היכל התרבות פתח השבוע את ההרשמה לסדרת המופעים לילדים "צלילי קסם" בכיכובה של ניצה שאול והכרטיסים לארבעת הקונצרטים בסדרה כבר נמכרים בקצב מהיר. כדי להבין מה סוד הקסם של המופעים בסדרה שמרתקים ילדים כבר עשרים עונות, תפסנו בין חזרה לחזרה את ניצה שאול בכבודה ובעצמה.

צילום: יוסי צבקר

ניצה, איך בכלל נולד אצלך הרעיון למופעים הללו?

"כשאני הייתי בכיתה ה' הלכתי ל"הנוער המוזיקלי" והיינו הולכים לפילהרמונית. היו לנו מקומות בעמידה, כן היינו עומדים ובקושי מגיעים למעקה ויש קונצרטים שאני זוכרת עד היום. כשהיו לי ילדות קטנות רציתי להעניק להם משהו חוויתי, לא מול הטלויזיה וחשבתי על משהו עם ערך מוסף ומצד שני ערך בימתי ושזו תהיה הצגה עשירה וצבעונית. ככה עלה לי הרעיון לעשות סדרה על מלחינים בילדותם. המופע הראשון "בטהובן השובב" הוא על ילדותו של בטהובן ונסעתי לתחקר ולכתוב בספריות בלונדון, בג'וליארד, בניתי פורמט שהוא מפגש של הילדים של היום על הילדים של פעם"

יש הבדל בין הילדים של היום לילדים של פעם?

"לילדים היום יש פתיחות ויכולת הכלה בלתי רגילה. נכון, מוזיקה קלאסית זה לא קדוש אבל זה מפתח להמון יכולות שמתפתחות וזה הנאה לכל החיים. ילדים שמתחילים את הסדרה ההקשבה האקטיבית שלהם והיכולת שלהם להתמודד מול מופע, שונה מאד במופע האחרון". 

צילום: יח"צ

מופיעים איתך נגנים ורקדנים מפורסמים בתחומם, לכאורה, מי ששייכים ל"מבוגרים"

"כן, מופיעים איתי ממש טובי הנגנים בארץ. מופיעה איתי ז'אנה גנדלמן שהיא כנרת סולנית שמופיעה בכל העולם, מופיעה איתי להקת "סבוטאז' " שאלו רקדנים בינלאומיים.

לדעתי, ילדים צריכים לראות מצוינות. זה נטמע עמוק בלב. גם התלבושות שלנו מרהיבות ומראות לילדים איך התלבשו אז. חוץ מזה אני לא שוכחת לרגע שחמישים אחוז מהקהל שלי הם מבוגרים וחשוב שמלווה, שהוא לא ישב ויתפלל שזה יגמר. שיהיה משהו על הבמה שאפשר אחר כך לדבר עליו בבית, שזה פונה לשניהם, שאפשר להסחף הלאה. המטרה היא לתת מופע שהוא סוגה עילית, לתת מפתח לנפש, להניח בלב הקטן הזה חוויה חזקה ועשירה. ילדים רוצים אחר כך לבוא עוד פעם לשמוע מוזיקה". 

יצאו גם ספרים למופע, אבל לא DVD, למה?

"בניתי יותר מ55 מופעים ויצאו כבר עשרה ספרים בהוצאת מודן וכל ספר בא עם דיסק של המוזיקה מהמופע אבל זה במטרה להוציא את הילדים לעוד אנשים, לא להושיב מול טלויזיה ולכן זה לא DVD". 

צילום: יח"צ

המופע מופיע המון שנים בהצלחה רבה ונראה שזה עדיין בוער בך וקרוב לליבך

"נכון, אני עושה המון דברים אחרים אבל לא יכולה להניח את הבייבי שלי בצד וזה חשוב לי, כי אם לא תהיה פה תרבות יהיה פה אבק".