חיו (מימין), בן משה, מגריסו וקדוש. שיעור בהיסטוריה | צילום: ערן גולן


מה קורה לעיר שמשחקים בה כדורגל כמעט 100 שנה, ופתאום היא מגלה שהגרלת שמינית גמר גביע המדינה סידרה לה דרבי אמיתי בפעם הראשונה בהיסטוריה? מי שהסתובב השבוע בשכונת קפלן ובפרלמנטים השונים ברחבי העיר היה יכול להתבלבל ולחשוב שסלטיק וריינג'רס עומדות לעלות על כר הדשא בלויטה ביום שלישי הקרוב.

באזז רציני בעיר

הפועל מגיעה למפגש הגביע פצועה וחבולה. השבוע היא איבדה גם את עומר פדידה, והוא צפוי להיעדר בתקופה הקרובה. הקבוצה מקווה שלא למעוד נגד האחות הקטנה מליגה א'. בית"ר מצדה מפנטזת על הדחה סנסציונית של האחות הגדולה ועל העפלה היסטורית לרבע הגמר.

רגע לפני האירוע המכונן כינסנו ועידת פסגה בין אוהדי שתי הקבוצות. בצד הירוק — משה בן משה ועופר קדוש. בצד הצהוב — איציק מגריסו ודודי חיו. את הפגישה המרובעת קיימנו במועדון בלויטה, סמוך לארון הגביעים של הפועל.

לפני הכל, את מי רציתם לקבל בהגרלה?

מגריזו: "מצד אחד רצינו קבוצה שאפשר לעבור, אבל מצד שני רצינו לקבל קבוצה גדולה ולעשות הכנסה יפה למועדון שלא קל לו להשיג תקציבים. בסופו של דבר שמחנו מאוד שהגרלנו את הפועל. זה נחמד, זה עשה באזז רציני בעיר, מדברים על המשחק הזה הרבה, וזאת גם היסטוריה שטרם קרתה".

בן משה: "בהגרלה רציתי שגם אנחנו וגם הם יקבלו קבוצה קטנה כדי שנוכל לעבור סיבוב ואולי שתי הקבוצות ייפגשו ברבע הגמר. אחרי ההפסד המטומטם לראשון לציון הלכנו להטביע את יגוננו בפאב, ושם היה דיבור שאוי ואבוי לנו אם נפסיד בדרבי".

חיו: "אנחנו קבוצה קטנה שמגיעה מליגה נמוכה, שמחים על כל החגיגה הזאת. אין לנו מה להפסיד. לא היה אכפת לנו את מי נגריל. יצא הפועל כפר סבא, וזאת חוויה לפגוש אותם".

קדוש: "אחרי שדגנו את מכבי פתח תקווה בסיבוב הקודם והתאכזבנו, כי זאת קבוצה שיש לה ארבעה אוהדים, רציתי את באר שבע בטרנר בשביל ההכנסה. כששמעתי על ההגרלה ועל הריגוש ושלעולם לא היה כאן דרבי, זה היה באמת מרגש, אבל עכשיו זה התחלף למצב של חרדה, בחיים לא הייתי בחרדה כזאת".

בן משה: "הנה הוא התחיל".

קדוש: "אני לא ישן טוב בלילה. אנחנו הרי המועדון הכי מרגש בעולם, נעים בין סכנת עלייה לחרדת ירידה. אני חושש מאוד מהמשחק הזה. אם נפסיד חלילה זה יהיה כתם שנצטרך לסחוב עד יומנו האחרון. במקומות שיש דרבי פעם אתה מפסיד ופעם מנצח, אבל בכפר סבא גדלנו על כך שאין דבר כזה שנקרא דרבי. מבחינתנו הדרבי היה תמיד דרבי השרון נגד מכבי נתניה, ופתאום צץ לנו משום מקום דרבי אחד ויחיד, ואם נפסיד בו זה ייזכר לדראון עולם".

בן משה: "אתה נסחף, תפסיק כבר. להיפגש איתם זה נחמד וטוב. אם לא היינו נפגשים בגביע, היה אפשר לארגן מפגש במסגרת גביע העירייה".

קדוש: "גביע העירייה, שלא ייפגעו אנשי בית"ר, זה טורניר שכונות בין בית"ר לעלייה. אנחנו הפועל כפר סבא, בלי להשתחצן, אני לא אעמוד במקרה של הפסד".

בית"ר כבר העיפה שתי קבוצות מהלאומית. הם לא פראיירים.

מגריסו: "ניצחנו שתי קבוצות קשות בבית שלהן. עופר, אתה אומר שזה כתם להפסיד לנו? אני לא יודע אם זה יהיה כתם, אולי מבחינתכם זה יהיה איום ונורא. בכל מקרה, תתכוננו לכל תרחיש".

קדוש: "זה יהיה הדרבי היחידי בשנים הבאות, ואם נפסיד לכם זה יירשם וייזכר בכל רגע נתון. אני לא אעמוד בזה".

מגריסו: "חבר'ה בואו נהיה ריאליים, אף אחד מאיתנו לא יגיע לנשיא, גם לא מי שתעבור את המשחק הזה".

קדוש: "סליחה, צריך להזכיר לחברינו הבית"רים שכבר עשינו את זה שלוש פעמים. אנחנו מועדון שאוהב מאוד להגיע לנשיא. הארון כאן מדבר בעד עצמו"

חיו: "זאת הייתה תקופה אחרת. אז הייתם שם דבר בכדורגל הישראלי. היום יש קבוצות גביע חזקות מכם".

מגריסו: "אם הם יעברו אותנו וימשיכו עד הסוף אשמח בשבילם, אבל זה לא יקרה ככל הנראה".

חיו: "מבחינתנו הגביע זה בונוס, אנחנו רוצים להתקדם בליגה. אין ספק שאם נעבור את הפועל, זה יהיה דובדבן המתוק ביותר".

בואו נדבר על יריבות עירונית. יש בכלל דבר כזה בכפר סבא?

בן משה: "אין יריבות בכלל. כולם כאן חברים של כולם".

חיו: "אנחנו שמחים מאוד בהצלחות של הפועל, ואני בטוח שגם הם שמחים שאנחנו מצליחים".

מגריסו: "אנחנו תמיד מתעדכנים, ומעניין אותנו מה הפועל עשתה".

בן משה: "אני מזכיר לכולם שעוד בזמנו, כשהיינו לוקחים תארים, היינו הולכים לראות את בית"ר משחקת בבוקר".

קדוש: "אני מכיר הרבה אוהדים של בית"ר שהם חברים ולקוחות שלי בפיצה. ביום יום הם אוהדי הפועל, והילדים שלהם אוהדים שלנו".

רגע, רגע, אוהדי בית"ר הם גם אוהדי הפועל בו‑זמנית?

מגריסו: "יש סימפתיה להפועל".

קדוש: "זאת כפר סבא, יש כאן דברים שלא קורים במקומות אחרים. הם קופצים בגולים שלנו".

בן משה: "דני סוויסה, עוזר המאמן של בית"ר, קפץ בפנדלים שלנו בפתח תקווה".

קדוש: "אין לנו דרבי כאן. כפר סבא זאת לא עיר שיש בה דרבי. שלא ייעלבו אוהדי רעננה, אבל המשחק נגדם זה לא דרבי. הם מעלינו ובכל זאת בודקים מה קורה איתנו. הם בחרדה, כי הם יודעים שהענק עוד יתעורר יום אחד. הדרבי היה נגד נתניה. היינו נוסעים לנתניה, עושים פיפי בבית ליד, ומוטל'ה היה מחכה לנו. היו קרבות אש".

אוהדי הפועל כפר סבא. יש להם ממה לפחד? | צילום: עוז מועלם

שחררו לחץ

לפני שלוש שנים כמעט התהפכו היוצרות. הפועל הידרדרה לליגה א', ובית"ר היתה במרחק נגיעה מהעפלה ללאומית, אך פספסה את ההזדמנות, ושתי הכפר סבאיות שיחקו יחד בליגה השלישית, אבל לא באותו המחוז, וכך נמנע קיומו של דרבי היסטורי.

קדוש: "דבר ראשון בדקנו אם היה דרבי ומתי, והתברר שלפני יותר מ-40 שנה היה משחק נגד מכבי כפר סבא או יעקב כפר סבא, משהו כזה, והנה זה קורה".

בן משה: "תהיה חגיגה, יחלקו פרחים זה לזה, ישבו יחד ובסוף ילכו לאכול יחד".

קדוש: "אם נפסיד אני נכנס לצום. גדלתי במחלקה. כשהגעתי לנוער של הפועל היינו מתקשרים לבוגרים של בית"ר כדי שיבואו לשחק נגדנו משחקי אימון".

חיו: "הלחץ מדבר. תהיו רגועים, הכי חשוב שלכפר סבא תהיה נציגות ברבע הגמר בכל מקרה".

מגריסו: "אנחנו מוחמאים מאוד מהדברים שאנחנו שומעים מאנשי הפועל. נשמע שהם בלחץ לא קטן. לא ידענו שהם חוששים להפסיד לנו עד כדי כך".

בן משה: "מה יש לך, עופר? אתה מדבר כמו לוזר. אנחנו מנצחים במשחק הזה. תפסיק כבר. עם כל הכבוד, אנחנו לא מפסידים לבית"ר".

קדוש: "אני חושש".

מגריסו: "הם עושים קצת לוחמה פסיכולוגית, וזה בסדר. אני מבין שלקבוצה שתמיד היתה הבכירה בעיר יש חשש גדול להיות מודחים על ידי קבוצה מליגה א' שהיתה תמיד בצלה. עד לפני כמה שנים הם עוד זלזלו בנו והתייחסו אלינו כאילו אנחנו פיקציה".

בן משה: "בחיים לא. עם הגביע בבגאז', וכולם יודעים שהגביע היה אצלי באוטו כל השבוע, הגעתי למשחק שלכם באותו סוף שבוע. מעולם לא זלזלנו".

מגריסו: "אני לא מדבר על יחידים, אני מדבר על המועדונים שהיו חוסמים הרבה פעמים זה לזה ומונעים מעבר של שחקנים, היו דברים לא יפים".

איך זה לאהוד קבוצה שנמצאת בליגה א' רוב הזמן?

מגריסו: "לכל משחק ולכל מקום אנחנו מגיעים, גם למשחק בקריית מלאכי, במגרש הישן ליד חירייה המקומית. צריך לחתוך דרך המזבלה כדי להגיע למגרש. סירוטקין היה המאמן, הוא ראה אותנו והיה המום שהגענו מהג'בלאות. היינו היחידים".

קדוש: "הבאתם לכאן את האולטראס של בית"ר, מדובר בשרופים אמיתיים".

חיו: "לכל מקום הגענו, גם כשהקבוצה שיחקה בליגה ב' בכל החורים האפשריים".

מגריסו: "גדלתי כאוהד בית"ר תל אביב. אני בית"רי בנשמה. גדלתי על הברכיים של בית"ר, ואז התחיל השיגעון של בית"ר כפר סבא. באנו מהכיף שלנו, והמועדון חיבק אותנו חזרה. יש קהילה חמה ומיוחדת בבית"ר כפר סבא".

אתם קולטים שהקבוצה החביבה הזאת מאיימת להדיח אתכם?

בן משה: "הכל יכול להיות. גם אנחנו הגענו לבלומפילד למשחק מול 18 אלף אוהדי בית"ר ירושלים ומנחם בגין אחד ביציע. הגענו קטנים, עם 3,000 אוהדים, ולקחנו את הגביע".

קדוש: "שמע, אני אפילו לא יודע למה להשוות את זה, אם חלילה הם יעברו אותנו. זה גביע, יש ריגוש וקסם, ואנחנו מפוחדים הפעם, כי אנחנו מגיעים בתקופה לא טובה ובכושר ירוד, ויש חרדה. כאלופת המדינה הפסדנו ללזרוס חולון בגביע, לא אשכח את זה, בכיתי".

בן משה: "מה אתה נזכר לי עכשיו בכל הטרגדיות? שש פעמים הגענו לחצי גמר ברמת גן, 40 אלף איש. פעם אחת הפסדנו לרוני רוזנטל ועוד שלוש פעמים עלינו ולקחנו גביע, אז מה יש לך? בכל פעם שעלינו לגמר לקחנו גביע".

קדוש: "אני מדבר בשם הרבה אוהדים שלנו שגדלו במועדון כמוני והם בפאניקה, יש לחץ".

בן משה: "אני מתחרט שהגעתי לכאן. מה אתה בלחץ? על מה אתה בפאניקה? אם היית משחק נגד מכבי תל אביב אולי היינו בלחץ. תפסיק לבלבל לנו את המוח".

קדוש: "אם יבטלו את ההגרלה עכשיו, ממש אשמח".

בן משה: "עזוב אותי, הוא לא אמיתי האיש הזה".

קדוש: "אני חושש, אני בחרדות".

בן משה: "אני הולך לספר את זה לכולם".

קדוש: "אתה יכול לספר למי שאתה רוצה. אני לא יודע לאיזה בוקר אני הולך להתעורר אחרי המשחק הזה (יובל, מנכ"ל הפועל ואחיו של עופר, ישב במשרדו הסמוך, שמע את הקולות ונכנס לראות על מה המהומה).

בן משה: "תרגיע את אחיך, חרדתי, מה יש לו? אני אומר לך, אני הולך מפה, אני לא יכול לשמוע אותו".

יובל קדוש: "אני לא רואה איך אנחנו עוברים אותם".

בן משה: "טוב, די, אני באמת הולך. השתגעתם כולכם".

מגריסו: "אתה מבין מה הולך כאן?".

יובל קדוש בהופעת אורח. לא הצליח להרגיע את אחיו | צילום: פרטי

הפועל מגיעה פצועה וחבולה וללא ארבעה שחקני מפתח.

מגריסו: "גם אנחנו מגיעים עם סגל קצר מאוד. שלושה שחקנים חשובים שלנו לא ישחקו. פדידה גדל אצלנו, והתבאסנו מאוד בשבילו שזה קרה לו. אין ספק שהעובדה שהם מגיעים עם כמה שחקנים פצועים אולי תקשה עליהם, אבל יהיה משחק טוב".

חיו: "אנחנו מופתעים מהלחץ וההיסטריה שאנחנו שומעים מהחבר'ה של הפועל".

בלי הפרדה ביציע

בפעם הראשונה בכל הדרבים באשר הם יהיה יציע מעורב. הנהלות שני המועדונים החליטו שאוהדי שתי הקבוצות ישבו יחד ללא הפרדה.

קדוש: "יהיה מרגש ושונה מכל הדרבים באשר הם, כי כולם ישבו יחד. לא תהיה הפרדה, וזאת תהיה חגיגה גדולה ומרגשת בצהוב וירוק. יהיה מדהים".

מגריסו: "לא צריכה להיות הפרדה במשחק כזה. רעיון נהדר".

חיו: "זה לא דרבי של תל אביב או חיפה שיש דם רע. ההפך הגמור, כאן כולם יחד".

בן משה: "יש כאן חברות ולא יריבות".

מגריסו: "אנחנו מגיעים למשחקים של הפועל ויושבים איתם".

בן משה: "אני חייב לחזור לעניין של עופר. הוא הקצין כאן. אין פחד ואין פאניקה, אבל גם אין ספק שאנחנו מגיעים למשחק בזמן לא טוב שלנו".

קדוש: "הכבוד שלנו מונח על כף המאזניים. ניצחון שלהם זה סיפור לפנתיאון. הם יעבירו את זה לילדים ולנכדים, זה לדורי דורות. 'אתה יודע שאבא ניצח פעם בדרבי היחיד שהיה בעיר הזאת?'. אתה מבין את המשפט הזה? איך אפשר להתמודד עם זה? מה נעשה אחרי יום כזה?".

לסיום, תנו לי הימור איך זה ייגמר.

מגריסו: "אחד פור לאחת הקבוצות, נקווה שזה בצד שלנו".

בן משה: "1:2 כפר סבא".

חיו: "0:1 קטן ומתוק לבית"ר כפר סבא".

קדוש: "0:1 לנו. אני מקווה שזה לא ייגרר להארכה וחלילה לא לפנדלים, שלא יזמינו את האמבולנס לפני שזה יגיע לפנדלים. זה כבר קוצב לב וכאלה".

בן משה: "תפסיק עם זה כבר. אני לא יודע למה באתי לכאן? לשמוע את התבוסתנות הזאת?".