מהו תג המחיר של הבריאות? זוהי השאלה שעמדה במרכזו של הסכם פשרה בין תושבת כפר סבא שנפגעה על ידי רכב חולף לפניי כשנתיים. ש', תושבת כפר סבא, הייתה עצמאית לגמרי לפני התאונה שעברה, שלאחריה סבלה מבעיות רפואיות בלתי פתירות ומוגבלות קבועה בתנועתה. על פי הסכם הפשרה שנחתם עם חברת הביטוח של הנהגת התובעת, היא תפוצה בכ-200 אלף שקל.

מהו תג המחיר לחיים שנהרסו? | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

על פי כתב התביעה, לפני כשנתיים בצומת הרחובות אז"ר והגליל בכפר סבא, חצתה התובעת ש' בת ה-80 את הכביש, כשלפתע פגע בה רכב וכתוצאה מכך התובעת נפצעה ונפלה. התושבת פונתה לבית חולים מאיר בכפר סבא, שם אובחנו אצלה שברי תלישה עם פריקה ותזוזה של עצמות הכתף הימנית, חבלה בצלעות וחבלה ביד ימין. בבית החולים בוצעה החזרה של הכתף למקומה והיד הושמה במתלה.

לאחר שחרורה מבית החולים היא נותרה מוגבלת בכתפה והרופאים קבעו כי בשל מצבה הרפואי, התובעת נזקקת לעזרה צמודה למשך 24 שעות ביממה. במסגרת תביעה שהגישה ש' באמצעות עו"ד שרונה גונן בבית משפט השלום בתל אביב נגד חברת הביטוח שומרה שביטחה את הרכב הפוגע, היא טענה כי כתוצאה מהנזק לכתפה נאלצה לעבור עוד ניתוח בכתף, אלא שגם הוא לא סייע.

התושבת סובלת מאז התאונה מכאבים, חולשה והגבלת תנועות ניכרת של שתי הכתפיים, תחושת נימול ופגיעה עצבית קשה ביד ימין, חוסר יכולת להפעיל את האצבעות באופן מלא, חוסר יכולת לבצע אחיזה וסגירת אגרוף ביד הפגועה ולמעשה מאז התאונה היא הפכה מאדם עצמאי לאדם התלוי בעזרת הזולת.

בנוסף, היא מתקשה באחיזה, הרמה ונשיאת חפצים, בכתיבה, בעבודות הבית וכן מתקשה בתפקוד יומיומי, בביצוע כל פעולה הכרוכה במאמץ פיזי ואינה מתפקדת באופן בו תפקדה לפני התאונה.

כמו כן, קיבלה התובעת עזרה מהביטוח הלאומי כקצבת סיעוד, בגין מצבה הרפואי הקשה, וכן מאז התאונה נגרמו לתובעת הוצאות עבור דמי השתתפות בטיפולים רפואיים, אביזרים אורטופדיים, כגון: מתלה לכתף, טיפולי פיזיוטרפיה, הידרותרפיה, טיפולים במרפאת כאב, ריפוי בעיסוק, בדיקות, תרופות, נסיעות והוצאות נלוות אחרות. על פי כתב התביעה, שווי ההוצאות והטיפולים השונים עומד לטענת התושבת ש' על סך 57,000 אלף שקלים.

במסגרת הסכם הפשרה עם חברת הביטוח שביטחה את הנהגת הפוגעת (חברת שומרה) שקיבל תוקף של פסק דין תפוצה התושבת הנפגעת סכום יוצא דופן בסך כ-200 אלף שקלים.

עו"ד שרונה גונן שייצגה את התובעת אמרה:

"הסכום גבוה יחסית לעובדה שמדובר בשבר בכתף של פנסיונרית בת 80, עם תחלואים נוספים, שכן מדובר בפיצוי עבור עזרה למספר השנים שנותרו לה למחייה וכן באופן חלקי על העבר, מעבר למה שמומן לה על ידי הביטוח הלאומי.

"יש לציין כי לאחר התאונה קיבלה התובעת  סיוע ועזרה של סיעוד מהביטוח הלאומי עד לפני כחודשיים, ולמעשה קיבלה כבר פיצוי עבור עזרה מהביטוח הלאומי. הפיצוי היחידי שיכלה לקבל הוא על כאב ועזרה לעתיד. כשמדובר בתאונת דרכים יש נוסחה שאי אפשר לסטות ממנה. לנוסחה מצרפים את את תאריך הלידה, תאריך התאונה והנכות ומשכללים את כל הנתונים הללו. במקרה זה הפיצוי בגין כאב וסבל יהא 37,000 אלף שקלים, סכום שעליו לא הייתה מחלוקת בין הצדדים".