הנציגים מאליפות העולם בחתירה | צילום: אמיר רוטשטיין

"הצטרפו אליי כדי להפוך את הספורטאים הפאראלימפיים לחלק מאתנו", כך מבקשת ציפי קרליק מכפר סבא, יוצרת סרטים דוקומנטריים, שמגייסת כסף באמצעות הדסטארט, בעבור סרט המתעד את מסעם של ספורטאים עם מוגבלות בדרך לאולימפיאדה בטוקיו. "יחד אתכם נוכל להוציא את הסרט התיעודי ולהראות שהענף הפאראלימפי מעורר השראה, והמתחרים בו הם חלק חשוב מהספורט שלנו והמדינה".

החל מתחילת המשחקים הפאראלימפיים בשנת 1960, ישראל היא משתתפת פעילה במשחקים, ונציגיה זוכים להישגים מרשימים. בסך הכול, זכו נציגינו לאורך השנים לכ-160 מדליות זהב בשלל תחומים, ועדיין נראה, כי התחום הפאראלימפי אינו זוכה להכרה המגיעה לו.

סיפור ההצלחה של הספורטאים במקרה הזה הוא כפול. ניצחונם אינו מתחיל בהבסת היריב, אלא הרבה לפני כן — בבחירה להפוך את הנכות לחוזקה, ולהקדיש את כל מרצם על מנת להצטיין למרות המגבלה הפיזית. כעת, מבקשת קרליק להעניק לאותם אלופים את הבמה המגיעה להם, וליצור סרט באורך מלא, המגולל את מסעם בדרך לטוקיו 2020. מסע המתחיל בכל יום ב-5:00 בבוקר, בחורף ובקיץ, בחו"ל ובארץ — ושאת שביליו סולל הרצון העז לעמוד על הפודיום הנכסף, ולהחזיק בגביע לצלילי שירת התקווה.

   ציפי קרליק | צילום: פרטי

איך התחיל הפרויקט?

"לפני שלוש שנים נחשפתי לעולם הזה לראשונה, כשעשיתי סרטון לפתיחת המשחקים הפאראלימפיים בערוץ 1, וראיתי כמה הוא לא מקבל תשומת לב ביחס לעשייה. יש שם המון זכיות, המון אנשים מעוררי השראה, אבל הם באמת לא מקבלים במה. פתאום אתה נתקל בהמון אנשים שהם מדהימים, ביניהם יוצאי צה"ל ויחידות קרביות. מאז המשכתי לחפש אפשרות ליצור סרט שיעסוק בעולם הפאראלימפי. הגעתי לסימונה, ספורטאית חתירה, וגיליתי סיפור מרתק של בחורה שאוטוטו הולכת להתעוור, והחלה את התחרות הזאת במטרה להגיע לאולימפיאדה כשהיא עדיין רואה".

קרליק מספרת כי למדה כל יום משהו חדש מהשהות עם השחקנים. "דבר ראשון, המגבלה הפיזית בעיניהם אינה מגבלה. הם מסמנים מטרה ומגיעים אליה, וזה מעורר השראה בפני עצמו. אחד מהאנשים בלי כף רגל, אחד מהם לא רואה. המקום הזה של להגיע ולכבוש מטרה בלי להתייחס למגבלה שלך זה אחד הדברים המדהימים שראיתי". 

כדי להעביר את העלילה מהדף למסך, היא פתחה דף לגיוס כסף. "כרגע יש התחלה, והמטרה להמשיך לתעד את קבוצת החתירה עד האולימפיאדה ובמהלכה. יש המון ילדים ונוער עם מוגבלויות פיזיות, והסרט הזה הוא כלי מעורר השראה בעבורם".

להשתתפות בקמפיין גיוס ההמונים לחצו כאן