בקונצרט שנערך ביוזמת עמותת ״צפונות תרבות״, במושב שדה ורבורג ניגנה הללי שמאלי, בת 9, תלמידה במחלקה לפסנתר בקונסבטוריון כפר סבא, עם הפסנתרן הזוכה במקום השני בתחרות הבינלאומית לפסנתר על שם ארתור רובינשטיין לשנת 2017 דניאל צ'ובאנו. 

הלל שמאלי. צילום: רמי זרנגר

הללי שמאלי, רק בת תשע אבל החלה את לימודי הפסנתר כבר בגיל שש ותלמידה מצטיינת בקונסרבטוריון למוסיקה בכפר-סבא, בכיתתה של אדלה אומנסקי. היא השתתפה בתחרויות לפסנתר בארץ, וכשהיתה בת 7 בלבד, אף זכתה בפרס על נגינתה.

היא הוזמנה להופיע בקונצרט האחרון של ״צפונות תרבות״ עם הפסנתרן הרומני בן ה-26, דניאל צ׳ובאנו, זוכה הפרס השני ופרס אהוב הקהל בתחרות הבינלאומית ה-15 לפסנתר ע״ש ארתור רובינשטיין שהתקיימה בתל אביב במאי 2017, 

כל ההכנסות מקונצרט זה, הן קודש לקידום מוסיקאים ישראלים צעירים. אמה של הללי מספרת על הארוע

"היה מאד מרגש. הללי זכתה להכיר את הפסנתרן בעל ההשגים המפוארים, דניאל צ׳ובאנו הצעיר, שהיא מעריצה ושעקבה אחריו בציפיה במהלך תחרות רובינשטיין האחרונה עד זכייתו במקום השני המכובד, ועל כן היא התרגשה מאד מאד לנגן איתו בקונצרט משותף. מעט מאד ילדות זוכות למעמד מכובד שכזה. זו בוודאי חוויה שתיזכר לכל החיים. ובנוסף, היא הופתעה מאד לקבל מענק מכובד מאד עבור נגינתה מעמותת ״צפונות תרבות״, שבאמת ראויים לכל שבח על עבודת הקודש שהם עושים בקידום המוסיקאים הצעירים בארץ". 

הללי שמאלי ודניאל צ'ובאנו. צילום: רמי זרנגר

איך קרה שהללי התחילה לנגן בגיל כל כך צעיר?


"המסע של הללי אל עולם המוסיקה והנגינה בפסנתר התחיל לפני שלוש שנים סה״כ. הבחנו שאם מנגנים לה תו או מספר תווים יחד על מקלדת, היא מזהה בדיוק באיזה תווים מדובר ובאיזו אוקטבה הם נמצאים.  היא בקשה לנגן בפסנתר, והחלטנו לרכוש פסנתר בתקווה שזו לא קפריזה חולפת.

מהר מאד הפסנתר הפך לחלק חשוב ועיקרי בחייה של הללי. מדובר על השקעה אינסופית, ולמעשה על דרך חיים מאתגרת שזר לא יבין. שעות של אימונים, והרבה ויתורים, למשל לא פעם צריך לוותר על בילוי עם חברים, ועל כל מיני דברים שילדים אוהבים לעשות בשעות הפנאי. אבל אם רוצים להיות מקצועיים ולהגיע להשגים בתחום הזה, אז שעות הפנאי מתקצרות לטובת שעות נגינה. ואי אפשר בלי מילה על המורה המופלאה שלה, מנהלת מח׳ הפסנתר בקונסבטוריון כפ״ס, אדלה אומנסקי, שמאמינה בהללי ומקדישה לה שעות הנחייה רבות, ומגיעה לה תודה מכל הלב על כך."