תלמידי רבין סייבר גיאוגרפי (צילום: פרטי)

תלמידי שכבת י"א ממגמת "גיאוגרפיה, אדם וסביבה" לוקחים חלק בתכנית הארצית "סייבר גיאוגרפי ששותפים לה: יחידת המיפוי של חיל המודיעין, משרד החינוך וחברת סיסטמטיקס.

השנה, חברו למחלקת הקיימות שבאגף איכות הסביבה בעיריית כפר סבא, במטרה למפות את כלל שטחי הטבע העירוני שיוטמע על גבי מערכת ה- GIS העירונית.

במסגרת איסוף הנתונים יצאו השבוע התלמידים יחד עם כיתת הוותיקים הלומדת בבית הספר למיפוי יער קפלן. חשוב לציין כי גם השנה ייקחו התלמידים חלק בתחרות הארצית במסגרת התכנית המדוברת, ויציגו את תכנית החקר לשטחי הטבע בכפר סבא. 

כמו כן, נזכיר כי אשתקד זכו התלמידים במקום השני בתחרות הארצית בתכנית "סייבר גיאוגרפי", על עבודת החקר שהגישו ובה חקרו את המקומות בארץ בהם שינויי אקלים באו לידי ביטוי בעשור האחרון.

במסגרת זו, הם עבדו בקבוצות קטנות כשכל אחת חקרה תחנה מטאורולוגית, ולבסוף יצרו שלוש שכבות למפה באמצעות תוכנת GIS: גלי קור, גלי חום ושיטפונות. המסקנה אליה הגיעו היא שבעשור האחרון רוב אזורי הארץ נתונים לאירועים של שינויי אקלים- גלי חום וגלי קור שפקדו את הארץ, ואירועי גשם עוצמתיים. אלה נמצאו בולטים במיוחד בגליל וברמת הגולן.

סייבר גיאוגרפי הוא תחום מתפתח בשנים האחרונות, והוא עוסק במרחב הקיברנטי באמצעות יצירת שכבות מידע GIS מבוססות מיקום. כך נוצר בסיס נתונים על גבי מפה המסייע לקבלת החלטות עתידיות. מי עושה בכך שימוש? משרדי ממשלה, צה"ל, רשויות מקומיות, חברת החשמל ורבים נוספים.   

תמי קצבורג נבנצל, סגנית מנהלת מחלקת קיימות, "שיתוף פעולה מבורך זה מאפשר לתלמידי המגמה לצאת החוצה למרחב, להתחבר לטבע העירוני בעיר ולהעביר את המידע החשוב לתושבים. יש חשיבות גדולה ללמידה חוץ כיתתית ולמפגש אמיתי עם הטבע, שמאפשר לתלמידים פריצת גבולות, חשיבה יצירתית וסקרנות".