צילומים: פרטי

במסגרת שיתוף פעולה של אתר "מיינט כפר סבא" ופרלמנט הילדים העירוני נארח כאן בכל סוף שבוע ארבעה ילדים מבתי ספר ושכונות ברחבי העיר שיענו על שאלה ברומו של עולם.

כיוון שאנחנו מציינים שנה עד לבחירות המקומיות שאלנו השבוע את הילדים מה יגרום להם לבחור במועמד לראשות העיר, מה צריך להופיע במצע שישכנע אותם לתמוך במועמד ואילו נושאים היו רוצים שיועלו ויקודמו בעיר- ואלו התשובות שקיבלנו מהם:

גייל שמאלי תלמידת כיתה ו'3, מבית הספר בן-גוריון: 

גייל שמאלי

"כשיתקיימו הבחירות לראשות העיר, ברור לי שהייתי רוצה שהמועמד/ת שאתמוך בם יפעלו על בסיס ערכים של שוויון חברתי, סובלנות וכבוד לזולת, וידאגו לקשישים, נכים, וילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים. אעדיף לראות מועמדת אישה לראשת העיר, או לפחות מועמד שיקדם נשים, שמאמין בנשים, שיגן על זכויות של נשים, שרואה בנשים שוות זכויות לגברים ובבנות שוות זכויות לבנים.

"אני רוצה שבמצע של מועמד לראש העיר יהיו למשל הבטחות ליוזמות ואירועי ספורט עם דגש על עידוד השתתפות נשים וילדות, ושבעירייה יפעלו לעודד שוויון בהקצעת זמן מגרשי ספורט לבנים ובנות בבתי הספר, ויצירת נבחרות ספורט מעורבות לבנים ובנות. השנה הנושא הזה מאד מעסיק אותי, ואני חושבת שהגיע הזמן שכולם ידעו שבנות שוות ויכולות הכל כמו בנים.

"חשוב לי שמועמד/ת לראשות העיר ידעו להעריך ילדים ובני נוער ויפעלו לקידום זכויותינו. תמיד אומרים לנו שאנחנו המשאב הכי חשוב ויקר שיש, כי אנחנו הדור הבא והעתיד. אתמוך גם במי שידאג שלא יעמיסו עלינו מדיי בבתי הספר. שאולי יבטיחו יום בשבוע או שבסוף השבוע כל תלמידי בתי הספר בעיר יהיו פטורים משיעורים, כי לילדים יש עוד חיים חוץ מאשר לימודים ואחרון חביב אני אתמוך במועמד שיבטיח לדאוג לאיכות החיים בעיר, לסביבה ירוקה ולאוויר נקי, ולהעלאת המודעות לנושא הזה בבתי הספר, ובעידוד ושיתוף ילדים בטיפוח של גינות ירק". 

בר לוין  תלמידת כיתה ו' 1 בבית הספר ע"ש א.ד. גורדון: 

בר לוין. צילום: חיה לוין

"הדבר שיופיע במצע של מועמד שיגרום לי לבחור בו הוא היושר. כלומר, אדם שעומד מאחורי ההחלטות שלו, גם אם הן שגויות. אדם שיגנה אלימות ולא יפעל בה בעצמו, אדם שהסליחה שלו תהיה אמיתית. זה אדם שאבחר בו לראשות העיר.

"הייתי רוצה לראות סעיף במצע המועמד שיסביר לנו שאנחנו חשובים: המבוגרים, הילדים, ההורים, המורים, התלמידים וכל אדם שחי, עובד ולומד בעיר הזו. ושהוא לא רוצה לשבת רגל על רגל, אלא לשרת את העיר הזו בהקשבה ונאמנות, בחוכמה ובלמידה אחד מהשני. אני רוצה שבעיר יקדמו את כל הנושא החברתי. למשל, הייתי רוצה יותר מקומות מפגש לתלמידים, כמו הפרלמנט. בפרלמנט ישנם שני נציגים מכל בתי הספר בעיר, אבל מי שלא נמצא בפרלמנט לא מכיר בדרך כלל תלמידים מבתי ספר אחרים". 

רון נדלר תלמיד כיתה ו' 4 בבית הספר הירוק ע"ש שמעון פרס: 

רון נדלר. צילום: הילה נדלר

"הדברים הבאים במצע של מועמד ישכנעו אותי לבחור בו: שיתייחס לחינוך בכפר סבא ויבקר בבתי הספר, או לפחות ישלח מפקח לבדוק מה יש לשפר באותו בית ספר. שישמור על כפר סבא כעיר נקייה וירוקה בכך שבכל מקום שומם (שלא מתוכנן בו שום פרויקט מגורים או מוסדות חינוך וכו') יאפשר לשתול זנים מיוחדים או בסכנת הכחדה של עצים או פרחים וישפר את איכות האוויר בעיר. מעומד שיתייחס לביטחון העיר בכך שיציב יותר משומר אחד בכל מוסד ציבורי וישלח יותר הרצאות בטיחות לבתי הספר, ומועמד הגון בעל עבר פלילי נקי ומקושר למוסדות מדינה.

"מה שאני רוצה שמועמד לבחירות שיערכו בעוד כשנה יקדם בעיר זה יותר הרצאות בטיחות ובריאות במוסדות החינוך היסודיים והעל יסודיים בעיר, קיום טורנירים בתי ספריים של חשיבה כמו אולימפיאדת שחמט, תחרות מתמטיקה, תחרות רובוטיקה וכו'. יותר הנגשה והתייחסות לילדים בעלי המוגבלויות, הנכים והאוטיסטים וקיום ערבי התרמה, סדנאות הכשרה לטיפול בילדים בעלי מוגבלויות והתנדבויות למענם וגם התקנת מזגנים חסכוניים במוסדות החינוך ועם הכסף שייחסך להשקיע בתרומות לעמותות למיניהן או לשתול עוד צמחים". 

עדי כהן תלמידת כיתה ו' 3 בבית הספר ע"ש ברנר:

עדי כהן

ייתי רוצה שהמועמד לראשות העיר יקדם פעילויות ספורט ותרבות לילדים ונוער, שיפוץ אולמות הספורט ובניית מתקני ספורט נוספים, סלילת שבילי אופניים חדשים, כרטיס נסיעה חופשית לנוער בתחבורה הציבורית. שידאג לקיים מדי כמה חודשים פגישות עם ילדים מבתי הספר השונים ולשמוע מהם רעיונות לשיפור העיר והדבר הכי חשוב מבחינתי הוא לקיים את מה שהבטיח". 

פרלמנט הילדים העירוני פועל זו השנה השלישית, אותו מובילה עיריית כפר סבא באמצעות אגף החינוך ואגף רווחה, קהילה ונוער. מדובר על קבוצת מנהיגות המורכבת מתלמידים בכיתות ה'-ו', נציגי בתי הספר היסודיים בעיר, ומטרתו לייצג את ילדי העיר ולהוביל תהליכים עבורם.