ז'וארס גומז. מאוד נהנה בישראל | צילום: אריאל ימיני

ז'וארס גומז (או בשמו המלא: ז'וארס גומז ליאל ג'וניור), הקבלן הברזילאי של הפועל כפר סבא, מגיע ממדינת טוקטינס בצפון ברזיל. אם זה לא אומר לכם כלום, אל דאגה. המדינה היא האחרונה שנוסדה בתוך הפדרציה הברזילאית רק לפני 29 שנים, 3 חודשים בלבד אחרי שגומז נולד. "הבירה פלמס נוצרה מכלום, הכל מאוד חדש שם", מסביר גומז. ולמעשה קשה לחשוב על ניגוד יותר גדול, מארץ ישראל בה כל גרגר אדמה מקודש וכבר נחרש, לבין המקום הזה בו גדל גומז, שהוקם כמו ווילה יש מאין במרכז האמזונס.

גומז (29, 1.96 מ'), תמיד נראה אופטימי ונינוח, משרה קלילות ושמחה כשאתה מדבר איתו, ובכלל ניכר שהוא די מבסוט מהחוויה הישראלית. בכל זאת האיש נוצרי מאמין, וכנראה שלא במקרה נמשך דווקא למקום הזה שכל כך שונה מהמקום אותו הוא מתאר כמדינת הולדתו.

כך או כך תקוות האליפות של הפועל כפר סבא תלויות לא מעט ביכולתו של הברזילאי לחדור מבעד לחסימות של קבוצות הצמרת הישראליות האחרות. 

היי ז'וארס, איך הגעת לישראל?

"הגעתי לפה לפני 4 שנים ושיחקתי במעפיל. הסוכן שלי הראה לי דברים בקשר למדינה ואני מאוד רציתי להגיע, אני נוצרי וזה היה מאוד מעניין עבורי. אני אוהב את המקום הזה מאוד. אחרי העונה במעפיל עברתי למטה אשר, לאחר מכן למכבי תל אביב ועכשיו אני פה. בעיקרון, אני מרגיש מאוד טוב בישראל. כל פעם שעולה הצעה לשחק פה, אני לוקח אותה כי אני מאוד אוהב לשחק פה, אני אוהב את האנשים מאוד".

יש לכם מושבת שחקנים ברזילאית בישראל, לא?

"כן. אנחנו כרגע 11 שחקנים שחיים פה, ואנחנו נפגשים בסופי השבוע ומבשלים ביחד, אנחנו מדברים על הקבוצות, על הכל. על המגרש אנחנו יכולים להיות יריבים, אבל אחרי המשחק אנחנו לוחצים ידיים, נפגשים ומבשלים ביחד. אנחנו אוכלים הרבה. זה מאוד כיף".

אתה שיחקת בסאו פאולו, במועדון שמדורג הרבה יותר גבוה מהמועדונים בארץ.

"בברזיל יש לנו הרבה קבוצות, והרבה שחקנים. יש לנו את הליגה הראשונה ואת הליגה השנייה. הקבוצה ששיחקתי בה היא קבוצה מאוד טובה שהייתה בעבר בליגה הראשונה, עכשיו הם משחקים בליגה השנייה בסאו פאולו ומשתתפים גם בטורניר הפאוליסטה האיזורי שנמשך חודשיים. אני עדיין משחק בפאוליסטה, אבל אחרי זה אני עוזב. צריך להבין ברזיל היא מדינת כדורעף ענקית. אנחנו שיחקנו שם נגד קבוצת טאובטה, קבוצת כדורעף שמשחקים בה כדורעפנים כחוארס, רפאל, לוקרלי, מורילו, סוז'ינהו ודאסידאום, כולם שחקנים מאוד מאוד טובים שחלקם משחקים בנבחרת הלאומית הברזילאית. כך שזו תחרות מאוד טובה. אני חושב שבברזיל הכדורעף שני רק לכדורגל".

ואיך אתה מרגיש בקשר להפועל כפר סבא?

"יש לנו קבוצה מאוד טובה, שחקנים טובים. אנחנו צריכים פשוט לשפר את הכימיה יותר ולהשתפר בקבוצה, אני חושב שאנחנו יכולים להיות קבוצה עוד יותר טובה".

ז'וארס גומז מנחית | צילום: יוסי לזרוף, הפועל כפר סבא

בפעמיים שנפגשתם עם המובילה מטה אשר זה נגמר בהפסדים.

"כן, הפסדנו להם פעמיים, 0:3 ו- 1:3. יש להם קבוצה נהדרת וגם למכבי תל אביב יש קבוצה מעולה. ככה שאני חושב שזה הולך להיות לא פשוט, משחקים קשים עד סיום העונה. כמו שכל השחקנים אומרים 'עכשיו זה החלק הכי טוב של העונה, אנחנו מתחילים עכשיו'. זה המאני טיים, כך שכולם משחקים עם הלב. אני מקווה שננצח את מטה אשר. עם כל הכבוד לחברים שלי משם, אני מקווה שננצח".

מה היית משנה בליגה הישראלית?

"אני לא יודע. האמת שזה כיף לשחק פה. לפעמים אנחנו פוגשים בקבוצות שיש בהן שחקנים פחות חזקים בחלק מהתפקידים, ואני לא יודע להגיד לך אם זה יהיה יותר טוב להביא עוד זרים לפוזיציות האלה".

מה אתה מתכוון לעשות אחרי שתפרוש?

"אני מתכוון ללכת לאוניברסיטה, ללמוד מקצוע".

טוב, פה לכולם יש תואר.

"כן, בישראל. אבל בברזיל זה הרבה יותר קשה. כשאתה נהיה מקצועני שם, אתה מתאמן הרבה יותר. פה יש מחצית מהאימונים שיש בברזיל. שם אין אפשרות לשלב לימודים. יש זמן אבל אם אתה תתרכז בלימודים, אתה לא תוכל להשיג את המטרות האישיות שלך כשחקן, זה יותר מדי קשה. כעיקרון כבר ביצעתי מבחנים ברוקחות ועברתי אותם, כך שאחרי זה אני פשוט מתכוון להשיג עבודה טובה".