אחד מהפעילים היותר אקטיבים במגזר הדתי, עמוס פורת, יזם סדרה של הרצאות בבית קפה "שיבולת השועל" ברעננה בבעלותו של איש העסקים, אילן ספיר מכפר סבא. 

מימין: עמוס פורת, המרצה ואילן ספיר

עמוס פורת, ספר לנו כיצד נולד הרעייון הנפלא של לימוד תורה והרצאות בבית קפה לכלל התושבים?


"אני מאוד אוהב מיזמים עסקיים בעבר הייתי בעל חברת סטרטאפ המפתחת טכנולוגיות מורכבות ובימים הנוראים קיבלתי על עצמי להחזיר את ההשקעה מקצת שבורא עולם משפיע עליי כמו לפתוח את העיניים ולהזיז את הרגלים ולעשות פרויקט לזיכוי הרבים כתוכנית עסקית להחזר השקעה לבורא עולם.


"נפתח מרכז עוצמות באזור התעשייה ברעננה של ארגון עוצמות מבית הידברות וחשבנו יחד עם הרב איתמר אינהסזאן שליט"א מייסד הארגון לעשות פרויקט ייחודי של זיכוי הרבים 'הבילוי הרוחני שלי' מתוך מחשבה לחיבור והגברת המודעות במושגי יהדות וזוגיות. כיום, אנשים ממהרים ועובדים קשה אך לא מצליחים להקשיב לעצמם לאמת הפנימית יש חוסר סבלנות ובעיות שלום בית קשות שעם הדרכה נכונה יכלו לשנות את החיים מקצה לקצה ופה רצינו לתת לאנשים את הכלים שהיהדות חושפת מחלק מדע פסיכולוגיה והעצמה שהרבה אנשים נתפס להם חיבור ליהדות ככפיה דתית ובאנו במגמה אמיתית לתת לאנשים לטעום באמת וכמה חכמה אדירה ישנה ביהדות שיכולים לסייע להם בחיי היום יום עם עצמם והמשפחה". 


למה לא בבית כנסת, אם מדובר בהרצאות על יהדות?


"בית הכנסת הינו מקום מוגדר ולפעמים גם לא מקום נוח לדבר על הכל ולכן בחרנו מקום מרכזי נגיש נוח שיאפשר פתיחות וקיום הרצאות על כל נושא תוך שיח פתוח וכן. והמקום בנוי במרכז העיר על המדרכה שכל אחד יכול להכנס ולשמוע לציבור מכל הקשת הציבורית לחיבור בין דתיים וחילוניים והעיקרון החשוב זו ההנגשה לציבור בצורה הכי קרובה ונעימה".

ההרצאה השבוע


תן דוגמאות להרצאות שיינתנו בפרוייקט..?


"ההרצאות מגוונות כל שבוע הרצאה בנושא אחר בתחומי הזוגיות, פיתוח האישיות, העצמה אישית, חינוך ילדים והקניית ערכים, אסטרולוגיה ומיסיטיקה יהודית וכו'".


האם הרצאה תוך אכילה בית קפה, אינה זילות בפני המרצה?


"'הבילוי הרוחני שלי' קפה רוחני במאפיית שיבולת רעננה הוא קונספט חדש של בילוי המשלב בית קפה חלבי באווירה אישית וחמה וטובה כאשר שיחה קולחת ונעימה טעינה רוחנית עם טעימה גשמית".


האם ההרצאות פונות גם למגזר החילוני ממש?


"ההרצאות פנות לכלל הציבור הרחב ללא תיחום מגדרי של ציבור חילוני או דתי. אדם חילוני יוכל לקבל את הכלים והעצמה אישית ובד בבד אדם דתי יוכל להתחזק ולשנן את הדברים מזווית חדשה ומעניינת".


באילו ימים הרצאות, ובאיזו תדירות..?


ההרצאות מתיקיימות מדי שבוע בימי שני בשעה 20:15 מתענגים על קפה חם ומאפה. השיעור מתחיל ב 20:30 בדיוק משך השיעור כשעה ואם יש צורך המרצה נשאר גם לשאלות כלליות או להתייעצות פרטנית".


אתה לא חושש שתהיה התנגדות לסוג הרצאות במסווה של אירוע בבית קפה?


"להיפך, המתנה הכי גדולה שהייתה אי פעם לעיר זו הפרויקט שיכול רק לקרב בין שכבות הציבור ולעודד שיח כמי שחי ומכבד את הציבור החילוני שמתי לב שההתנגדות הינה מתוך חוסר הידע בנושא הייתי נותן את הדוגמא שאילו אדם עובר במסדרון בית החולים ושומע התייעצות של של שני רופאי לב מתייעצים כיצד לבצע ניתוח לב פתוח מורכב ואז מתפרץ באמצע השיח ואומר רופאים יקרים לא כך צריך לעשות את הניתוח אלא אחרת מיד היו שואלים אותי הרופאים היכן למדת או רכשת את הידע ? חוסר הידיעה מביא להתנגדות ולכן בעניין הזה כל מי שירצה לשמוע ולאחר מכן להגיב על הדברים אנחנו נשמח מאוד".


האם אתם מתכוונים להרחיב את הפרויקט למקומות נוספים..?


"הפרויקט אמור להיות מודל מנצח בתור התחלה לערים השכנות כגון הוד השרון כפר סבא והרצליה והחזון שיהיה בכל עיר וישוב בארץ".


מתי המפגש הראשון, ועם מי?


"המפגש הראשון התקיים השבוע ביום שני ה 6/11 היה עם הרב איתמר אינהסזאן שליט"א בנושא כללים לרענון הזוגיות היה מעניין עם השתתפות ושיח של המשתתפים כ 35 איש נכחו במפגש גם דתיים וגם חלוניים ומי שמפספס יכול לראות את ההרצאות ביוטיוב ובפייבוק בשורת החיפוש 'קפה רוחני רעננה'".