מפקד תחנת הכיבוי אלי מרציאנו מסיים את תפקידו (צילום: כבאות השרון)

הוא התגייס לשירות בתחילת חודש ינואר 1978, שימש תחילה גם ככבאי וגם כנהג אמבולנס, השתתף באין-ספור פעולות חילוץ וכיבוי, וב‑16 השנים האחרונות פיקד על התחנה האזורית. ביום ראשון השבוע פשט טפס"ר אלי מרציאנו את המדים, ופרש מתפקידו כמפקד תחנת הכיבוי האזורית של השרון, הממוקמת בכפר סבא.

תחנת הכיבוי השרון נותנת מענה לכ‑11 רשויות מקומיות, וליותר מ‑400 אלף תושבים, במגוון רחב של תחומים, ביניהם: מחלקת מניעת דליקות ורישוי עסקים, מחלקת חקירות, מחלקת הדרכה, וכמובן שירותי כיבוי, חילוץ והצלה.

למפקד התחנה מונה מרציאנו, אב לארבעה בנים וסב לשלושה נכדים, בשנת 2002, לאחר שזכה במכרז. במהלך השנים פיקד על עשרות קורסים והשתלמויות, והכשיר דורות רבים של לוחמי אש וקצינים מהשורה הראשונה.

בשטח השיפוט, שעליו היה ממונה כמפקד, קיימים - כך מספר מרציאנו - מאפייני סיכון רבים, כגון: בניינים רבי-קומות וגורדי שחקים, אזורי תעשייה רבים ומגוונים, בתי חולים, בתי אבות, עורקי תחבורה ראשיים, יערות ועוד, כאשר לכל אחד מהם צריך, לדבריו, להיערך בצורה המקצועית ביותר.

"כמפקד אתה מחויב להיות זמין וקשוב לטלפון הנייד, כדי לתת מענה מקצועי ואיכותי לכל תרחיש או בעיה, וזה אומר 24/7, כולל שבתות חגים ומועדים, ולמעשה פתיחת חמ"ל בבית, כדי להתעדכן כמה שיותר", הוא מספר השבוע. "אני פורש אחרי עשייה של 40 שנה, ומסיים פרק של מפעל חיים.

התגייסתי בגיל 27, והיום, בגיל 67, אני מתרגש. בתקופה הזו גדלתי, למדתי ולימדתי. אני פורש גאה ובראש מורם, ומשאיר אחריי תחנה עם עובדים ברמה מקצועית גבוהה. אני מפנה את מקומי לדור הבא ‑ דור העתיד, לאנשים צעירים ומוכשרים".

בתחילת הדרך שירתת גם בכיבוי וגם במד"א.

"עבדתי בשני הגופים במשך ארבע שנים, כי כך היה נהוג בתחנת כפר סבא, עד שנת 1982. אז הופרדו הגופים. לעיתים הייתי יוצא לאירוע שריפה, חוזר, ומיד עולה על אמבולנס ויוצא לאירוע שמצריך עזרה ראשונה. כשהוחלט על ההפרדה, הייתי צריך להחליט באיזה משני הגופים אני רוצה להמשיך, ובחרתי בכיבוי".

יש אירועים שנחרטו בזכרונך?

"כן, יש כמה אירועים שמלווים אותי, כמו להציל ילד מתוך בית בוער, להציל ילד שהיה לכוד בין גלגלי בטון, להציל ילד שנפל לבור בעומק של 18 מטרים, להציל אנשים מתאונות דרכים, ולהציל חיים של משפחות כשבניין המגורים שלהם בוער כולו, או כשביתם מוצף. כל אחד בתחומו עושה את המירב ואת המיטב, כדי לספק שירות טוב ומקצועי לאזרח. בסופו של דבר, המפקד הוא הנושא באחריות לכל, ומחויב לתת שירות מקצועי לקהילה, תוך שימת דגש על ניתוח הערכת הסיכונים ועל היערכות מהירה לכל תרחיש".

ראש העיר, צביקה צרפתי, העניק מגן הוקרה לטפסר אלי מרציאנו וציין כי, "במשך 4 עשורים העניק טפסר אלי מרציאנו שירות משמעותי בפיקודו על מערך כיבוי האש, הן לתושבי העיר והן לתושבי האזור. בפעילותו החשובה והמשמעותית תרם רבות לתחושת הביטחון בעיר, בכך שעסק בפעולות מצילות חיים מתוך גבורה, יוזמה ואחריות. אני מאחל לאלי הרבה הצלחה בהמשך דרכו, ובטוח כי ימשיך לראות ברכה בעמלו".