השבוע, התקיימו בכפר סבא מרוצי ניווט יוצאי דופן, כאלו שבהם המהירות לא חשובה בכלל - פעילות בנות מצוה לבנות והוריהן של חברת Bondoo. 

ניווטתי יחד עם ההורים והבנות ובדרך תפסתי לשיחה צפופה את המייסדת, הוגת התוכנית והמאמנת האישית רותי לבנת.

רותי לבנת. צילום: אור גליקמן

אז מה בעצם קורה כאן?

"זו פעילות בנות מצווה, שהמשתתפות באות אליה עם אבא או אמא, והיא למעשה משחק עירוני שפיתחתי באמצעות אפליקציה של המכון הטכנולוגי בחולון (נקרא treasure-HIT) המשתתפים מקבלים משימות ורמזים שמעבירים אותם מנקודה לנקודה. בניווט שזורים אתרים היסטוריים של העיר כפר סבא, מידע משעשע על דמויות מוכרות בעיר, כמו מייסד גלידה פינגווין למשל, וחשיפה למקומות חדשים שהם "מתחת לאף": החאן, צריף הסנדלר, החנות "הפולניה" והפרדס הקטן בגן כנרת. הניווט הוא הזדמנות לטייל ברגל במרכז העיר, להנות מזמן משותף נדיר וללמוד עוד קצת אחד על השני באמצעות שאלות טריוויה קלילות". 

ואת בפירוש אומרת למשתתפים שהמטרה היא לא "לנצח" ולא להגיע ראשונים. אז מה המטרה?

"חברת Bondoo הוקמה כדי לתת מענה אקטיבי ואופטימי לתלונות של הורים על גיל ההתבגרות בכלל ומתבגרים בפרט. העיקרון מאחורי המיזם הוא האמונה ש'בונדינג' הוא חובה ולא מותרות ושאפשר להגדיל קירבה רק ע"י פעולות (doing) וזמן שמושקע במערכת היחסים. כשהילדים צעירים שומרים עליהם, לוקחים אותם, מסיעים אותם ויש זמן משותף אבל כשהם נהיים עצמאיים יותר בגיל ההתבגרות, דווקא אז מבלים איתם פחות. אני מאמינה ששנות ההתבגרות הן חלון הזדמנויות משמעותי עבור מערכת היחסים בין ההורים והמתבגרים.

 רותי לבנת ובתה עופרי. צילום: אור גליקמן

"מתבגרים עוברים תהליכים פיזיולוגיים, חברתיים ורגשיים יוצאי דופן במהותם ובעוצמתם.  הם צמאים לעיניים טובות ולנו, ההורים, יש תפקיד מכריע בקפיצת הגדילה שלהם. אני מדריכה הורים איך להיות 'מנטהורים', הורים-חונכים. 'מנטהורים' הם הורים שעוזרים לילדים שלהם לעזור לעצמם. הם רואים את הייחוד, העוצמות והחוזקות בילדים המתבגרים שלהם ומשמשים כעוגן יציב ומיטיב בתקופה המאופיינת כמטלטלת ומבלבלת". 

אבל אולי יותר טוב להניח להם? זה גיל קשה...

"מחקרים כבר מוכיחים שמתבגרים שמבלים זמן עם המשפחה ויש להם "גב" מפגינים פחות התנהגויות סיכון, משתמשים פחות בסמים ואלכוהול, אגרסיביים פחות על הכביש ומקללים פחות בבית הספר. אני חושבת איך לצמצם 'שנאת מתבגרים' ושיימינג כללי של גיל ההתבגרות ואיך להקטין התנהגויות סיכוניות ע"י שיפור מערכת היחסים בין הורים ומתבגרים כדי להגדיל חוסן נעורים וחוסן ומשפחתי. צילום: יעל שרר

"המקצה הראשון שהתרחש השבוע הוקדש לקבוצה של אבות עם בנותיהן מכיתה ו' בבית הספר "רמז". היה משעשע במיוחד כיוון שחלק מהמשימות ביקשו מהצמדים להחליף רשמים על המוזיקה האהובה עליהם וחשף לראשונה חלק מהאבות לשיר 'אני לא חוקית' של תום יער וחלק מהבנות לסטיבי וונדר ומייקל ג'קסון. הסתבר שמידת הנעליים של האבות היתה גדולה בהרבה ממה שניחשו חלק מהבנות ולחלק מהזוגות היתה זו הפעם הראשונה במרכז הנוער העירוני.

"מרגש היה לראות, שחלק מהזוגות שלא הקדישו בעבר זמן לבילוי אבא ובת, דווקא גילו המון נושאי שיחה משותפים בעקבות המשימות, שקעו בשיחות מרתקות על המשפחה והלימודים. כבר תוכננו בילויים משותפים כאלו בהמשך. רוב הצמדים נהנו כל כך יחד שבסיום הפעילות במקום ללכת הביתה בחרו להמשיך את הערב בסיבוב אבא ובת בקניון או התישבו ב'קפה המדרחוב' שנמצא בסוף המסלול".

אז מה, מבלים יחד?

"אני שולחת להורים הכנה לפני הפעילות ומסבירה שכדאי לתת לבנות להוביל, זה לא מרוץ ואין מה לחנך ולהעביר ביקורת, פשוט לבלות יחד ולהנות מהזמן יחד. ראית את הבנות פה משתחררות, רצות ונהנות. גם לי יש שלושה מתבגרים בבית מתוך ארבעה ולפעמים גם אני צריכה לעצור ולהכריז שזה זמן לבונדינג. זה כיף".