שלושת 3 הצעירים מכפ"ס שהפכו לטייסי קרקע (צילום: דובר צה"ל)

היום ד' (20.6), הסתיים קורס מפעילי כלי טיס מאויש מרחוק, או בקיצור- מפעילי כטמ"ם. מפעילי ה-כטמ"ם מגויסים מבין חניכי וחניכות קורס הטיס, כאלו אשר מפסיקים את השתתפותם בקורס טיס לאחר שנה או יותר מכך. הכשרת המפעיל מתבצעת בבית הספר לכטמ"ם שנמצא בבסיס פלמחים.

ההכשרה נמשכת כחצי שנה, לאחריה ישובץ המפעיל בטייסת. לאחר סיום הכשרתם, חותמים מפעילי הכלי טיס בלתי מאוייש חמש שנים לשירות קבע, ויזכו לשרת במספר תפקידים ביניהם תפקידים מבצעיים בטייסות הכטמ"ם ותפקידי מטה שונים. טייסות הכטמ"ם השונות נמצאות בבסיס פלמחים ובסיס תל נוף, כאשר בסיס פלמחים הוא הבסיס המרכזי של פעילות טייסות הכטמ"ם.

כלי הטיס האלו מסוגלים לשהות שעות ארוכות באוויר, לשאת מאות קילוגרמים ולהגיע לטווחים רחוקים במיוחד. כל זאת על מנת לשמור ולהגן על כוחותינו בשגרה ובחירום. בשנים האחרונות צומח מערך הכטמ"ם בקצב אדיר, ומקבל עליו משימות נוספות. לדוגמה: איסוף מודיעין, סיוע לכוחות חי"ר ואיתור נעדרים.  מבין המסיימים הרבים, שלושה מהם הם תושבי כפר סבא.

סג"ם ד', הוא בן 20 אשר סיים במגמת זיק ב'. הוא בחר בקורס מפעיל בגלל העבודה המבצעית הרבה, אהב את התרבות של החיל ואהב את ההתפתחות המהירה של מערך הכטמ"ם. בעיניו "זה קורס מאוד טוב שתורם המון לעתיד ומשריש בך המון ידע."

הוא אוהב ריצה, כדורסל ולנגן בגיטרה. הוא התגורר בסינגפור מגיל שנה עד גיל ארבע בשל עבודתו של אביו בחברה שמשכירה סימולטורים לחיל האוויר. דובר ארבע שפות שונות: עברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית. הוא חילוני, ולמד בכפר סבא והרחיב פיזיקה ומחשבים. הוא התנדב במהלך התיכון במקומות שונים, עשה שנת שירות ושימש כמדריך נוער לקבוצות של נערים בכיתות ח' ו- ט'. הוא הצעיר מבין שני אחים, אמו היא מנכל"ית של עמותה ואביו מנהל בכיר בהייטק.

סג"ם ק', הוא בן 20 אשר סיים במגמת זיק ב'. על קורס מפעיל שמע מבוגרים וחבר'ה שבקורס, הוא מספר כי  "התפקיד מעניין, העבודה מהנה, וזה התפקיד הכי מבצעי בחיל האוויר. הקורס מגובש, יש חבר'ה טובים, משקיעים בהרבה פעולות הווי". הוא מוסיף.

הוא שיחק בליגות של נוער ובוגרים בכדורסל לפני הצבא, וגר 3 שנים בדאלאס, ארה"ב בשליחות של אביו. הוא חילוני ולמד בבית ספר בכפר סבא, והרחיב פיזיקה ומחשבים. היה בצופים ויצא להדרכה בכיתה י"ב. יש לו 2 אחיות גדולות ששתיהן שירתו כפקמ"ציות בחיל האוויר, אמא שלו מזכירה בבית ספר ושירתה בצבא כנגדת בגף טכני, ואביו היה קצין בגף טכני.

סג"ם ע' ,הוא בן 20 אשר סיים במגמת זיק א'. היה תחילה בקורס טיס 178, וחתם ויתור בצ'ק נווטי אחרי שנה. הוא מספר שהקורס מפעילי כטמ"ם זה בדיוק מה שהוא רצה לעשות, הוא מרגיש שבקורס יש הרבה מקום לקבלת החלטות חשובות.

הוא אוהב לנגן על גיטרה ולטייל. סיים תיכון במגמות פיזיקה, מוזיקה ודוברי אנגלית. כמו כן, הוא היה בתנועת נוער . לפני הצבא היה במכינה קדם צבאית שם התנדב גם בביה"ס לילדים קשי יום בכיתה ז'. יש לו אחות גדולה שהיא קצינה בחיל תקשוב, אח קטן בכיתה י"א ואחות קטנה בת 8. אמו מחנכת ביסודי ורכזת מתמטיקה ובזמן הצבא הייתה חובשת מוטסת. אביו סמנכ"ל בחברת הייטק.