נווה אשכול שכונת יוספטל -שמעון פרץ (צילום: אסף פרידמן)

שמעון פרץ, יו"ר תנועת ש"ס בכפר סבא וחבר מועצת העיר, הגיש הצעה לסדר וביקש לשנות את שמה של שכונת יוספטל לשכונת הרמב"ם, לאחר שסדרת הטלוויזיה החדשה "סאלח פה זה ארץ ישראל" חשפה את יחסו הגזעני לכאורה של גיורא יוספטל ז"ל, פעיל ציוני וחבר כנסת מימי ראשית המדינה, לעולים מארצות המזרח.

"להנציח שמו של אדם שהיה גזען ברמ"ח אבריו ואמר על העולים החדשים מהמזרח שהם פחותים ושפלים זה לעג לרש", אומר פרץ.

בסדרה מוצגות עדויות ונחשפים ארכיונים, ולפיהם היחס לעולים ממדינות המזרח מצד אחדים מראשי הציונות וההנהגה ומראשי הסוכנות היה נגוע בהפליה. אחד מהם הוא ד"ר גיורא יוספטל, מבכירי הסוכנות היהודית ושר העבודה בממשלות ישראל מטעם מפלגת מפא"י.

בסדרה מובא ציטוט של יוספטל, שבו אמר על עליית יהודי צפון אפריקה כי "מדובר בעלייה בעלת משקל מוסרי ירוד, רמה חברתית פחותה ומטען רעיוני דל. הם עלולים להוריד את המדינה למצולות של חברה לבנטינית, בדרגת שפל השווה לזאת של עמי כל האזור".

"דבריו של יוספטל היו מוסתרים בארכיונים של המדינה יותר מ‑60 שנה, ועכשיו גילינו את האמת. הדברים האלה מביישים את העדה הספרדית בכלל, ואת העדה המרוקאית בפרט", אומר פרץ השבוע. "אני מקווה שחברי המועצה יצטרפו אליי ונעשה תיקון לעוול שנגרם פה במשך שנים".

נעלבת מדבריו של יוספטל?
"ודאי. עליתי לארץ ממרוקו בגיל 15, עם משפחתי, שהיו בה 14 אחים ואחיות, מתוך ציונות ואהבה לארץ. ההורים שלי עזבו את הנכסים שלהם במרוקו, השאירו מאחור עסקים משגשגים עם עשרות עובדים, עזבו הכל רק כדי לעלות לארץ המובטחת. גרנו בדרום תל אביב בשכונות התקווה ובכפר שלם, זאת היתה מעברה, הפריפריה של העיר. שכונת יוספטל בכפר סבא היא בדיוק אותו הדבר, הפריפריה של כפר סבא. השכונה הזאת חשובה לי יותר מלכל אחד בעירייה. יש אנשים רבים שמפריע להם מאוד לגור בשכונה שמנציחה את יוספטל".

למה הצעת את השם רמב"ם דווקא?
"הוא היה רופא, אריסטוקרט, מדען, והכי חשוב, הוא נולד במרוקו. אני חושב שזאת תשובה ראויה לקרוא לשכונה על שמו. אבל למען האמת, זה בכלל לא משנה, מה שחשוב בעיניי זה שיוספטל לא יונצח במיוחד בשכונה הזאת, שבה עולים רבים מארצות אפריקה".

לדברי דוד מויאל (62), תושב ותיק, "אני מברך את פרץ על ההצעה. כל אדם שמכנה את העלייה מארצות המזרח רמה חברתית פחותה, לא ראוי להנצחה בכפר סבא או בכלל. אם מועצת העיר מתנגדת לגזענות, היא צריכה לפעול לשינוי שם השכונה באומץ".

תושבי העיר הצעירים דווקא בוחרים להשאיר את ההיסטוריה מאחוריהם. כך למשל דני וגיתית שמואלי, בני 30. "אנחנו מודים שאנחנו גרים פה ולא ממש ידענו על שם מי קרויה השכונה, ולכן זה לא משנה לנו במיוחד. אם שם השכונה ישונה, זה יכול ליצור בעיות בדואר ובדרכי הגישה אלינו, עדיף להניח את הדברים כמו שהם. מה שהיה זו היסטוריה, כבר לא משנה".

בהצעתו של פרץ צפוי לתמוך עמירם מילר, זקן חברי המועצה: "אני לא מכיר את כל האמרות שיוחסו לגיורא יוספטל המנוח, אבל מובן שאמרות נגד מזרחים אינן לפי רוחי, ולכן אשקול את ההצעה של פרץ בהבנה. אני לא ממהר להביע את עמדתי בנוגע לשם רמב"ם, מאחר שיש רחוב כזה בכפר סבא, ואולי ראוי למצוא שם אחר. אם תושבים משכונת יוספטל מבקשים לשנות את שם השכונה, לא משנה איזה שם, ויש טעם לכאורה בבקשות שלהם, יהיה נכון לתמוך בזה".