בחודשים האחרונים הפך בית אברהם, המרכז הקהילתי על שם אברהם מולה ז"ל בשכונת יוספטל בכפר סבא, שומם מהרגיל. המבנה, ששימש במהלך השנים מקום מפגש לבני העדה האתיופית בעיר, והתקיימו בו פעילויות קבועות ארוכות טווח, כגון עזרה לימודית, חוגים וסדנאות לילדים ולמבוגרים, סגור במקרים רבים, במהלך השעות שבהן הוא אמור להיות פעיל. התושבים מספרים, כי המצב כזה מאז שעזבה מנהלת המקום, יעל בן משה, לפני חודשים ספורים.

מרכז בית אברהם | צילום: אסף פרידמן

"המקום היה מקום מדהים בתקופה שיעל היתה בתפקיד", מספרת ורד-שמחה אקלה (36), אם לשני ילדים בני שש ושמונה. "שני הילדים שלי ואני היינו מגיעים כל יום כמעט לפעילויות. היו לנו שם חוגי עזר לילדים, חוגי תפירה, מחשבים, תיאטרון, טיולים, אירועים ופעילויות לגיל הזהב ולכל המשפחה. הילדים שלי היו מגיעים לשם ישר אחרי בית ספר, והמקום הציע להם תעסוקה. עוד מעט יש חג של העדה שלנו, ואין פעילות במרכז. 

"יעל היתה דואגת לכל. עכשיו, הילדים כבר לא מקבלים שיעורי עזר, הם לא יכולים להגיע לשם לנוח ולאכול כמו שהיה תמיד, וזה מקשה מאוד על ההורים. האמהות העובדות נכנסו למצוקה וכולם מחכים שיפתחו את המרכז".

לדבריה, "העירייה מזניחה את הפעילות במתנ"ס, אולי כי מדובר באתיופים. כבר שנה שלישית שמחליפים מנהלת במקום. מקום אחר לא היה מקבל יחס כזה. זה ביזיון שדבר כזה קורה, דווקא במקום שנותן מענה וסיוע לחלשים יותר — ילדים, מבוגרים ועולים חדשים. אלה מקומות שבריריים בחברה, שהעירייה מרשה לעצמה לרמוס". 

"אני מצטערת מאוד על המצב", אומרת המנהלת היוצאת, יעל בן משה. "סיימתי את תפקידי במקום, ועצוב לי מאוד שאין לזה המשך, כי המקום חשוב להרבה אנשים".

מעיריית כפר סבא נמסר: "בית אברהם פתוח לקהל הרחב ומתקיימות בו פעילויות, בין השאר: חוגים למבוגרים ואירועים קהילתיים בסופי השבוע לכל המשפחה. בימים אלה אנו שוקדים על מציאת מנהלת חדשה למרכז".

מנגד, לדברי אחד העובדים במקום, "אין שום פעילות במרכז מאז שיעל עזבה. העירייה אינה דוברת אמת. גם לפני החגים לא הייתה לנו פעילות, וגם אחרי החגים. אנחנו מחכים כל הזמן שיחזרו הפעילויות. כל הזמן מתקשרים אליי אנשים לבדוק אם הפעילויות חזרו, ואין לי מה לענות להם".

יש לציין, כי בסיור שערך "ידיעות השרון" בשני מקרים השבוע במקום, בזמן שאמורה להתקיים בו פעילות, נמצא המבנה סגור ונעול.

על כך משיבים בעירייה: "אנו מצטערים על כך שהמקום טרם שב לפעילותו המלאה, ואנו פועלים לכך בנחישות רבה, וכן פועלים למציאת מנהלת חדשה למקום".