תלמידות מכפר סבא סיירו בחדר ניתוח

כ- 20 תלמידות משכבת ט' בחטיבות הביניים בכפר סבא סיירו השבוע בחדר ניתוח בבית החולים מאיר, וזאת במסגרת פרויקט "ביו אתיקה" להעצמה נשית בו הן לוקחות חלק. את הסיור הלימודי ליווה ד"ר מיכאל ויינטריב מהמחלקה לאורולוגיה.

היום הלימודי נפתח בהרצאתו של ד"ר ויינטריב בנושא המהפכה הטכנולוגית בעולם הרפואה שמתחוללת היום עם כניסתם של הרובוטים הפולשניים המבצעים ניתוחים בבני אדם. עידן שבו הבינה המלאכותית מאפשרת התקדמות אדירה של הטכנולוגיה בכל הרבדים בחיים כולל עולם הרפואה ניתן ביתר קלות לאבחן ולטפל בחולים ללא הליך כירורגי מורכב שעלול להעמיד אותם בסכנת חיים. השיח העלה לא מעט שאלות מוסריות שעולות בעקבות האצת הטכנולוגיה והכנסתה לעולם הרפואה מחד והמשאבים הכלכליים הגדולים שהיא צורכת מאידך.  

מיד לאחר ההרצאה סיירו התלמידות בליווי אחות בכירה, לסיור מודרך בחדר ניתוח. הנערות לבשו מדים ועברו בכל תהליך השרשור של קבת החולה המטופל, הבדיקות שנערכות לו טרום הניתוח, ליווי הסניטר, כניסה לחדר ניתוח, היכרות עם המכשירים השונים וביקור בחדר ההתאוששות. הנערות גם זכו לצפות בניתוחים שונים שהתקיימו במקביל, ביניהם: עיניים, עמוד שדרה, הוצאת כיס מרה, קיצור קיבה ועוד. כמו כן, צפו בניתוחים שמתבצעים בשיטת הקולונסקופיה המתקדמת, ובסיום היום התנסו בסימולטור ניתוח.

תכנית ביו- אתיקה הינה של עיריית כפר סבא ובשיתוף אשכול הפיס וחטיבות הביניים: "אולפנית הראל" ו"בר- לב". במסגרת המפגשים יאזינו הבנות להרצאות של מדעניות פורצות דרך, יבקרו במכוני מחקר, יחקרו סוגיות אתיות בתחומי המדע והרפואה וילמדו להציג את טיעוניהן באופן משכנע מול קהל.

רויטל נאמן יהל, מנהלת אשכול הפיס, "אשכול הפיס  כפר סבא חרט על דגלו העצמה וטיפול של דור המדענים הבא של מדינת  ישראל ויותר מזה אנו פועלים לקדם נערות לבחור במקצועות מדעיים בעתיד. פרויקט העצמה מקדם עתודת מנהיגות והיציאה לבית  החולים היא חלק מהתהליך לפיתוח החשיבה החקרנית. החיבור לבית החולים הוא חלק מיחסי הגומלין שהאשכול מקיים עם העיר לעשייה חינוכית למען התלמידים".