ארנברג על הפודיום (משמאל) |  צילום: גדי ודורית ריטבו (באדיבות שמואל ארנברג)

הישג עצום לשחמט הכפר סבאי בפרט ולשחמט הישראלי בכלל. אריאל ארנברג (16) מראשון לציון המשחק ומתאמן במועדון השחמט בכפר סבא, הוכתר כסגן אלוף אירופה עד גיל 16 בשחמט ביום חמישי האחרון. ארנברג סיים את אליפות אירופה לגילי נוער שנערכה בעיר מאמאיה שברומניה, במקום ה-2 כשהוא מדורג עם אותו מספר נקודות כמו הזוכה בתחרות כולה, אנדריי אספינקו מרוסיה. עם זאת זכה הרוסי בתואר עקב נצחונות איכותיים יותר.

ארנברג שהחל לשחק שחמט בגיל 5, מבקש להיות רב האמן הכי צעיר בתולדות ישראל (כרגע אוחז בתואר אביטל בורחובסקי, אף הוא תוצר של מועדון השחמט בכפר סבא, א.י.). עם זאת, לאור כמות הנסיעות הרבה המתבקשת משחקן ברמתו, הוא נדרש לספונסר, דבר שכרגע אין לו.

 אריאל, איך הייתה התחרות?

"הלך מאוד טוב. היה מאוד כיף".

מהי השאיפה שלך?

"השאיפה שלי היא להיות רב האמן הכי צעיר שהיה בארץ, ולאחר מכן לשחק באולימפיאדה כשחקן מקצועי ולייצג את ישראל. בשביל להגיע לדרגה הזו אני צריך לצאת להרבה תחרויות, וזה עולה הרבה כסף. העלויות הן בין 4000-3000 שקל עבור כל תחרות ואני יוצא לכ-10 תחרויות בשנה".

יש לך מודל לחיקוי כלשהו?

"בארץ, מקסים רודשטיין (ישראלי המשתתף כרגע בגביע העולם, בהצלחה רבה יש לומר, א.י.) שהוא כמוני לא הלך לבית הספר כשהיה גילי, אלא התרכז בשחמט. הוא גם היה באותה רמה שלי כשהיה בגילי. אני מפנה את כל הזמן שלי לשחמט. במקום משחקי מחשב כמו ילדים אחרים, אני מתאמן".

כדי להבין את גודל ההישג פנינו לליאון לנדה, מועמד לאמן ומי שנבחר כמאמן השנה על ידי עיריית כפר סבא ב-2016. לנדה סיים לפני כחודש את תפקידו כמנהל מועדון השחמט בכפר סבא וליווה את ארנברג מהתחלתו במועדון.

ליאון, איך ילד בן 16 מראשון לציון מגיע בכלל לכפר סבא, אתה יכול להסביר לי את זה?

"זה כמו שיש לך בכדורגל שחקנים שעוברים מקבוצה לקבוצה, ולא כל מי שמשחק במכבי תל אביב הוא מתל אביב".

כן, רק שפה מדובר בילד.

"תשמע, עד לפני כ-5 שנים היינו כמו מכבי תל אביב בכדורסל בתקופה היפה. הרבה מזה בזכות עמירם קפלן, יו"ר המועדון מזה 4 עשורים, אחד האנשים האיכותיים בענף שמצעיד אותנו להישגים חסרי תקדים. זכינו בגיל 14 לדוגמא, 5 פעמים ברצף, גיל 18, 6 שנים ברצף. וגם הייתה לנו את הפלטפורמה לשחק בליגות גבוהות יותר. בזכות זה למשל הגיע אלינו שחקן מצורן ששם הקבוצה משחקת בליגה נמוכה. ילד בא שאלינו ואומר שהוא רוצה להתקדם ולנו יש את הבמה והאפשרות לקדם אותו אז למה לא? כנ"ל גם אריאל ארנברג. כשהוא הגיע הוא קיבל את הבמה, הוא שיחק אצלי בליגה כמה שנים, כי אני בדרך כלל לוקח את החבר'ה הצעירים ומריץ אותם כמה שיותר. כל עוד אני מצליח לקדם אותו אז למה לא?". 

אריאל ארנברג. הישג יוצא דופן | צילום: גדי ודורית ריטבו (באדיבות שמואל ארנברג)

כדי לשים בפרופורציה את ההישג שלו, אמרנו כדורגל, איפה היית מדרג אותו?

"זה לא הילד הראשון אצלנו שזוכה מהמועדון. היה לנו לפני שנתיים את אביטל בורוחובסקי, אלוף אירופה עד גיל 18. היה לנו גם את מרסל אפרוימסקי שזכתה פעמיים באליפות אירופה ופעם אחת באליפות עולם. שוב, אני לא רוצה להגיד זכייה בליגת האלופות, אבל מדובר בהישג מרשים. אמרתי את זה כבר בעבר - לכדורגל יש שנות אור להגיע לרמה הזו".