תיכון (צילום: עוז מירון)

מחלקת החינוך בעיריית כפר סבא תקיים סבב מבחנים נוסף למגמות ייחודיות בבתי הספר התיכוניים, לאחר שיקבלו התלמידים תשובות על סבב המבחנים הראשון. כך הוחלט בעקבות תלונות של הורים בנושא בשבוע האחרון, לקראת המבחנים למגמות שצפויים להתקיים בחודש פברואר הקרוב.

"לתלמידים המתלבטים בין שתיים-שלוש מגמות ייחודיות לא ניתנת כל אפשרות לנסות ולהיבחן ליותר ממגמה אחת", טענו השבוע הורים לתלמידים שילמדו בתיכונים העיוניים בעיר בשנת הלימודים הבאה. לדברי אחת האמהות, "יש תלמידים מוכשרים שיכולים להתקבל לכמה מגמות, אבל לא בטוחים במגמה שהם רוצים או הכי מתאימה להם. ההגבלה העירונית להיבחן למגמה ייחודית אחת בלבד מגבילה את האפשרויות העומדות לפניהם ומקבעת אותם רק במסלול לימודים אפשרי אחד".

יש לציין כי כעסם של ההורים והתלמידים נובע גם מהעובדה שברשויות אחרות יכולים בוגרי החטיבות לנסות ולהתקבל לכמה מגמות. כך למשל ברמת השרון, שבה רשאים תלמידי העיר להיבחן לכל מגמה ייחודית וליותר ממגמה ייחודית אחת. בהרצליה לא נערכים מבחני קבלה למגמות כלל, אלא ראיונות במועדים שונים בכל בית ספר, והתלמידים יכולים לגשת אליהם.

בכפר סבא לעומת זאת גם לו רצו התלמידים להיבחן ליותר ממגמה אחת, לא היה הדבר מתאפשר, משום שרוב הבחינות למגמות הייחודיות בתיכונים מתקיימות באותו היום ובאותה השעה. ברעננה למשל, הבחינות מתקיימות במועדים שונים וכל תלמיד יכול להיבחן למספר מגמות. "תלמיד שנכשל במבחן למגמה ייחודית מסוימת לא יוכל לבחור מגמה אחרת נכון לעכשיו", מוסיפה אם אחרת. "ההחלטה להגביל את בחירת התלמיד למגמה ייחודית אחת בלבד היא חסרת היגיון וחוסמת את שאר האפשרויות העומדות לפני התלמידים. מדובר בהחלטה לא מובנת ותמוהה, כי ברשויות אחרות האפשרות הזאת שרירה וקיימת".

מעיריית כפר סבא נמסר: "אגף החינוך רואה חשיבות גבוהה למתן הזדמנות לכל תלמיד להצטרף למגמות הייחודיות, ולכן החליט כי תלמידים שלא עמדו בהצלחה בבחינה למגמה מסוימת יוכלו להיבחן למגמה אחרת אליה ירצו להתקבל".

ממשרד החינוך נמסר: "הרשות המקומית היא האחראית על ויסות התלמידים לבתי הספר בעיר ועל מועד המבחנים".