה מחבריו. מספר שנים לאחר מכן השתתף רבני גם במלחמת יום הכיפורים במסגרת שירות המילואים. "כשהגעתי הביתה הייתי המאושר באדם, לא האמנתי שאני בחיים", ממשיך רבני.

עבודות חברי חצב | צילום: אבי לוין

"אך לצערי התחושות הללו נעלמו כשהגיע הערב. תחושת האופטימיות שליוותה אותי הפכה במהרה לתקופה קשה שנמשכת עד היום. שכחתי מה היא שינה טובה, הייתי מפחד לעצום עיניים כי חשבתי שאני הולך למות. סף הגירוי שלי צנח והפכתי לאדם עצבני. רבתי עם אנשים בעבודה, העפתי דברים בבית ולא יכולתי לשלוט בעצמי. במילה אחת, פשוט סבלתי, הייתי אומלל".

מספר שנים לאחר מכן, התגלתה אצל רבני מחלת הסרטן. "באותם ימים ארורים רציתי לשים קץ לחיי", אומר רבני בכאב. "הראש שלי היה מבולגן ואת המחלה שלי אף פרופסור לא ידע לרפא. הייתי בטוח שאני הולך למות וכך גם הסביבה, לכן התחלתי לתכנן איך אני הולך לסיים את זה".

לדבריו, מי שהחזיקה אותו בתקופתו הקשה, היתה אהבתו לאשתו, איתה הוא חי עד היום. "אומרים שאין פרמידה של אהבות בחיים אבל האישה הזאת היא באמת הטופ. אני מעריץ אותה".

היום יש לשניהם ארבעה ילדים ועשרה נכדים. איציק טופל במחלת הסרטן בתא לחץ שהציל את חייו, ולאחר שהתגבר על המחלה הקשה, הוא קיבל לאחר בירוקרטיה ארוכה, הכרה כנכה צה"ל ואת אותות מלחמת יום הכיפורים וששת הימים.

עבודות חברי חצב | צילום: אבי לוין

היום מה שעוזר לו להתמודד עם הזכרונות והנכות, הוא מועדון חצב בו הוא חבר מזה 12 שנה, בו הוא יוצר מזוזות עץ בעבודת יד, פסלים מברונזה ועוד. "המועדון הוא כמו בית שני בשבילי", מספר רבני.

"המועדון שיפר לי את כל החיים והוציא לי את הדיכאונות. הפכנו למשפחה אחת גדולה, הם כמו האחים שלי. אנחנו יושבים יחד, חולקים חוויות משותפות ויוצרים. זה מרגיש כאילו יש שם חמצן אחר.

"אני חי שם. זה המקום היחיד בו אני לא חושב על הצרות. אני מתנתק וכשמגיע יום שבת אני רק מחכה ליום הראשון של השבוע כדי לחזור לחיות. העבודה בבית המלאכה משמשת בתור המרפא שלי ובתור התשוקה הבוערת שהוצאה מהמחשכים האפלים".

רונית סנדרוביץ, מפקחת ארצית לשירותי שיקום באגף שיקום נכים במשרד הביטחון, הוסיפה על המועדון:  

"מועדון חצב הינו אחד מתוך תשעה מועדונים, אשר הוקמו על ידי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון ברחבי הארץ לרווחת נכי צה''ל ומופעלים כיום בשיתוף המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן.

מועדונים אלו מעניקים לנכים החברים בהם מקום תעסוקה, חיי חברה וקהילה. העבודות המוצגות במכירה המתקיימת במועדון, הינן פרי יצירתם של נכי צה''ל החברים במסגרת שיקומית ייחודית זו וכל ההכנסות יוקדשו לרווחת חברי המועדון".

המכירה תתקיים בימים ה-4-5.9 בין השעות 20:00-9:00 בסמטת ''אעלה בתמר'' בכפר סבא.