קשישים ותלמידים בהרצוג | צילום: פרטי

תלמידי כיתה י' במגמת חקלאות בתיכון הרצוג בכפר סבא משתתפים בפרויקט לימודי, בשיתוף מבקרי מרכז יום לאזרח הוותיק של עמותת "סביון". במסגרת הפרויקט מלמדים התלמידים את הגמלאים נושאים בביולוגיה, תוך התמקדות בעולם הצומח.

התלמידים והגמלאים נפגשים אחת לשבועיים במרכז היום, הסמוך לבית הספר. התלמידים מלמדים את התושבים הוותיקים, ועורכים יחד איתם ניסויים ביולוגיים. במהלך המפגשים מגלים הגמלאים סקרנות רבה, ובין הצדדים נרקמים קשרים אישיים קרובים.

לדברי רכזת הביולוגיה בתיכון ומיוזמות הפרויקט, שני איזק, יחסי החברות הללו מרגשים אותה בכל פעם מחדש. "אחד הקשישים, שגילו מעל 90, אמר לי: 'הייתי מהנדס, בניתי הרבה בתי ספר בעיר, אבל אף פעם לא הכרתי את התלמידים המקסימים שלומדים בתוך המבנים והקירות שבניתי למענם. עכשיו אני לומד ומחכים בעזרתם, וכל כך נהנה להיות במחיצתם'".

אחד מוותיקי העיר המשתתף בפרויקט המשותף הוא משה בן צבי (78), יליד רומניה, תושב כפר סבא זה 60 שנה, אב לארבעה וסב ל-11, וטכנאי רנטגן לשעבר בבית החולים מאיר. "פעם זרענו יחד בתוך עציצים, למדנו על מבנה הצמחים, עשינו ניסויים ובדקנו השפעה של חומרים כימיים על צמחים. אני מרגיש כאילו חזרתי עשרות שנים לאחור, לתקופת לימודיי בבית הספר ברומניה. התלמידים מתנהגים אלינו יפה מאוד, בנימוס".

"זאת חוויה מהנה", מוסיף ניסים לוי (86). לוי עלה לארץ מתימן בגיל שנה, ניהל את ההוצאה לפועל בבית המשפט בכפר סבא, והוא אב לשלושה וסב לשבעה. "אני אוהב את הלמידה ואת השיעורים, והתרשמתי עמוקות מהתלמידים. הקשר אִתם מצוין. הם מתייחסים אלינו מעל ומעבר".

"כיף ללמד אותם", אומר פוריאל אבודגה (15), תלמיד כיתה י' במגמת חקלאות. "נוצר בינינו קשר טוב. בכל פעם שמישהו מהתלמידים נעדר, הם שואלים אותנו איפה הוא".

"הם נהנים, ולנו זה גורם גם הנאה וגם יוצר קשר עם אנשים לא מהדור שלנו", מוסיפה חברתו לכיתה, תבל דורפסמן (15.5).

הקשר עם הגמלאים משנה במשהו את היחס שלך לסבתא שלך, למשל?

"כן, כיום אני מבינה אותה יותר ומתייחסת אליה טוב יותר".

"הקשר הבין-דורי הזה שנוצר באמצעות צמחים הוא מדהים. לא חשבנו שכך יהיה", אומרת מחנכת הכיתה, מלכה גלעד.

"השילוב הזה מאפשר לתלמידינו ללמוד בעצמם, וכן ללמד את הקשישים על הסודות המופלאים של עולם הצומח, ועל יחסי הגומלין שלו עם הסביבה", מוסיפה מנהלת התיכון, סמדר גולדשטיין. "בסופו של התהליך כולנו כאחד ניהנה מהתוצרת, ומהערכים החשובים: מנהיגות, סבלנות, סובלנות וקבלת האחר".