בית הספר לאה גולדברג בכפר סבא (צילום: אסף פרידמן)

הורים לתלמידים באחת מכיתות בית הספר לאה גולדברג בכפר סבא החליטו להשבית את הלימודים למשך שעה בתחילת השבוע הקרוב, לאות מחאה על התנהלותה של מנהלת בית הספר, בריג'יט טמיר.

במכתב ששלחו הורים לתלמידים מכיתות שונות למפקחת בית הספר מטעם משרד החינוך הם טענו כי המנהלת, המכהנת בתפקידה זו השנה השנייה, "מפגינה יחס משפיל, מזלזל ומאיים כלפי הצוות החינוכי, כלפי הורים וכלפי התלמידים עצמם. לא יכול להיות שהפיקוח מודע להיקף הבעיה (עוד מאשתקד) ומאפשר לילדינו הרכים להיות חשופים מדי יום ביומו לצעקות, השפלות ואיומים מצד דמות שאמורה להיות מודל חיקוי עבורם.

"אין לנו ספק, כי חלק מהסיבות לעובדה שילדינו סובלים מאלימות נובע מאופי התנהלותה של המנהלת ומהעובדה שהיא המודל לחיקוי שלהם... היא נותנת לתלמידים אור ירוק לנהוג כמוה, כי זה קוד ההתנהגות המקובל במוסד הנקרא בית חינוך. העובדה שהיא ממשיכה לאייש תפקיד זה למרות התנהלותה היא פשיטת רגל מוסרית וחברתית".

בהמשך המכתב טענו הורים לתלמידים באחת הכיתות כי "במהלך חודש דצמבר נפגשו ועד הכיתה, מחנכת הכיתה והמנהלת לפגישה לנוכח בעיית האלימות. אחת הנקודות שהועלו היא שהמחנכת לא נוכחת בכיתה באותם היקפי משרה כמו בשנה שעברה, אז לימדה 25 שעות בשבוע, והייתה זמינה למתן מענה מידי לבעיות האלימות שצצו. השנה טמיר ביצעה תוכנית התמקצעות, לפיה מחנכת הכיתה נפגשת עם הכיתה רק 14 שעות. לוועד הוצגה תוכנית התערבות, שלא באמת הותאמה לצורכי הכיתה ולמגבלותיה, אלא הייתה בגדר 'העתק-הדבק' וללא חשיבה לעומק. זו נוסתה בכיתה ולא צלחה. להפך, היא יצרה תחרותיות, הורידה מוטיבציה ובעיית האלימות נותרה".

בעקבות תלונות שהציגו ההורים לפני סיגל רם, המפקחת מטעם משרד החינוך, הם התבשרו לאחרונה כי זו החליטה ללוות באופן אינטנסיבי וממוקד את מנהלת בית הספר ואת הצוות החינוכי ואף הבטיחה להורים להיפגש איתם לאחר חופשת פורים, כדי להציג לפניהם "את הפעולות המרכזיות לטיפול ולהתמודדות עם הבעיות שפרשו בפניה".

ההורים מספרים על מקרים שבהם נהגה לכאורה המנהלת בתוקפנות. למשל, תלמיד זומן לשיחת נזיפה בחדר המנהלת, ולטענת הוריו, זו צעקה עליו והוא סיפר להם כי חש פחד; תלמיד אחר שהיה מעורב באירוע התנהגותי זומן לחדרה והושאר לטענת הוריו בחדר לבדו במשך שעתיים; הורה אחר מספר כי המנהלת סירבה לשמוע את גרסת בנו, בנוגע למעשה שיוחס לו. "הייתי מצפה ממנהלת שתפנה לתלמיד בנועם וברוגע, ולא שאחר כך יסרב ללכת לבית הספר במשך יומיים", אומר האב.

ממשרד החינוך נמסר: "כל הגורמים הרלוונטיים מטפלים בנושא. במשך השבועיים הקרובים יזומנו נציגי הנהגת ההורים לפגישה עם מפקחת בית הספר וגורמי הליווי החינוכיים הנוספים, ובכללם גורמי ייעוץ חינוכי, הפיקוח המחוזי, נציגי אגף החינוך ברשות המקומית והשירות הפסיכולוגי-החינוכי, כדי לדון בו".

לדברי יו"ר ההנהגה בבית הספר איריס ברלס ועדי לוי-סקופ, הובטח להם בעירייה כי כל הצוותים המקצועיים פועלים בנושא ויהיו בקשר צמוד עם הנהגת ההורים.