דנה עובדיה (34) מכפר סבא הגיעה באחרונה לבית העלמין פרדס חיים בכפר סבא, עם סבתה קלרה, כדי לפקוד את קבר סבה, רוברטו ז'רסה, ונדהמה לגלות שהקבר הוזז ממקומו ונשבר. "סבא שלי, שהיה רופא תעסוקתי, נפטר במאי 2013", היא מספרת.

"לפני פחות מחודש פגע בקבר ככל הנראה כלי כבד שעבר במקום. הקבר זז ממקומו, והאדמה מתחתיו נחשפה לעין. ניסינו לפנות אל חברה קדישא, אך לא קיבלנו מענה ראוי. החברה שבנתה את הקבר דורשת אלפי שקלים בעבור קבר חדש".

הקבר והמצבה הוזזו לגמרי | צילום: פרטי

סבתה של עובדיה, ד"ר קלרה ז'רסה, רופאת שיניים מוכרת בעיר, שאף עבדה בעירייה, הגיעה השבוע שוב לבית העלמין, ונדהמה לגלות את הקבר מנותץ.

"השבוע סבתי נסעה לקבר, כדי לתעד את הנזק", אומרת עובדיה בצער. "הקבר שהיה שבור עוד קודם, נשבר בשבר עמוק יותר, ככל הנראה מאותו כלי גדול שעבר שם לפני כן. אף אחד לא פנה אלינו ליידע אותנו על שאירע או להתנצל, פשוט מתנערים מאחריות ומזלזלים. המצב של הקבר מחפיר ומזעזע, ואני פשוט לא יכולה להאמין שזה קורה. אני אובדת עצות ולא יודעת למי לפנות".

"בשבילי זאת מכה נפשית נוראית. ללכת לבית הקברות ולראות את הקבר שבור בלי אף אחד שניתן לפנות אליו, זה כואב מאוד לי", מוסיפה הסבתא. "חזרתי הביתה ודיברתי עם חברה קדישא, אמרו לי שיבדקו את העניין, ומאז לא קורה כלום. אני לא מאמינה שאפשר לעשות כזה דבר". 

"אין לנו כל דרך להוכיח מי אחראי לפגיעה בקבר", מוסיפה הנכדה. "התמונות מראות בבירור שמדובר בפגיעה קשה מאוד במצבה, ורק כלי כבד מאוד מסוגל לעשות את זה, שכן המצבה כבדה ואיתנה. בחודש יוני האחרון המצבה היתה במקום, ובלי כל פגיעה. אין לנו יכולת לדעת מתי בדיוק נעשתה הפגיעה. מנהל חברה קדישא בכפר סבא שוחח עם סבתא שלי ואמר שהוא יבדוק ויברר, והבטיח לחזור עם מענה, ועדיין לא חזר אליה. אין לי דרך לתאר כמה המצב הזה מצער אותנו ומכאיב לנו.

"אנחנו רק רוצים לקבל מענה ראוי, ושיבטיחו לנו שזה לא יקרה שוב. המיקום של הקבר כנראה בעייתי, וייתכן שרכב שעבר במקום פגע בו, אבל לא ייתכן שסבתא שלי תצטרך לשלם על נזק שהיא לא עשתה, וצריך למצוא לזה פתרון, כדי שזה לא יחזור על עצמו".

כנראה נגרם מכלי רכב כבד | צילום: פרטי

מחברה קדישא כפר סבא נמסר: "בבירור שנערך, לא נעשתה פגיעה על ידי מי מחברה קדישא או מקבלנים המבצעים עבודות בעבור חברה קדישא. ייתכן ומדובר בפגיעה מרכב פרטי שהסתובב באזור. אנו ננסה לבדוק אם ניתן לאתר את הרכב הפוגע, וכן ננסה גם לבדוק האם יש איזשהו כיסוי ביטוחי, מאחר שאנחנו מבטחים את בתי העלמין בנזקי צד ג'".