"סינדרלה הייתה נערה יפה, טובת לב ועדינה. אבל הגורל התאכזר אליה...", כך מתחילה אגדת סינדרלה. משפט פתיחה לסיפור פשוט לכאורה, עם התחלה רעה וסוף טוב. קריאה מעמיקה של אגדת סינדרלה  מעלה תהיות ושאלות רבות הנוגעות להיבטים קיומיים שונים: מעמד האישה, מוסד המשפחה, יחסים בין אדם לאדם, מעמדות, ניסים וגורל, כיעור ויופי, עושר ועוני, אושר ודכדוך.

דריזלה אחותי. מתוך התערוכה. עבודה של ניצה לאופר

מי את 'סינדרלה' ומה הסיפור שלך? מתוך נקודת מוצא זו יצרו אמני "מחוץ למסגרת" את התערוכה החדשה שתיפתח ביום שישי, 3.5, בבית האמנים בכפר סבא. האם היתה סינדרלה בחורה כנועה ופסיבית? או שמא פמיניסטית-אקטיבית? האם היתה מודל לחיקוי לנשים בכלל כמו גם לאלה שגורלן לא שפר עליהן והחליטו לשנותו?  

הבל היופי ואפר החן. עבודת פיסול של רינה הדר

השם Cinderella  הינו נגזרת של המילה cinder שמשמעו אפר ובשפה העברית "לכלוכית". שני השמות מבטאים באופן הנמוך ביותר, מילולית ופיזית, את ניראותה ומיקומה של הנערה/אישה שעלתה מריצפת ביתה לאריחי השיש בארמון. מהיותה משרתת מושפלת עד נקודת המפנה הדרמטית, בה הפכה לנסיכה זוהרת, אשר תזכה לחיי מעדנות ופינוקים, במרום מעלה מדרגות הארמון. המונח "סינדרום סינדרלהמתייחס לתופעה של פסיביות נשית ולהמתנה נעדרת יוזמה למהפך בחיים באמצעות אהבה רומנטית שתתקיים לעולמי עד. וכך הסיפור מתפתל בין קריאה פמיניסטית לשוביניסטית, בין הערכה לחמלה בין מושא לחיקוי או ביזוי.

עד עצם היום הזה. מתוך התערוכה. צילום: טל אלפרוביץ מנדלר

התערוכה מציגה את סיפור סינדרלה מנקודות מבט שונות ומתייחסת למוטיבים מרכזיים העולים מתוך הסיפור באופן ישיר או מרומז. האמנים הוזמנו 'להיכנס לנעליה של סינדרלה' ולתת ביטוי אישי למחשבות ורגשות שהסיפור מציף. על ההנחיה האומנתית, ניצה לאופר ואת התערוכה אצרה רונית סנפיר. בין המציגים: אביה ממון, מירי גלר, רינה הדר, טל אלפרוביץ מנדלר, ניצה לאופר, שולה רחמים, מלכה גבע, דליק נאמן ואחרים. 

פתיחה חגיגית: 4.5, שעה 20:00. התערוכה תוצג עד ה 25.5.