רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, נדהמו הורים לתלמידי חטיבת שרת בכפר סבא, וצוות המקום, כיצד נותר המבנה כמות שהוא במהלך החופש, ללא כל שיפוץ. "זה לא מקום ראוי לתלמידי כפר סבא", אומרת אחת האימהות, תושבת כפר סבא.

חטיבה בסכנת קריסה | צילום: אסף פרידמן

"המבנה נשאר אותו דבר בעשור האחרון, המדרגות שבורות, השירותים מוזנחים, המזגנים ישנים ולא תמיד עובדים. לא הגיוני שלאורך כל השנים ובעידן הנוכחי לא יהיו כיתות ממוזגות ונוחות ללימוד. שני הבנים שלי למדו בבית הספר, ואם המצב ימשיך ככה לא אהיה מוכנה לשלוח את הבן השלישי שלי לבית הספר. מדובר בהזנחה של שנים רבות, הורים חוזרים לחטיבה עם דור שני של תלמידים, והמצב לא משתנה. מבחינת הורים רבים, המצב הזה לא יכול להמשך".

אחת המורות בחטיבה הוסיפה לדבריה: "בית הספר מיושן מאוד, אין מתקנים לילדים, אין פינות ישיבה, אין פינות משחק בחצר. אין דשא, אין פרחים ואין שום דבר שמזמין את הילדים לעזוב את הכיתוב ולצאת למרחב. המבנה לא בטיחותי. זה אחד המבנים בכפר סבא שמיועד להריסה וזה מתבטא בסדקים בקירות, רטיבות בכל מקום, מרצפות עקומות וקיימת סכנה שאם יהיה אירוע חריג, כגון רעידת אדמה, המבנה עלול לקרוס עלינו.

"אין מרחבי למידה חדשניים שמתאימים למאה ה-21. העירייה מדברת על החינוך במקום הראשון ובפועל לומדים כמו לפני 80 שנה, וככה לא אמורים ללמוד וזה חורה מאוד. אין סביבה מתקדמת כדי שהתלמידים ילמדו אחרת".

למה בעצם אתם לא קמים בקול זעקה?

"כל פעם דוחים את עניין השיפוץ בטענה שהמבנה מיועד להריסה ושיש תוכנית בנייה על המתחם. לשמחתי, ההורים החליטו להתאחד ולא לשתוק יותר, כי כל קיץ מבטיחים לנו שדברים ייראו אחרת ושיהיה שיפוץ, ודברים לא קרו. גם למורים אין מרחבים לעבוד בהם, יש לכל המורים 3-4 מחשבים, אין מספיק חדרים והמבנה לא מתאים ל-650 תלמידים. אנחנו מקווים שנחווה שינוי ושיתחילו לפחות בתיקוני בטיחות. אנחנו כמהים לזה".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה:

"עיריית כפר סבא הכפילה השנה את תקציבי שיפוץ מוסדות החינוך בעיר וזאת בהשוואה לשנים הקודמות. בנוגע לחט"ב שרת- זהו אכן נושא הדורש מתן מענה ופתרון מקיף.

"מאחר שבשנים האחרונות היתה חשיבה לבנות חט"ב חדשה במקום ביה"ס שרת, הוקפאו תכניות השיפוצים. אנו תקווה כי בשנה הבאה עלינו לטובה יטופל הנושא לרווחת תלמידיו. מטרתנו העיקרית הינה לדאוג לסביבה לימודית טובה וידידותית שתתרום לשיפור הישגי התלמידים. אנו ערים לכל הנושאים הדורשים טיפול ונמשיך במלוא המרץ לתיקונם על פי תכנית עבודה מסודרת".