צילומי ארכיון

בר לוין  תלמידת כיתה ו'1 בבית הספר ע"ש א.ד. גורדון:

"אם נודע לנו על מישהו שעשה משהו לא בסדר אני חושבת, שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו מהי חומרת המקרה. האם כדאי לערב את המורה או הורה מסוים ועוד שאלות כאלו. לפי דעתי, לספר זו לא הלשנה. זה מאוד תלוי – ישנם פעמים שזה לא עניינינו וילד אחר נפגע והמקרה נפתר – אז אנחנו לא צריכים לספר. אבל כשיש מקרה שהדבר הוא חמור, אז אנחנו צריכים לספר, מחובתנו לדווח.

להזהיר ילדים אחרים זה שיימינג? לפי דעתי לא. כשמזהירים את הילדים הנוגעים לכך צריך להיות אובייקטיביים, כדי לא להצית את האש ולעורר כעסים ולגרום לבעיות יותר גדולות.עניינינו זה דבר חשוב, כי אולי אנחנו בכלל לא קשורים ונפגע יותר כשנקשר למקרה לצורך העניין. אנחנו צריכים לחשוב לפני שאנחנו עושים דברים, כי לפעמים זה פוגע בנו". 

בר לוין

רון נדלר תלמיד כיתה ו'4 בבית הספר הירוק על שם שמעון פרס:

"אם אני יודע על בן אדם שעשה מעשה לא בסדר אני אספר למישהו שיוכל לעזור לפתור את המקרה אך ורק אם אותו מקרה צריך טיפול כלשהו של מישהו. אם המקרה הוא מקרה ללא השפעה כלשהי על אחד מהמעורבים/ות במקרה אין צורך לדווח על המקרה לאף אחד.  לדעתי לספר זה לא הלשנה. לדוגמה וחבורה של ילדים רבה והתחילה לריב בצורה אלימה צריך לדווח למישהו, אך אם ילד מקלל את חבר שלו, ומסתבר שזה בכלל בדיחה פנימית שלהם, לספר על כך תהיה הלשנה. הלשנה זה לדווח למישהו על מקרה מסוים שאין צורך לדווח עליו לאף אחד". 

רון נדלר

גייל שמאלי תלמידת כיתה ו'3, מבית הספר בן-גוריון:

"אם נדע שמישהו שאנחנו מכירים מתעלל באדם אחר, גורם לו נזק, או מסכן אותו או אותנו, אז לדווח זו בכלל לא הלשנה. זו דאגה או עזרה לאדם בעת צרה. במקרה של סכנה דווקא רצוי להזהיר אחרים ולדווח. לעומת זאת, אם מישהו עשה משהו לא בסדר אבל גם לא מסוכן, ונדווח עליו רק מתוך רצון להיות יותר מקובלים או נחמדים ואהובים בעיניי אחרים, אז זו כבר הלשנה. כי אנחנו סתם רוצים להרוויח משהו אישי מזה שנשמיץ אותו. אנחנו נזיק לו ונפגע בו כך שהוא ישלם מחיר בזמן שאנחנו נצא בסדר. זו שמחה לאיד וזה דבר לא חברי, שעושים מתחרות וקנאה.

אם אף אחד לא מזיק או מסכן את אף אחד וזה לא נוגע לנו אישית, אז זה בכלל לא ענייננו, ואפשר להמשיך הלאה בלי להתייחס. שיימינג אמור להזהיר אנשים מהתנהגות בעייתית של אדם מסויים, או להשיג צדק כשמישהו עושה למישהו עוול. אבל כשמישהו משתמש בזה סתם בשביל לנקום במישהו אחר כדי להשיג רווח אישי, אז זה מכוער ומיותר בדיוק כמו הלשנה. זו בריונות להשתמש בשיימינג נגד ילדים אחרים מתוך כוונה להכאיב להם ולהשפיל אותם ברבים, זה יכול להרוס לילד את החיים". 

גייל שמואלי

פרלמנט הילדים העירוני פועל זו השנה השלישית, אותו מובילה עיריית כפר סבא באמצעות אגף החינוך ואגף רווחה, קהילה ונוער. מדובר על קבוצת מנהיגות המורכבת מתלמידים בכיתות ה'-ו', נציגי בתי הספר היסודיים בעיר, ומטרתו לייצג את ילדי העיר ולהוביל תהליכים עבורם.