רחלי רפאל (45) ילידת העיר, עברה את הסיוט הגדול של כל אמא כאשר בנה, נדב בן ה-7, תלמיד בית ספר גורדון בכפר סבא, יצא לרכיבה על אופניו בערב יום הכיפורים. בתוך שניות הוא התנגש בפח איסכורית שהוצב באזור, פתח את ראשו ואיבד את ההכרה.

נדב רפאל עם שחרורו מבית החולים. רפואה שלמה ומהירה | צילום: באדיבות המשפחה

"בערב יום כיפור יצאנו בערב עם שלושת הילדים שלנו מרחוב העמק", מגוללת רפאל את תחילתו של אותו אירוע מזעזע. "קבענו להיפגש עם חברים מהכיתות בבית ספר גורדון, שם הילדים שלנו לומדים, התאומים שלנו נדב ונויה בכיתה ב' ואמרנו להם להסתובב ממש לידנו. כולם יצאו כמובן עם מגנים, קסדות וכל מה שצריך, היינו מול שער בית הספר ודיברנו עם חברים".

 "אחרי חצי שעה שמענו בום ענקי", נזכרת רפאל. "לא הבנו מה קרה, היינו ממש מטרים ספורים משם, ראינו אנשים רצים לכיוון, בעלי הוא פרמדיק בצבא והיה לו תיק עם כל הציוד הרפואי הדרוש, לכן הצעתי לו שילך לראות מה קורה שם. הוא רץ וראה שמדובר בנדב, צרח שאין לו דופק ושהוא איבד את ההכרה ושיזמינו אמבולנס, כל זה בזמן שאני עוד לא ידעתי שמדובר בבן שלי".

כעבור כמה רגעים כשהבחינה רפאל שבעלה מתעכב, החליטה לגשת ולעזור לו. "רצתי לשם וראיתי את נדב שלי מוטל על הכביש עם עיניים לבנות שמתגלגלות, ובעלי צורח 'נדב תישאר איתי'", מספרת רפאל.

"באותו רגע התעלפתי, הרימו אותי וחזרתי להכרה, בעלי אמר לי שהוא צריך אותי אתו ושאני אתאפס על עצמי. רצתי להביא לו את התיק שלו עם הציוד, הוא סגר לנדב את החתך ומישהו שהיה במקום הזמין אמבולנס ומשטרה. הורה אחר החזיק לנדב את הצוואר והראש שלא יזוז, ובינתיים הגיעה משטרה. התחלתי לצרוח 'למה הבאתם משטרה? אנחנו צריכים אמבולנס!', ובינתיים נדב איבד עוד פעם את ההכרה".

האופניים של רפאל. נאלץ לסטות מהנתיב | צילום: באדיבות המשפחה

לאחר שאביו של נדב הצליח להחזיר אותו להכרה באמצעות צביטה באזור הצוואר, הגיע לבסוף צוות האמבולנס. "התלווינו אליו שנינו, ובגלל שהוא איבד את ההכרה פעמיים, לקחו אותו לבית חולים שניידר ולא למאיר, בדקו אותו כדי לוודא שאין לו דימום פנימי והתחילו לתפור אותו ללא הרדמה, כי זאת פגיעת ראש", מספרת האם רפאל.

"זה היה לכולנו מאוד קשה, הסברנו לו שהוא חייב להיות גיבור, והוא באמת עבר את זה בצורה מדהימה ועם כוחות מטורפים, כי אחרת הוא היה צריך להישאר עם החתך עוד 12 שעות וזה היה יכול להגיע לזיהום".

איך בדיוק קרתה התאונה?

"מה שקרה זה שבירידה אחרי בית ספר גורדון הוא נסע עם האופניים ומישהו נכנס לו למסלול", מספרת רפאל. "נדב לא רצה לפגוע בו, הוא סטה מהמסלול ופגע באיסכורית, פח של תמ"א 38 שהוצב לצורך הבנייה שם, והוא נתקע בו עם הראש והכידון פגע בו, ובגלל זה גם יש לו קרע בכבד בדרגה שניה".

איך נדב מרגיש עכשיו?

"עכשיו אנחנו בתהליך החלמה. בדיוק הורידו לו את התפרים בראש, הוא היה בבית החולים מיום כיפור ועד שישי אחרי צהריים, והחלים מהר יחסית. הפנים עוד קצת נפוחות ויש עוד תהליך החלמה לעבור. הרבה ילדים מבית הספר שמעו על המקרה והעבירו בכל הכיתות שיעור על נדב ועל חשיבות הקסדה, המון ילדים שראו את זה היו בהלם כי זה מישהו שהם מכירים".

איזה מסר חשוב לך להעביר כאמא, אחרי המקרה הזה?

"ברור לנו שאם לא היתה לו את הקסדה הוא כנראה לא היה אתנו. נדב היה עם מגנים על הידיים על הברכיים וזה מה שהציל אותו. אני הייתי בהלם כי רק יצאנו מהבית ולא חשבנו שדבר כזה יקרה. כאמא חשוב להבין שאין דבר כזה 'לי זה לא יקרה'. פשוט אסור לתת לילד לצאת מהבית בלי קסדה, אפילו לסיבוב קטן מתחת לבית. זה יכול לקרות בשנייה, והקסדה הזאת פשוט מצילה חיים.

"זה הפך להיות מוטו שלנו וחשוב לי לפרסם את זה כדי להזהיר ילדים והורים נוספים, ולהעביר את המסר, שגם אם הילדים לא רוצים ללבוש קסדה כי זה לא אופנתי או לא יפה, חשוב לא לוותר להם, כי זה באמת מציל חיים. בלי זה, פשוט לא לצאת מהבית".