בבניין ברחוב רוטשילד 1 בכפר סבא, הנושק לכביש 531, שלאורכו עצי פיקוס רבים, התקבל דוח מטעם העירייה בסך מאות שקלים, בדבר מפגעים בריאותיים הנובעים מניקוז מים מהמרזבים של הדירות אל המדרכות. זאת, אף שהעירייה היא זאת שאישרה את המרזבים בתעודת גמר הבניין.
שורש הבעיה. צילום: יאיר שגיא
לטענת הדיירים, המפגעים נובעים מעצי הפיקוס במרחב הציבורי, אשר שורשיהם חדרו אל תוך צינורות ניקוז הביוב ואל מתחת לבניין ולמרזבים, תוך גרימת נזקים רבים.
לדברי עשהאל יפרח מוועד הבניין, "המצב הנוכחי הוא תוצאה של אוזלת היד אשר מפגינה העירייה, חרף אין-ספור בקשות כי הדבר יטופל על-ידיה, שכן העצים נמצאים בתחומה ובאחריותה של העירייה. במקום לקבל אחריות על הנזקים, העירייה הטילה עלינו דוח וקנסות בלי לטפל בבעיה. אם לא יינתן מענה בנושא, נאלץ לנקוט הליכים משפטיים".
עוד הוא טוען, כי "שורשי עצי פיקוס חודרים למרזבים בבתינו, חודרים לצינורות הביוב וגורמים לנזק חמור ולא מבוטל. כדי לפתור את הבעיה צריך להביא אנשי מקצוע, לפתוח את כל המרזבים ולהוציא את השורשים שחדרו לבניין. אין לנו שום כוונה שהעירייה תכרות את העצים, אפשר לחיות יחד ויש פתרונות, אבל העירייה פשוט מתישה אותנו. מפנים אותנו לכל מיני מחלקות, אמרו לנו לשים אבקות באסלות, וכשהזמנתי איש מקצוע נאמר לי שזאת לא בעיה נקודתית, כי כל רבע שעה העץ מחדש את עצמו". 
לדבריו, פתרון אפשרי ואפקטיבי הוא אטימת האזור עם בטון, כך שלא תהיה חדירה של השורשים לבניין. "זה משהו שכבר נעשה בעיר בעבר", הוא מסביר. "זה פתרון ישים לחלוטין. מהעירייה גם הגיעו, ואיבחנו שאכן מדובר בשורשים שפשטו על כל האזור שלנו. אני לא יכול לבצע את העבודה הזאת, כיוון שהעירייה אישרה את המרזבים מלכתחילה, לכן זה באחריותה. למרות זאת, קיבלתי מהעירייה דוח בסך 730 שקל, והתראה לתשלום בעוד שלושה חודשים. שוחחתי עם אנשי המוקד העירוני, ופניתי לעירייה כמה פעמים. הסברתי להם את המצב, ואין עם מי לדבר. מדובר בעלויות מטורפות, לבעיה שכיחה בכל הרחוב. 
"אי אפשר להפיל את האחריות על התושבים. הכי קל זה לתת דוחות, אך כך לא פותרים בעיות. אני לא מהנדס ולא איש מקצוע. זה מפגע של העירייה. כבר שנתיים שאני בהתכתבויות אתם. יש נכונות מצד התושבים להתאגד, ובמקרה שלא יימצא פתרון ניאלץ להגיע גם לבית משפט. יש פה מלאכת התשה מצד העירייה, שמשאירה את התושבים להתמודד לבד עם הבעיה". 
פיקוסים ברחוב הרצל. צילום: עידו ארז
במכתב שנשלח לעירייה בשם ועד הבניין ובשם ועד בניין נוסף ברחוב תל אביב-יפו, נכתב: "הדרישה (של העירייה) ליצור פתח בקיר בגובה הערוגה ולתת למים להשתחרר ישירות לערוגה היא בניגוד לתעודת גמר הבניין, והיא שינוי אשר אמור להיות מאושר ומבוצע באחריות העירייה. מלבד העובדה, כי מדובר בשינוי תשתיות ובעלויות ניכרות, הזרמת המים לערוגות תגביר את חדירת עצי הפיקוס לבניינים, תוך שהעירייה אינה טורחת לטפל במפגע כה חמור זה, ועוסקת בהזרמת מים ולא בבעיה האמיתית — חדירת שורשי עצי הפיקוס למרזבים ולצינורות הביוב".
מעיריית כפר סבא נמסר: "הפיקוס אינו הגורם לנזילה, שנובעת מחיבור ניקוזי הדירות הפרטיות אל צינור ניקוז המים העודפים בגג הבניין. תעודת הגמר לבניין ואישור החיבור לתשתיות אינם מאשרים חיבור ניקוזי הדירות למרזב ניקוז המשקעים מהגג. חשוב להדגיש כי, הדוחות ניתנו בעקבות פניות רבות של תושבים, שהגיעו אל המוקד העירוני, ובמקביל הוסבר לדיירים דרך הטיפול במפגע — בין השאר חסימת פתחי הניקוז שמחוברים אל צינור המרזב".